Ako predchádzať začiatočníckym chybám

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Účelom tohto článku je uľahčiť vám začiatky, príp. osviežiť pamäť. Nájdete tu niekoľko postrehov a odporúčaní. Chceme sa spoločne poučiť z chýb, ktoré už urobil niekto pred nami, a tak som zozbieral pár babských” rád, pridal k nim tu a tam trochu nadhľadu a všetko to zabalil do stredného balenia, ktoré pomerne rýchlo prelúskate, možno počas popoludňajšieho olovrantu.

Má to ešte vôbec cenu?

Ak ste tu úplne noví, možno si kladiete presne túto otázku. Možno ste počuli o bitcoinových milionároch, ktorí investovali v čase, keď stál BTC len pár dolárov a vŕta vám hlavou, či už nie je neskoro. To samozrejme nikto nevie. Ani vtedy však nikto nevedel, aká bude cena za rok, za dva .. Ak sa na kryptomeny a blockchainovú technológiu budeme pozerať ako na niečo, čo v budúcnosti zmení svet, tak je riziko straty prijateľnejšie. Máme totiž možnosť byť pri zrode niečoho úžasného a ak akceptujeme nemalé riziko, máme ešte stále príležitosť zisku materiálneho bohatstva, ale aj niečoho nemenej dôležitého.

Klikačky, kohútiky, airdropy, bonusy…

Získať niečo zadarmo. Priznajme si, že toto všetci radi počujeme. Niektoré ponuky sú pravé a skutočne čosi dostanete. Spravidla ide o peniaze, ktoré niekto buď ušetril za reklamu (bonusy zmenární, affiliate programy …), alebo naopak z reklamy získal a delí sa s nami (kohútiky, klikačky ..).

Faucet (kohútiky) môžu byť dobrým spôsobom, ako si kryptomeny takpovediac ohmatať” bez nutnosti investície (okrem času). Všetky tieto stránky sa ale oplatí dobre vyberať a vždy si najskôr overiť, či nejde o podvod. Najviac podvodníkov totiž mieri na ziskuchtivých dôverčivých ľudí bez pudu sebazáchovy. Vždy sa dobre zamyslite, než niekomu skočíte na slaninu a dodržujte aspoň základné bezpečnostné zásady. Niektorými z nich sa budeme teraz zaoberať.

Niekoľko základných zásad vo svete kryptomien

  • Než sa niekam prihlásite, vždy preveďte kontrolu, že ste skutočne na správnej stránke. Rybárčenie (phishing) je pokus vám prostredníctvom falošnej stránky (zaslané napr. e-mailom) ukradnúť heslá a ďalšie citlivé údaje.
  • Nikdy nikomu nepíšte svoje privátne kľúče a heslá. (Samozrejme, iba vo vlastnej peňaženke, e-maili a podobne.)
  • Používajte silné heslá, pre každý účet vždy iné a vždy zapnite ďalšiu možnosť zabezpečenia (2FA).
  • Kryptomeny držte na bezpečnom mieste (pokiaľ možno v peňaženke, ku ktorej vlastníte privátne kľúče).
  • Prihlasovacie údaje, heslá a privátne kľúče si zálohujte offline (na papier).
  • Neverte ponukám, ktoré po vás najprv chcú zaslať peniaze (kryptomena) tzv. Pre overenie”. Napr. vám zaručene pošlú 20 ETH za 1 ETH. Ak im to pošlete, tak o to prídete.
  • Nikdy neinvestujte prostriedky, ktoré si nemôžete dovoliť stratiť. Napr. firemné peniaze, pôžičky, peniaze na nájom a podobne.
  • Než do niečoho investujete, tak sa uistite, že tomu skutočne veríte a máte dostatok informácií.
  • Diverzifikujte pre rozloženie rizika. Nestavte celé svoje imanie na jedinú kartu.
  • Informujte sa a vzdelávajte, neustále.
  • Nepodliehajte emóciám. Zachovajte si vždy rozumný úsudok a chladnú hlavu. Vyhnete sa tak častej príčine straty pri obchodovaní.
  • Dajte investícii dostatok času, nechcite všetko hneď.
  • Nezabudnite zaplatiť daň, aby vám daňový úrad nezabavil vaše nové Lambo.

Tak, teraz ste už možno po olovrante, je teda čas pustiť sa do práce. Nezabudnite sa naďalej vzdelávať a čítajte aktuality, správy, návody aj analýzy, ktoré vám vždy zadarmo a radi ponúkneme.

Takisto nás môžete sledovať na sociálnych sieťach: Facebook, Instagram, Twitter.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.