Už nejaký ten piatok vidíme, ako sa po masovom odchode ťažiarov z Číny mení situácia po celom svete. Kazachstan ako blízky sused s obrovským množstvom lacnej energie ich okamžite prilákal. Nie je ale všetko zlato, čo sa blyští, a už vôbec nie pre miestnu vládu. Bitcoin a ťažiari sa podľa nedávnych slov prezidenta Kazachstanu „nebudú mať najlepšie”.
Okrem výzvy na väčšiu reguláciu v odvetví kryptomien prezident Kasym-Žomart Tokajev povedal, že štát uvažuje zaviesť digitálnu menu centrálnej banky – digitálny kazachstanský Tenge. Počas stretnutia so zástupcami finančného sektora v meste Almaty, hlava štátu vyjadrila svoj názor na súčasný stav odvetvia kryptomien v krajine.
Mohlo by ťa zaujímať: Hodleri, ktorí nakúpili za 20 000 dolárov, odmietajú predávať BTC na ATH
Prezident nie je veľmi spokojný
Prezident sa vyjadril nasledovne:
„Kryptomeny sú novodobým a rýchlo rastúcim faktorom, ktorý nemožno ignorovať. Je preto potrebné jasne vyhodnotiť ich potenciál a hrozby a ovplyvniť súčasný finančný systém. Štát by mal pokračovať vo svojej práci na vytvorení vyváženého regulačného priestoru na vytvorenie kryptomenových búrz v krajine. Dostala sa ku mne informácia, že sme číslo dva zo všetkých krajín na svete, čo sa týka ťažby kryptomien.”
Ďalej prezident dodal, že krajina z toho prakticky nevidí žiadne finančné výnosy.
Pokiaľ chceš obchodovať alebo iba nakupovať kryptomeny, odporúčame ti použiť burzu Binance. Nemáš ešte účet na Binance? Vytvor si ho teraz cez >>>zľavový odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu na poplatky pri obchodovaní.
Kazachstan musí začať s reguláciou
Podiel Kazachstanu na celkovom svetovom „hash rate” Bitcoinu dosahuje približne 18,10 %. Na prvom mieste sa momentálne nachádzajú Spojené štáty americké (35,40 %). Na treťom mieste sa nachádza sused Kazachstanu, Rusko (11,23 %). Existuje však veľký počet jednotlivcov, ktorí vykonávajú ťažbu so sporným právnym postavením v krajine. Niektorí odborníci tvrdia, že „nelegálny” ťažiari tvoria okolo 50 % z celej ťažobnej činnosti v Kazachstane.
Podľa vyhlásenia prezidenta Tokayeva vedie nedostatok regulácií kryptomien k veľmi malým daňovým odvodom, ktorý vláda zachytila napriek prudkému rastu tohto odvetvia za posledné roky. Prezident Tokajev taktiež hovoril o možnosti zavedenia digitálneho Tenge ako „zástupcu finančného systému” a zdôraznil svoju podporu pre rozvoj odvetvia fintech v krajine.
„Naše finančné inštitúcie sa musia chopiť tejto šance a napĺňať ambiciózne ciele. Je potrebné nielen učiť sa od iných, ale rozvíjať a propagovať nové a domáce služby. Štát urobí všetko pre podporu týchto iniciatív,” doplnil prezident.
Čítaj ďalej: Charles Hoskinson chce zmeniť regulačnú politiku pre kryptomeny v USA – v čom vidí problém?