Bitcoin v stredu prerazil pod support ∼ 6000 dolárov a teraz ho môžete nakúpiť s cenou pod 5 000 eur, resp. pod 130 000 Kč. Dno sa roztrieštilo zrejme pod vplyvom negatívnych správ a sporov okolo forku BCH, ktoré sú natoľko vážne, že majú vplyv na celý kryptomarket.

Posledné dve miesta v kurze Obchodovanie Kryptomien 1.0 sú ešte voľné. Pridajte sa k poslednému kurzu tohto roku s 15 % zľavou!

V minulej časti som vám pripomenul možnosť, že sa dostaneme pod 6 tisíc dolárov. Vtedy som ešte nemohol tušiť, že tak skoro príde na moje slová. V článku som upozorňoval taktiež na niektoré okolnosti ohľadom forku BCH, ku ktorému došlo vo štvrtok. Fork nebol ani sám o sebe žiadnou pozitívnou správou pre BCH. Pred jeho uskutočnením sa však „bossovia” BCH postarali svojimi stanoviskami o to, aby všetko dopadlo ešte oveľa horšie.

Mohlo by vás zaujímať: Bitcoin Cash SV update navrhuje 128 MB bloky! + Bordel v Bcash komunite

Čo sa vlastne deje

Aktuálne udalosti sú natoľko vážne, že otriasli celým kryptomarketom. Stalo sa tak v dobe, kedy sa Bitcoin už nejakú dobu udržiaval na mieste, ako keby čakal na nejaký podnet. A ten nakoniec prišiel zo strany, odkiaľ by to čakal asi len málokto.

Rovnako, ako má svoje vojny svet počítačov, ani svet kryptomien nezostáva pozadu. O aktuálne najpálčivejší spor sa postarali ľudia točiaci sa okolo kryptomeny Bitcoin Cash. Predovšetkým útoky a vyhrážky Craga Wrighta (prezývaného „falošný Satoshi”) a ďalších „manažérov” BCH SV vydesili investorov až tak, že sme sa dostali na nové low tohto roku, v približnej hodnote 5400 USD podľa CMC, a otvorila sa tak cesta smerom dole.

Roger Ver natočil video, v ktorom upozorňuje na fakt, že vyhrážky CH ABC zničením (zo strany BCH SV) sú nezmyselné.

„Jedným z prvkov, ktorý definuje ducha Bitcoin Cashu, je, že ak menšina nesúhlasí s väčšinou, mali by mať možnosť sa slobodne oddeliť forkom,”

tvrdí Roger Ver a dodáva, že to, ako majú kryptomeny slúžiť ľuďom, súvisí s umožnením im slobodne obchodovať s čímkoľvek a odobrať tak moc vláde, polícii, či komukoľvek, kto im v tom chce brániť.

 V aktuálnom Prehľade trhu si môžete prehliadnuť komentovaný graf roztrieštenia dna z pohľadu technickej analýzy.

Decentralizácia v ohrození

To najhoršie na podobných udalostiach nie je prepad ceny, ktorý môžu spôsobiť, ale fakt, že ide o zásadné narušenie decentralizácie kryptomeny ako takej. Jednou z najcennejších vlastností kryptomien je práve decentralizácia, teda absencia nejakého centra, ktoré by danú kryptomenu (či akýkoľvek objekt) mohlo ovplyvňovať a riadiť. Pôvodná Satoshiho vízia spočíva práve v tom, že decentralizácia má byť dosiahnutá pomocou rozsiahlej siete ťažiarov.

Ibaže dnes tu máme gigantov, ktorí ovládajú stále väčšie a väčšie kusy siete, čím pôvodnú myšlienku zašliapavajú. Patria k nim práve tí ľudia, ktorí sa ešte zaslepene oháňajú pôvodnou Satoshiho víziou, bez toho, aby si uvedomili, že svojimi intervenciami a ovládaním ťažiarskej siete robia presný opak. Presne preto som minule vyzdvihoval Proof-of-Stake a ďalšie alternatívne algoritmy.

Keď nejaký bankár, akciový investor, alebo aj politik, zámerne očierni Bitcoin, aby ho potom mohol lacnejšie kúpiť, rozhodne to pre kryptosvet nie je dobré. Omnoho horšie však je, keď sa zdrojom rovnakého ohrozenia stane niekto z vnútra sveta kryptomien. Bitcoin Cash a jeho fork na seba úspešne strhol všetku pozornosť, no za akú cenu?

Záver

Nedá sa nič robiť, či už je pre vás prepad ceny pod support 5800 – 6200 dolárov, ktorý statočne odolával prakticky od začiatku tohtoročného downtrendu, potenciálnou príležitosťou na nákup niekde hlbšie, alebo či sa ho bojíte. Tento level sa roztrieštil a Bitcoin si teraz hľadá nové dno. Nezostáva nič iné, než ďalej trpezlivo čakať, a hlavne nepanikáriť. Veď ten downtrend určite nepotrvá večne. Pre budúcnosť kryptomien je navyše oveľa dôležitejšie zachovanie decentralizácie, než aktuálny kurz.

Zdroje:
https://coinmarketcap.com
https://www.youtube.com

Tento článok je preložený z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Kytka.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdeš na našom facebooku. Daj nám like a dostávaj spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Binance Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre