Kľúčové udalostí, ktoré významne ovplyvnili kryptomeny v roku 2022

Ekonomika Kryptomeny v roku 2022
Kryptomeny v roku 2022. Zdroj: shutterstock.com/fizkes/AP911_Studio
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Rok 2022 je pomaly za nami a ako býva zvykom, s koncom roka prichádza záverečná rekapitulácia a bilancia. Kryptomeny v roku 2022 na čele s Bitcoinom zažili jeden z najhorších rokov od svojho vzniku. Zatiaľ čo rok 2021 sa niesol na vlnách globálneho hypu a záujmu inštitúcií, rok 2022 spôsobil lavínu, ktorá zlikvidovala väčšinu najväčších kryptomenových spoločností a s nimi aj zvyšky dôvery v toto odvetvie. Rok 2022 má pre fanúšikov kryptomien tŕpku príchuť, a to rozhodne oprávnene. Ktoré udalosti hýbali tento rok s kryptomenovými trhmi a ovplyvnili ich cenový vývoj najviac?

Rusko-ukrajinský konflikt

Vpád vojsk Ruskej federácie na územie Ukrajiny otriasol celým svetom a opätovne otvoril otázku globálnej polarizácie medzi Západom a Východom. Konflikt spôsobil radikálny nárast cien energií po celom svete, podporil inflačné tlaky, narušil globálne tranzitné reťazce a vzájomnú kooperáciu medzi štátmi Západu na jednej strane a Východom na druhej. Počas podobných konfliktov sa ceny rizikových aktív zvyknú prepadnúť, keďže investori presúvajú peniaze do istejších aktív, ako sú napríklad dlhopisy, americký dolár či komodity.

Kolaps ekosystému Terra

Ekosystém siete Terra s kryptomenami LUNA a algoritmickým stablecoinom UST boli v histórii kryptomien jedny z najrýchlejšie rastúcich projektov, ako upozorňuje spoločnosť Kaiko, popredný poskytovateľ inštitucionálnych údajov o trhu s kryptomenami. Medzi rokmi 2021 a 2022 narástla kapitalizácia stablecoinu z 2 miliárd dolárov na 18 miliárd.

Kolaps Terry. Zdroj: shutterstock.com/TY Lim

Token LUNA stratil za necelé dva dni väčšinu svojej hodnoty. Zdroj: shutterstock.com/TY Lim

Dosiaľ z neznámych príčin však neznáme entity spôsobili masívny výpredaj stablecoinov UST, čo spôsobilo tzv. depeg efekt, teda stratu hodnoty stablecoinu k doláru v pomere 1:1. So stratou hodnoty UST sa cenovo prepadla aj LUNA, ktorá sa algoritmicky viazala na UST a vďaka pákovému efektu obchodníci zlikvidovali jej cenu o takmer 100 %. Viac o prepade ceny UST a tokenu LUNA si prečítajte podrobnejšie v našom článku Masívny útok na Terru pokračuje – trh je v panike, miliardy boli zlikvidované.

Krach spoločnosti Celsius

Po páde Terry otriasol svetom kryptomeny bankrot kryptomenovej spoločnosti Celsius. Firma sa špecializovala na poskytovanie tzv. krypto pôžičiek, umožňovala investorom profitovať z uskladnenia ich aktív na platforme spoločnosti, pričom ich lákala na lukratívne zisky v podobe vysoko percentného ročného zhodnotenia. Firma najprv pozastavila 12. júna výbery, čo bol prvý negatívny signál pre investorov. Dôvodom bol nedostatok likvidity. Následne v júli firma požiadala o ochranu pred veriteľmi a započala reštrukturalizačný proces. Investori sa dosiaľ nedostali k svojim aktívam a šanca, že ich ešte uvidia, je minimálna.

Krach najväčšieho krypto-fondu Three Arrows

V júli požiadala o ochranu pred veriteľmi aj ďalšia veľká kryptomenová spoločnosť a fond Three Arrows. Podobne ako v prípade Celsiusu, aj Three Arrows sa popálil na deficite likvidity, ktorý bol spôsobený pádom stablecoinu UST. Keďže fond nebol schopný splatiť svoje záväzky voči veriteľom a v danom čase sa cena Bitcoinu výrazne prepadla, fond nakoniec skrachoval. Spolu s krachom Terry a Celsiusu šlo o počiatok dominového efektu, ktorého následky pretrvávajú dodnes.

Viac o krachu najväčšieho kryptomenového fondu Three Arrows si prečítate v našom článku Príbeh o tom, ako skrachoval jeden z najväčších kryptomenových fondov Three Arrows Capital

Graf: BTC/USD. 1W

Bitcoin v roku 2022 klesol o viac ako 67 %, čo spôsobilo krachy a bankroty viacerých firiem a fondov. Graf: BTC/USD. 1W. Zdroj: Tradingview

Mastercard ponúkne kryptomeny

Rok 2022 priniesol aj pozitívne správy, ktorým sa, žiaľ, pre negatívny sentiment nevenovala taká pozornosť, ako by si zaslúžili. Príkladom je záujem platobného giganta Mastercard o kryptomeny. Spoločnosť chce v rámci svojich služieb ponúknuť klientom možnosť obchodovať kryptomeny, pričom plánovaný program firmy má pomôcť bankám ponúknuť klientom konkrétne kryptomenové služby šité na mieru. To spôsobí nielen väčšiu dostupnosť kryptomien, ale aj prispeje k ich platobnej schopnosti. Viac o tejto novinke a jej dosahoch na celé odvetvie si prečítajte v našom článku Spolupráca, ktorá mení kryptomenový svet: Mastercard pomôže bankám ponúkať obchodovanie s kryptomenami.

Kolaps FTX a monopol burzy Binance

Záver roka 2022 sa nesie v duchu bankrotu druhej najväčšej kryptomenovej burzy FTX. Hoci v minulosti skrachovalo už viacero krypto-búrz, spôsob, akým zo dňa na deň burza padla a pripravila svojich klientov o miliardy, bol taký šokujúci, že sa stal predmetom mediálneho aj politického záujmu po celom svete. Následky tohto krachu sa ešte naplno prejavia v roku 2023, keďže na burze mali umiestnené svoje aktíva mnohé ďalšie spoločnosti a známe osobnosti.

Krach FTX nalomil dôveru investorov v centralizované entity a viedol k masívnemu odlivu bitcoinov a ostatných kryptomien z búrz. Na druhej strane, z krachu ťažila a profituje najväčšia burza na svete Binance, ktorá prišla o najväčšieho konkurenta a stala sa absolútnou dominantou na trhu, čo podľa niektorých predstavuje vážny problém a hrozbu monopolizácie trhu.

Graf: FTT/BUSD. 1W

Token burzy FTX FTT stratil väčšinu zo svojej hodnoty. Graf: FTT/BUSD. 1W. Zdroj: Tradingview

Záverečné slovo

Rok 2022 bol rozčarovaním pre mnohých fanúšikov kryptomien. Milióny ľudí prišli o miliardy dolárov, skrachovali najväčšie krypto-spoločnosti, Bitcoin klesol na historické minimum pod maximum z predchádzajúceho cyklu, pozitívne hodnotené kryptomeny skrachovali zo dňa deň, zbankrotovali burzy, zvýšil sa počet hackov atď. Ak by sme mali vyvodiť nejaké závery z roku 2022, boli by to rozhodne tieto:

  • Nedržte svoje kryptomeny v žiadnej spoločnosti, fonde ani na platforme centralizovaného subjektu ako sú burzy či krypto-banky.
  •  Nikdy nestavte na jeden projekt. Aj tie najlepšie projekty môžu zajtra skrachovať.
  • Neriaďte sa pri investovaní radami nikoho. Žiaden analytik ani influencer reálne nevie, aký osud čaká ten či onen projekt.
  • Kryptomeny sú vysoko rizikové aktíva, ktorým chýba regulácia. Pri investovaní buďte zvlášť opatrní, investujte len vedľajšie peniaze, nešpekulujte a neobchodujte na páku.

Čítajte tiež: Ako mesačne zarábať tisícky eur na internete? Toto je niekoľko možností