Je ťažba Bitcoinu skutočne tak energeticky náročná?

Novinky Ťažba bitcoinu je náročný proces
Ťažba bitcoinu je náročný proces. Zdroj: shutterstock.com/PHOTOCREO Michal Bednarek
Okazio PCOkazio mobil

Minulý týždeň vydal holandský výskumník Alex de Vries štúdiu, v ktorej dospel k záveru, že ťažba Bitcoinu využíva takmer rovnaké množstvo elektrickej energie ako celá Írska republika. Podrobnosti o tomto materiály sme vám priniesli v tomto článku.

Ťažba najstaršej kryptomeny je nepochybne energeticky náročný proces, čo potvrdí pravdepodobne každý, kto sa tým niekedy zaoberal v domácich podmienkach. Do akej miery sú však Vriesove informácie založené na reálnych dátach a jeho obavy opodstatnené, vám prinesieme v článku nižšie.

Situácia sa zbytočne zveličuje

Jonathan Koomey, lektor na Stanford University v Kalifornii, ktorý sa zaoberal obavami niektorých vedcov zo spotreby vynaloženej na prevádzku internetu v jeho ranných štádiách si myslí, že výskumníci, ako je de Vries, celu situáciu zveličujú a zhoršujú. Pre NBC News sa vyjadril:

„Počas dvoch desaťročí túžia ľudia nadhodnocovať využívanie elektriny potrebnej pre výpočtovú techniku. Mám obavy, že jednoducho nemáme dostatočné údaje, aby sme dospeli k takým silným záverom, ako nám prezentuje Vriesova štúdia.”

Ten vo svojich záveroch odhaduje, že sieť Bitcoinu spotrebuje v súčasnosti najmenej 2,55 gigawattov elektrickej energie a potenciálne až 7,67 gigawattov v budúcnosti.

Avšak podľa odborníkov, medzi ktorých Koomey rozhodne patrí, sú podklady použité v štúdii do značnej miery problematické. Ide predovšetkým o spôsob, akým sa vypočítavajú hodnoty energie a cena, ktorá sa za ňu následne zaplatí.

Mohlo by vás zaujímať: Český SlushPool sa stal najväčším Bitcoin mining poolom na svete!

Relevantnosť výskumu Alexa de Vriesa

Koomey vysvetľuje, že jeho obava ohľadom relevantnosti výskumu vyplýva z podozrenia, že oba údaje ohľadom celkovej spotreby sú nepodložené. Pripúšťa, že nejaký základ pre ne istotne existuje, ale spôsob, akým bola štúdia spracovaná pokladá za veľmi nespoľahlivý.

Vzhľadom k tomu, že ťažba Bitcoinu je v rukách súkromných spoločností, je ťažké zistiť reálnu spotrebu elektrickej energie. Mnoho z nich sa totiž to snaží redukovať výdavky využívajúc napríklad chladenie zariadení v jaskyniach, oblasti bohaté na alternatívne zdroje energie alebo krajiny s celkovo nízkymi nákladmi.

Tip: Ak chcete nakupovať kryptomeny bez poplatkov a získať 10 USD za prvú registráciu na Coinbase, pozrite sa na tento návod.

De Vriesov výskum tiež neberie do úvahy fakt, že mineri často používajú špeciálne ťažobné zariadenia zamerané na maximalizáciu efektívnosti. Christian Catalini, odborný asistent pôsobiaci na MIT (Massachusetts Institute of Technology), ktorý sa špecializuje na výskum kryptomien a blockchainu pre NBC News uviedol, že jediní ľudia, ktorí majú primeranú znalosť nákladov na ťažbu sú samotní mineri.

Bez dát z ich strany, je teda každý odhad energetickej náročnosti v určitom zmysle len tápaním.

Záver

Podľa Jana Čapka, generálneho riaditeľa Braiins Systems a operátora ťažobného poolu Bitcoin Slush Pool, využíva jeho firma oveľa menej energie, než kritici naznačujú.

Celkové náklady na vyťaženie jedného Bitcoinu pri súčasnej náročnosti ťažby odhaduje na menej ako 1937 dolárov.

NAŠE NAJNOVŠIE VIDEO:

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Freedum fighters PCtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.