Ako si vytvoriť papierovú kryptopeňaženku na Bitcoin.
Ako si vytvoriť papierovú kryptopeňaženku na Bitcoin. Zdroj: shutterstock.com/MartinLukasek

Bitcoin je síce digitálna mena, ale to nič nemení na tom, že je možné ho uchovávať aj “analógovo”. Keď sa nad tým trochu zamyslíte, je to ten najbezpečnejší spôsob. V tomto článku nájdete návod, ako si takú peňaženku vytvoriť.

Prečo si vytvoriť papierovú peňaženku?

Vaše účty na zmenárňach môžu byť hacknuté, rovnako tak mobilné peňaženky. Nehovoriac o tom, že smartphone sa môže z ničoho nič pokaziť, môžete ho stratiť alebo vám ho niekto ukradne. Vo všetkých prípadoch je získavanie stratených dát veľmi zložité, ak nie nemožné. Čo ale papier? Ten odoláva všetkým digitálnym nástrahám. Stačí si len dať pozor na prípadných zlodejov a držať ho ďalej od vody a ohňa.

Ak papierovú peňaženku dobre schováte (a pamätáte si, kde je), je to jedno z najlepších riešení, pokiaľ ide o uchovávanie kryptomien. Či už ju máte len ako zálohu digitálnej verzie, alebo samostatnú offline peňaženku, je výborná.

Ako vyzerá papierová peňaženka?

Ako už z názvu vyplýva, papierová peňaženka je vyrobená z papiera. Respektíve ide o papier, na ktorom sú vytlačené dva kľúče (ak bezpečnosti tlačiarní neveríte alebo k nej nemáte prístup, stačí si kľúče napísať na kus papiera). Sú to tzv. “public key” a “private key”. Kým verejný kľúč môžete verejne zdieľať s ostatnými, ten privátny si nechajte pre seba.

Ako ju uchovávať?

Keď už papierovú peňaženku máte v ruke, nastane otázka, kam ju schovať. Na to je najlepší domáci trezor alebo bankový sejf. Alebo jednoducho stačí nájsť dobrú skrýšu – len potom nesmiete zabudnúť, kde vlastne je. Pokiaľ si veľmi zakladáte na bezpečnosti, môžete ju roztrhnúť na dve časti, ktoré schováte na iných miestach (zbytočne zložité, ak zamieňate denne). Pre úplnú istotu by ste si mali tieto peňaženky vyrobiť radšej dve.

Ako ju vytvoriť?

Presne za takýmto účelom existuje nespočetné množstvo webových stránok. Stačí si len vybrať. Pri výbere dávajte pozor na scamy a radšej si vyberte nejakú open-source stránku. Tu máte jednoduchý obrázkový návod zo stránky bitaddress.org.

Návod

  • Zájdite na webovú stránku bitaddress.org. Pohybovaním myši alebo písaním rôznych znakov docielite naprostej náhodnosti vašej adresy. Po dokončení stránka vaše náhodné pohyby spracováva, takže pri 100% chvíľu počkajte.

 

  • Po spracovaní vyberte možnosť Paper Wallet.

  • Následne zadajte počet adries, ktoré chcete vygenerovať. (1 adresa = 1 peňaženka).

  • Teraz si ju stačí len vytlačiť.

Záver

Vytvorenie papierovej peňaženky je veľmi jednoduché a účelné. A v niektorých prípadoch dokonca táto papierová verzia predstihne jej digitálny ekvivalent.

Nenechajte si ujsť naše kryptospravodajstvo a prihláste sa k odberu notifikácií. Inštrukcie získate kliknutím na zvonček vľavo dole. Tiež nás sledujte na našej facebookovej stránke a nenechajte si ujsť najnovšie správy z kryptosveta.

Zdroj:
news.bitcoin.com

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance