[HODL] Je čas na domáce úlohy – Bezpečnostné zásady, ktoré vás ochránia pred krádežou

Freedum fighters PCKvakomat mobil

Celkový počet kryptomien, resp. tých zalistovaných na CMC, sa rýchlo blíži k 2 tisícom. Napriek tomu sa dominancia Bitcoinu drží nad 55 % a všetko nasvedčuje tomu, že ak pôjdeme s cenou nižšie, tak môže dominancia stále stúpať. Už sme si zvykli na to, že keď cena BTC klesá, jeho dominancia stúpa. Investori v BTC vidia akýsi bezpečný prístav, do ktorého sa uberajú, keď je kryptomarket v kríze.

Bitcoin tu bol ako prvý a bude tu až do konca. Tým netvrdím, že by malo ku koncu dôjsť. V dobách krízy je však ľahké stratiť dôveru v kryptomeny a preto tiež veľa ľudí za výpredajové ceny nenakúpi. My v Kryptomagazine však beznádeji v žiadnom prípade nepodliehame. Boli sme s vami v dobrom a sme tu aj v dobách recesie. Hodleri medzi nami kryptomenám veria a pri poklese prikupujú.

Bezpečnostné zásady pri nákupe a držaní kryptomien

Bitcoin sa opäť priblížil k silnému supportu v oblasti okolo 6 tisíc USD (5800 – 6200). Zatiaľ čo kadekto prepadá depresii, my si teraz (ako sme sľúbili minule) zopakujeme niektoré základné bezpečnostné zásady, ktoré by mal každý kryptoinvestor poznať. Samozrejme, ide o zhustenú verziu a vrelo vám odporúčame čerpať aj z iných zdrojov, aby ste mali čo najviac informácií.

K téme vám odporúčame tiež: Ako predchádzať začiatočníckym chybám

Pred vstupom na web

Než vstúpite na nejakú stránku, tak sa vždy uistite, že nejde o podvrh. Podvodníci vytvárajú napodobeniny webov, ktoré majú za cieľ ukradnúť vaše prihlasovacie údaje na váš email, b. účet, peňaženku a pod. Preto vždy dôkladne skontrolujte URL adresu a neklikajte na rôzne reklamy, banery a odkazy, ktoré vám niekto pošle napr. emailom.

Pozor si tiež dajte na prípad, keď niekto vytvorí falošný web nejakého ICO.  Ak si pred nákupom neoveríte, že ide naozaj o oficiálny web, tak o peniaze prídete. To isté platí aj vtedy, ak podobnú vec urobíte na akejkoľvek inej falošnej stránke.

A samozrejme, okrem správnej adresy skontrolujte tiež platný SSL certifikát, teda zelený zámok a “https://” vľavo pred URL adresou. Známy je napr. prípad DNS útoku, kedy bolo z Myetherwallet peňaženiek odcudzených 150 000 USD. Ako sa neskôr ukázalo, okradnutí používatelia MEW ignorovali práve absenciu platného SSL certifikátu pri napodobenine MEW a varovnú správu, ktorá im pri vstupe na fake web MEW vyskočila.

Heslá a kľúče

Kryptomeny by ste mali v rámci možností držať v peňaženke, pri ktorej ste vlastníkom privátnych kľúčov vy. Za najbezpečnejšie sa považujú predovšetkým vytlačené páry verejných a privátnych kľúčov (teda tzv. papierové peňaženky – paperwallet) a HW peňaženky (Trezor a pod.) Uchovávať kryptomeny priamo na burze sa príliš neodporúča, pretože by to nebolo prvýkrát, kedy došlo k úspešnému útoku.

Samozrejmosťou je použitie veľmi silných hesiel a pre každý účet si vždy vytvorte nové. Ak ste sa touto zásadou neriadili, tak vám odporúčame, aby ste si heslá zmenili. Pri tvorbe hesiel nezabudnite na zálohu. Svoje heslá si zapíšte na papier a uschovajte na bezpečnom mieste.

To isté urobte aj s papierovými zálohami privátnych kľúčov, seedov a rôznymi pamäťovými kartami so zálohami peňaženiek a pod. Nikdy si však tieto údaje neukladajte do PC či mobilu (napr. na fotke a pod.) a pochopiteľne ich nikomu nehovorte. Ak je to možné, tak vždy využite 2FA. Ani tu však nezabudnite na zálohu, aby ste v prípade straty mobilu nemali problémy s prístupom k svojmu účtu.

Pozor si dávajte aj vtedy, keď niekam zadávate verejnú adresu nejakej kryptomeny. Adresa musí byť samozrejme pre konkrétnu kryptomenu, ktorú posielate. A vždy by ste mali pekne znak po znaku skontrolovať, či ju počas vkladania nezmenil vírus. Takto pomaly a dôkladne by ste mali postupovať aj pri všetkých ostatných úkonoch s kryptomenami. Opatrnosť a rozvaha je jednoducho základ.

Mohlo by vás zaujímať: Prehľad najčastejšie používaných techník hackerov

Záver

V tomto čase, kedy kryptotrh upadol do depresie, si môžeme postupne a bez negatívnych emócií dopĺňať svoje portfóliá, vzdelávať sa a urobiť si poriadok v heslách a kľúčoch. Je to jednoducho čas, kedy si môžeme urobiť svoje domáce úlohy a dotiahnuť nevyhnutnú prípravu na ďalšie obdobie, kedy budeme svoje kryptomeny držať a dúfajme aj sledovať, ako ich trhová cena opäť prudko rastie.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Kytka.

txbtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.

Najčítanejšie články

1

Kórejci na Slovensku skončili. Veľká fabrika putuje do dražby

2

Veľký slovenský zamestnávateľ spustil nábor. Láka na vysoké platy a benefity

3

Dôchodky v roku 2025: Prichádzajú zásadné zmeny

4

Obyvatelia v tomto meste budú zúriť. Poslanci zvýšili dane aj o 200 %, sebe odklepli štedrý bonus

5

Slovensko sa ocitlo na čele nelichotivého rebríčka: Desivá realita slovenských pracujúcich

PR články

Warren Buffett vs. trhy: Prečo investičná legenda hromadí hotovosť?

Henrieta Balázsová  | 19. novembra 2024

Zatiaľ čo akciové trhy šplhajú na rekordné hodnoty, investori dychtivo sledujú, kam zamieria ich peniaze. Väčšina z nich verí v nekonečný rast, ale Warren Buffett, ikona investičného sveta, vsádza na opatrnosť.

Spoločnosť Warrena Buffetta mení stratégiu

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.