Aktuálna situácia na kryptomarkete bola a ešte stále je pre hodlerov akýmsi štádiom vyčkávania na ten správny okamih k nákupu pred odjazdom „kryptovlaku” na rastovú koľaj. Aj keď väčšina hodlerov už pravdepodobne nejaký ten nákup v priebehu tohtoročnej korekcie urobila, tak mnohí drobní i veľkí investori stále ešte čakajú na kurz okolo 6 500 až 6 000 USD za Bitcoin, či ešte menej. Prípadný dlhodobý vstup na týchto hodnotách sa javí ako veľmi dobrá investícia.
Získajte profesionálne analýzy a exkluzívny pohľad na kryptomeny na trading11.com
Náš trader IXOYE verí, že by sa BTC na tieto hodnoty ešte dostať mohol. Na stránke Trading11.com si môžete prečítať analýzy a ďalšie užitočné informácie, ktoré sa vám môžu hodiť ako pre trading, tak aj pre účely hodlovania. Svojim nákupom platenej časti Tradingu11 podporíte tvorbu kvalitného obsahu, vrátane čerstvých analýz a zaujímavých noviniek, ktoré tu pre vás náš traiding tým chystá (napr. signály). Veríme, že venovať 10 euro za tieto služby, je viac než prijateľné. Samozrejme môžete i naďalej využívať obsah zdarma (všetok obsah na Kryptomagazíne je zdarma).
Pozrieme sa na 6 000 USD za Bitcoin?
Ale späť k Bitcoinu. Veľa ľudí predpovedá prudký rast trhu, prísun veľkých hráčov a inštitucionálnych investorov. Na druhej strane je tu stále v hre spomínaný návrat na hodnoty okolo 6 000, čo samozrejme veľkí, ale i malí hráči vedia. Tieto indície nám napovedajú, že veľa ľudí bude pravdepodobne spokojných, až keď cena túto hladinu dosiahne. Osobne si myslím, že prípadným retestom tejto hranice by mohlo konečne dôjsť k ukončeniu obdobia vyčkávania a „kryptovlak” by mohol vyraziť zo stanice. Je samozrejme otázkou, ako veľké množstvo kapitálu niekde čaká, ale pokiaľ pravidelne čítate Kryptomagazín, tak isto máte určitú predstavu o množstve potenciálnych záujemcov.
Bitcoin dominancia
Pre nás dlhodobých držiteľov mincí a tokenov je najdôležitejší kurz Bitcoinu, pretože od neho sa odvíja celý kryptomarket. Preto možno budete súhlasiť, že by mohlo byť skvelé, mať prístup k čerstvým analýzám BTC/USD. Ďalej bude určite zaujímavé sledovať, ako sa bude vyvíjať kurz BTC/altcoiny, resp. kurz BTC dominancie.
Ako môžete vidieť na grafe, dominancia Bitcoinu za posledných cca 15 mesiacov výrazne klesla a pokiaľ by tento trend i naďalej pokračoval, tak by došlo k tomu, že tzv. others (kryptomeny mimo top 10) zalistované na CMC (CoinMarketCapu) prekonajú Bitcoin. Vzhľadom k tomu, že ich je spolu cez 1600, tak by to v skutočnosti nebolo až také prekvapenie. Ale je otázkou, koľko zo súčasných altcoinov tu bude aj za rok, dva…
V hre je tiež tzv. flippening
Keď už sme pri vzťahu BTC/alt., tak nemôžeme nespomenúť ani túto možnosť. Pre hodlerov je to samozrejme veľká téma. Dôjde k prekonaniu Bitcoinu inou kryptomenou? Bude to Ethereum? V tejto súvislosti môžeme vziať do úvahy predovšetkým aktuálnu víziu do budúcnosti, ktorú tieto kryptomeny majú vo vzťahu k najväčším prekážkam v masovej adaptácii kryptomien.
O Ethereu v poslednej dobe počúvame mnoho zaujímavých noviniek, medzi ktoré patrí napr. prechod na Proof-of-Concept. V zásade však akceptácii kryptomien širokou verejnosťou stojí v ceste predovšetkým ich vysoká volatilita a obmedzený počet transakcií za určitý čas. Preto môže byť práve vyriešenie týchto problémov pre ďalší vývoj a prípadný rast či pokles BTC dominancie (resp. flippening) rozhodujúci.
Volatilita
Prvý spomenutý problém by sa mohol s postupným adaptovaním kryptomien a tým vyvolaným rastom ich cien vyriešiť sám, pretože akonáhle bude celková trhová kapitalizácia stúpať, dôjde zároveň k poklesu volatility a nebude už ani pre veľkých hráčov či rôzne pump and dump skupiny tak ľahké hýbať s kurzom, ako doposiaľ. Ostáva nám teda druhý problém:
Rýchlosť transakcií
Aj keď je Bitcoinu tento problém neustále vytýkaný, napr. Rogerom Verom, osobnosťou stojacou za BCH (kryptomenou, ktorá sa pýši 60 transakciami za sekundu), v skutočnosti už od 15. marca beží na mainnete BTC beta verzia Lighting Networku. Lighting Network by mohol, pokiaľ bude úspešný, úplne rozdrviť celú konkurenciu. Mal by totiž umožniť milióny až miliardy transakcií za sekundu. Vitalik Buterin, zakladateľ a mediálna tvár Etherea, však nezaostáva a spoločne s vývojárom Josephom Poonom, ktorý pracoval na LN, vytvoril Plasmu, čo je obdoba LN.
Záver
Pokiaľ dlhodobo držíte kryptomeny, je možné, že práve teraz trpezlivo vyčkávate, či cena BTC klesne niekam na úroveň okolo 6 – 6,5 tisíc USD, aby ste mohli výhodne prikúpiť. Či k tomu dôjde, isté nie je. Ale pokiaľ áno, mohlo by to znamenať určité odblokovanie vyčkávajúceho kapitálu a prísun investorov, ktorí už nebudú mať dôvod na čo čakať, čo by mohlo odštartovať rast.
Zaujímavé informácie aj k tejto téme a pravidelné analýzy kryptomien vrátane BTC nájdete na webe Trading11.com. Pre správnu voľbu kryptomien k dlhodobému držaniu je dôležité si aspoň orientačne určiť, či bude dominancia BTC naďalej klesať, alebo dôjde k otočeniu trendu, napr. pokiaľ sa vývojárom Bitcoinu podarí úspešne dokončiť implementáciu LN. Či k tomu dôjde a aká bude odpoveď Etherea a ostatných kryptomien, ukáže až čas. Zaradiť do svojho portfólia BTC však určite nie je zlý nápad.
Naše aktuálne video:
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.
Preložené z originálu, ktorý pre českú verziu kryptomagazínu napísal Kytka.