Vďaka novému zákonu CLOUD budú mať USA možnosť získavať informácie o všetkom, čo robíte na internete.
Vďaka novému zákonu CLOUD budú mať USA možnosť získavať informácie o všetkom, čo robíte na internete. Zdroj: shutterstock.com/twenty1studio

V Amerike bol práve schválený tzv. Zákon o zámorskom užívaní dát (CLOUD) a to skoro tajne – ukrytý bol hlboko vo vnútri rozsiahleho balíčka výdajov presahujúceho bilión USD. Žiadna debata sa o ňom neviedla. Žiadny hlas nezaznel v rozpore so zámerom CLOUDu.

Originál článku v českom jazyku nájdete tu.

Kvôli tomu by zákonodarcovia museli odmietnuť celý rozpočet, prečítať tisíce stránok a riskovať vládny kolaps, aby vôbec mohli podniknúť akékoľvek opozičné kroky. CLOUD znamená rozšírenie právomocí pre medzinárodné vymáhanie práva, pokiaľ ide o on-line činnosť a mohlo by sa to veľmi citeľne dotknúť i kryptokomunity po celom svete.

Tip: Prehľad regulácií vo svete – mapa

Na stránke 2 201 dokumentu s rozsahom 2 232 stránok nájdete tzv. „Objasnenie zákonného zámorského použitia časti dát“, bežne označované ako zákon CLOUD. Je to kombinovaný výplod právnických mozgov v technologických gigantoch ako Apple, Facebook, Microsoft, Google a Yahoo! a podaný bol senátorom Orrinom Hatchom (84 rokov), ktorý je vo funkcii už od roku 1977 (rok prvých Star Wars a spustenia Atari 2600).

Mohlo by vás taktiež zaujímať: SEC prešetruje desiatky kryptomien

Čo je zákon CLOUD?

Spoločné prehlásenie všetkých piatich spoločností uvádza:

„Nový zákon CLOUD odráža rastúci konsenzus v prospech ochrany užívateľov internetu po celom svete a poskytuje logické riešenie pre riadenie cezhraničného prístupu k dátam. Zavedenie tejto dvojstrannej legislatívy je dôležitým krokom k posilneniu a ochrane individuálnych práv na súkromia, znižovaniu medzinárodných konfliktov a udržaniu všetkých vo väčšom bezpečí.“

Už jen taká veta spolu s formou, akou bol zákon schválený, musí nutne vzbudiť podozrenie.

Čo CLOUD znamená v praxi?

Podľa EFF (Electronic Frontier Foundation), ktorá sa ako jediná postavila verejne proti tomuto zákonu, to bude znamenať okrem iného následujúce:

„Americká a cudzinecká polícia bude mať nové mechanizmy na zmocnenie sa osobných dát po celom svete. Vaše súkromné e-maily, vaše online chaty, vaše fotografie z Facebooku, Googlu, Flickru, vaše videá na Snapchate, váš súkromný život online, vaše chvíle zdieľané digitálne medzi tými, ktorým dôverujete, to všetko bude teraz otvorené a vydané na zahraničné vymáhanie práva bez súdneho príkazu a bez obmedzení pri používaní a zdieľaní vašich informácií.“

A čo to znamená pre kryptokomunitu?

EFF uvádza ako príklad toto: Londýnski vyšetrovatelia chcú súkromné správy zo služby Slack od Londýnčana, ktorého podozrievajú z bankových podvodov. Londýnska polícia by teraz mohla ísť priamo za americkou spoločnosťou Slack, aby si tieto správy vyžiadala a zhromaždila. Londýnska polícia nemusí nutne potrebovať predchádzajúci súdny príkaz k tejto žiadosti. Londýnska polícia by o tejto žiadosti naviac ani nemusela podozrivého vyrozumieť. A dokonca by londýnska polícia ani pravdepodobne nepotrebovala oznamovať dôvody a dôkazy pre túto požiadavku.

Je veľmi ľahké súkromné správy zo služby Slack nahradiť napríklad súkromnou transakciou s kryptomenou, alebo na burze, ktoré majú sídlo v Amerike. A Londýnčana nahradiť napríklad Čechom alebo Slovákom…

Záver

Ako bude aplikácia tohoto zákona vyzerať v praxi, ešte len uvidíme. Avšak je jasné, že je to veľmi nebezpečný precedens, ktorý naviac počas procesu schvaľovania obišiel akúkoľvek verejnú diskusiu – metóda, ktorá neveští nič dobré.

 

Nenechajte si ujsť naše krypto-spravodajstvo a prihláste sa na odber notifikácií. Inštrukcie získate kliknutím na zvonček vľavo dole. Taktiež nás sledujte na našej facebookovej stránke a nenechajte si ujsť najnovšie správy z kryptosveta.

Zdroje:
EFF.org
Bitsonline.com
Fxstreet.com
Bitcoin.com

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance