Ako zarobiť na internete peniaze
Ako zarobiť na internete peniaze. Zdroj: shutterstock.com/GaudiLab

Na internete vzniká stále viac príležitostí, ako si nájsť kvalitnú prácu z domu a zarobiť tisícky eur. Podľa portálu profesia.sk ako developer alebo strihač videí si viete zarobiť tisícky eur mesačne. Strihať kvalitne videa sa dá naučiť aj počas jedného roka. Podobné je to aj s programovacím jazykom. Keď sa už naučíte aspoň jeden, tak každý ďalší zvládnete rýchlejšie. Vybrali sme niekoľko príkladov z praxe, ako si zarobiť v online svete.

Ako začať hľadať prácu na internete?

Nechceme tento návod urobiť iba ako zoznam príkladov firiem, ktoré ponúkajú rôzne pozície. Naším cieľom je vám ukázať možnosti, ako sa posunúť ďalej a dostať sa na vysnívanú pozíciu.

Ponuka prace programátora
Ponuka prace programátora. Zdroj: profesia.sk

Na úvod preto odporúčame zvážiť, čo by vás mohlo baviť. Nemusia to byť iba prvé dve spomenuté pozície v tomto článku. Môžete sa stať fotografom či dokonca blogerom. Aj Kryptomagazín začínal v minulosti ako blog a teraz je najväčší, čisto investičný magazín na Slovensku. Celý príbeh nášho magazínu si ale ukážeme v ďalšej časti tohto článku.

Pokiaľ viete, čo by vás mohlo baviť, môžete začať hľadať možnosti ako a kde sa danú prácu naučiť. Odporúčame ale, aby ste sa v prvom rade nepozerali na potenciál zárobku. Každá práca má svoje výhody a nevýhody. A pokiaľ začnete robiť niečo iba preto, lebo za danú prácu sú ochotné firmy dať viac, časom vás to môže prestať baviť a strávite niekoľko mesiacov či dokonca rokov zbytočne neproduktívnou činnosťou.

Preskúmajte sa, čo vás prirodzene priťahuje, baví a napĺňa a v tom sa ďalej posúvajte a rozvíjajte. Je lepšie začať robiť niečo napríklad za 1 000 eur, byť prácou nadchnutý a kariérne sa posúvať až časom, napríklad aj na šéfa oddelenia, ako začať s vyššou odmenou a postupne vyhorieť.

Začni so školeniami a vzdelávaním

Dnes sú kurzy pomerne lacné. Napríklad na webe Skillmea si môžete za členské od 25 eur mesačne pozrieť stovky kurzov od tvorby webov, cez fotenie až po online marketing. Možno práve toto bude pre vás prvý moment, kde si nájdete svoje vysnívané hobby a neskôr ho pretavíte na fulltime prácu. Alternatívnym slovenským webom na online vzdelávanie sú kurzy.sk.

Kurzy na Skillmea
Kurzy na Skillmea. Zdroj: skillmea.sk

Ak si nechcete platiť za kurzy, veľa sa viete naučiť ešte pred prvým pohovorom aj na internete, a to úplne zadarmo. Odporúčame hlavne videá na YouTube. Pred pohovorom určite nemusíte byť profesionál alebo senior v danej oblasti. Veľa firiem hľadá aj juniorské pozície, kde nezáleží ani tak na skúsenostiach, ako na chuti posúvať sa ďalej. Preto sa určite neľakajte, že musíte ovládať napríklad prácu s 10 developerskými jazykmi, alebo vedieť fotiť s fotoaparátom za 10 000 eur.

Písanie blogov

Ďalšia možnosť je vyskúšať si aj samostatnú tvorbu. Napríklad tvoriť vzdelávacie videá alebo články. Google má veľmi rád obsah, ktorý odpovedá na časté otázky ľudí. Napríklad ako si nájsť prácu alebo ako začať podnikať na internete. Denne takéto slová iba na Slovensku vyhľadáva stovky ľudí, ktorých môžete osloviť. Neskôr začnite na webe pridávať aj reklamy a hľadať inzerentov, ktorí zaplatia za videnia. Úplne rovnako ako malý blog začínal aj Kryptomagazín.

Z blogu na najväčší investičný magazín na Slovensku

História Kryptomagazínu začína v lete 2017, keď vychádzal 1 článok denne a monitoroval situáciu na trhoch. Neskôr sa pridali občasné návody a do pol roka pribudli aj noví zamestnanci, čim sa stal celý magazín sebestačným. Odvtedy už 4 roky na našom portáli prispieva niekoľko desiatok redaktorov so svojím obsahom.

Keďže kryptomenová komunita bola v roku 2017 veľmi malá, bolo málo pravdepodobné, že dosah magazínu bude ako v súčasnosti 1 miliónov používateľov za rok. Na druhej strane, výhodu sme mali v tom, že nikto nič podobné tu ešte nerobil, takže sme sa mohli odlíšiť a tvoriť obsah o niečom, čo ľudí stále viac a viac začína zaujímať.

Neskôr pribudli na magazíne reklamy a od roku 2021 naším hlavným príjmom sú sponzori a affiliate programy od kryptomenových búrz, pre ktoré sme spravili návody. Naša hlavná vízia je priniesť ľuďom kvalitný obsah v podobe návodov a pomôcť im s prvotným spoznávaním investičného sveta a nákupu kryptomien či akcií.

Nemusíte robiť to isté a začať písať články o investovaní. Pokiaľ vás baví fotiť, spravte si blog, kde budete prezentovať svoje fotky z dovoleniek a výletov. Nebojte sa ich uverejniť aj na fotobanky ako shutterstock. Používatelia vám za ich využitie vedia zaplatiť aj desiatky eur len za jednu fotku. Rovnako tak môžete tvoriť napríklad recenzie na mobily, auta a iné technologické vymoženosti.

Prečítaj si aj: Návod ako zarobiť 200 eur zadarmo v kryptomenách