Američania by sa mali pripraviť na nedostatok peňazí a bolestivú recesiu, varujú Ray Dalio a Jamie Dimon

Ekonomika
Ray Dalio o recesii. Zdroj: YouTube
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Ekonomická situácia v USA sa podľa niektorých analytikov a investorov v USA každým týždňom zhoršuje. Podľa miliardára a zakladateľa najväčšieho heďžového fondu Raya Dalia sa Amerika čoraz viac približuje recesii a čelí problémom s klesajúcou hotovosťou. Identický názor má aj generálny riaditeľ spoločnosti JPMorgan Jamie Dimon.

Recesia a deficit hotovosti

Ray Dalio aj Jamie Dimon sú známe mená z Wall Street. Patria medzi úspešných investorov a v poslednej dobe venujú značnú pozornosť stavu americkej aj globálnej ekonomiky. Oboch spája kritická prognóza na najbližšie roky, ktoré budú pre trhy aj ekonomiky náročné.

Jedným z akútnych problémov, ktoré sa čoskoro prejavia v USA, je pokles úspor amerických domácností. Tie sa pre neustály rast cien, nákladov a hypoték postupne míňajú. Podľa Dimona sa minú už v lete. Ďalším problémom – oveľa horším, ako recesia –je polarizácia sveta, ktorá vyvrcholila konfliktom na Ukrajine. Hrozba jadrového konfliktu je tým najhorším, čomu čelí nielen globálna ekonomika, ale svet ako taký.

Úspory amerických domácností klesajú

Úspory amerických domácností klesajú. Zdroj: shutterstock.com/MR.SUWAT RITTIRON

Toto jadrové vydieranie je pravdepodobne najhoršia vec, akú sme zažili v našich životoch,” upozorňuje Dimon.

Miliardár Ray Dalio vyzdvihol ďalší problematický ekonomický aspekt, na ktorý by si mali investori a spotrebitelia pripraviť. Reč je o fiškálnej kríze, ktorá ohrozuje vlády.

Teraz je úroková sadzba, ktorá je dostatočne vysoká na to, aby sa vyrovnala s infláciou, a zároveň dostatočne vysoká na to, aby zabezpečila primeraný výnos pre investora do dlhopisov, príliš vysokou úrokovou sadzbou pre dlžníka,” vysvetľuje Dalio.

Dalio ako príklad vybral Spojené kráľovstvo, kde sadzby rastú, ceny dlhopisov klesajú a centrálna banka bola nútená zachraňovať dôchodkové sporenia novým tlačením peňazí, čím síce stabilizovala nakrátko cenu dlhopisov, no zároveň podporila ďalej rast inflácie. Toto správanie je nielen paradoxné, ale zároveň aj zneisťuje investorov a núti centrálne banky viac zasahovať do ekonomiky.

Domino padá veľmi klasickým spôsobom,” uzatvára Dalio.

Postpandemické následky, inflácia, energetická kríza v Európe a prebiehajúci konflikt na Ukrajine spolu s hrozbou jadrového konfliktu sú činitele, ktoré relativizujú akékoľvek pozitívne vyhliadky na trhoch.

Čítaj ďalej: Populárny obchodník Peter Schiff varuje: „Americký dolár je tesne pred zrútením, ideme na absolútne dno”