Inflácia sa môže dostať na nové maximá
Inflácia sa môže dostať na nové maximá. Zdroj: Shutterstock.com/bht2000

Svet čelí najväčšej hospodárskej kríze za posledných 40 rokov a stále nie je jasné, či sú súčasné kroky FED-u účinné. Inflácia môže podľa bývalého ministra financií USA pokračovať v raste. Čo je dôvodom jeho domnienok?

Inflácia zareaguje na americký dolár

Bývalý minister financií USA Larry Summers varoval širokú verejnosť pred možným inflačným tlakom, ktorý by mohol nastať po cenovom obrate amerického dolára.

FED opäť zvýšil úrokové sadzby o 0,75 bázických bodov, čo koniec koncov nebolo prekvapením. Stále viac sa však začína špekulovať o tom, kedy FED zmení pohľad na situáciu. Oslabenie amerického dolára voči iným menám totiž podľa Summersa môže spôsobiť veľký inflačný problém.

Summers tvrdí, že by sa FED skôr mal zamerať na faktory, ktoré skutočne môžu poraziť infláciu. Klesajúci dolár je tak v konečnom dôsledku katalyzátorom pre hrozbu recesie:

Ak sa dolár bude naďalej oslabovať, bude to mať silný inflačný charakter.

Prečítaj si tiež: Aktuálne: FED zvýšil sadzby o 75 bodov!

Vyhliadky do budúcnosti

Silný americký dolár bol pozitívom pre spotrebiteľov, nakoľko USA patrí k najväčším svetovým dovozcom. Ak by ostatné svetové meny začali voči doláru rásť, dovoz do USA by výrazne zdražel. Výsledkom toho by bol ďalší historický rast inflácie. Otázkou teda zostáva, či tento stav dokáže ovplyvniť FED pri zmene stratégie. Odvrátenú stranu tejto politiky už prežívajú hlavné európske ekonomiky, ktoré zápasia s infláciou nad 10 %. Experti teda naznačujú, že by sa zvyšovanie úrokových sadzieb mohlo zastaviť.

Vidíme slušnú šancu, že by sa agresívne zvyšovanie sadzieb mohlo zastaviť. Posledné navýšenie očakávame v decembri,“ uviedol Ian Shepherdson, hlavný americký ekonóm spoločnosti Pantheon Macroeconomics.

Čítaj ďalej: Američania by sa mali pripraviť na nedostatok peňazí a bolestivú recesiu, varujú Ray Dalio a Jamie Dimon

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance