[FORK] Bitcoin Cash – kto vyhrá pri jeho delení a čo bude nasledovať?

Novinky Čo bude s kryptomenou Bitcoin Cash?
Čo bude s kryptomenou Bitcoin Cash? Zdroj: shutterstock.com/CryptoFX
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Pozornosť väčšiny kryptomenového sveta sa aktuálne upiera k štvrtej najväčšej kryptomene Bitcoin Cash. Tá vznikla ako vyústenie stretu rôznych názorov na to, akým smerom sa má Bitcoin v prípade riešenia problémov so škálovateľnosťou uberať.

Zatiaľ čo si zástancovia Bitcoinu (ktorých Bitcoin Cash komunita nazýva Bitcoin Core, keďže považujú Bitcoin Cash za najvernejšie pokračovanie pôvodných ideálov Bitcoinu) chceli ponechať obmedzenú veľkosť jednotlivých blokov a problém škálovateľnosti chceli riešiť ďalšou vrstvou siete „Lightning network”, Bitcoin Cash chce riešiť škálovateľnosť pomocou zvyšovania veľkosti jednotlivých blokov.

Detailný rozbor forku a ďalšie informácie nájdete tu.

Tento spor medzi konkurenčnými víziami viedol v priebehu minulého roka k tzv. hardforku. Počas neho sa skupina ťažiarov odpojila od hlavnej siete a spustila vlastnú vetvu s väčšími blokmi pod menom Bitcon Cash.

História sa opakuje

Teraz sa však podobná situácia opakuje v rámci meny Bitcoin Cash. Tá síce nenahradila Bitcoin (ako si to jej autori sľubovali), ale podarilo sa jej etablovať sa na trhu omnoho lepšie než ostatným forkom Bitcoinu. (Pokusov o vytvorenie vlastnej a lepšej verzie Bitcoinu bolo niekoľko desiatok.) Tu opäť existujú dva tábory.

Prvým z nich je tím s verziou Bitcoin SV, ktorý plánuje zväčšiť bloky z 32 MB na 128 MB (pre porovnanie, blok Bitcoinu má 1 MB) a nepridávať žiadne ďalšie funkcie. Najvýraznejšou osobnosťou tejto skupiny je Craig Wright, prezývaný ako „fake Satoshi”, keďže sa pokúšal vydávať sa za legendárneho tvorcu Bitcoinu. Nikdy však nebol schopný predložiť akékoľvek dôkazy.

Návrh druhej skupiny sa nazýva Bitcoin ABC a spočíva v zefektívnení spôsobu zapisovania transakcií do bloku a v pridaní ďalších funkcií. Hlavnými zástancami tohto návrhu sú Jihan Wu (zakladateľ Bitmainu, najväčšieho výrobcu ťažiarskeho hardvéru) a Roger Ver, prvý investor do Bitcoinu (BTC) a dlhodobý zástanca riešenia Bitcoin Cash.

Vplyv forku na hodnotu BCH

Správy o tomto možnom delení Bitcoin Cash (BCH) vyhnali cenu o 50 % nahor, keďže dva coiny za cenu jedného zneli pre väčšinou investorov ako veľmi lákavá ponuka. Avšak súčasná situácia na trhu ani zďaleka nie je jasná. Cena BCH nebola schopná preraziť hranicu 0,1 BTC a aktuálne sa na väčšine búrz pohybuje na úrovni hodnoty približne 0,08 BTC. Cena však nie je všade rovnaká. Na burze Bitmex, ktorá obchoduje len s derivátmi, a teda je na nej podstatne jednoduchšie špekulovať na pokles, je cena aktuálne približne 0,065 BTC. To dokazuje, že väčšina obchodníkov očakáva v ďalších dňoch masívny pokles ceny. Burza Poloniex už otvorila budúce trhy pre Bitcoin SV a pre Bitcoin ABC. Bitcoin ABC má pritom evidentne medzi kupujúcimi omnoho väčšiu popularitu, keďže jeho cena je oproti Bitcoinu SV aktuálne štvornásobná.

Čo na to ťažiari?

Na strane ťažiarov je však aktuálna situácia diametrálne odlišná. V posledných dňoch získalo riešenie Bitcoin SV viac než 51 % výkonu siete. Craig Wright navyše prehlasuje, že v prípade samostatného Bitcoin ABC bude bojkotovať transakcie siete, kým nebude Bitcoin Cash komunita znovu jednotná. Otázkou zostáva, či budú ostatní ťažiari ochotní túto potenciálne veľmi stratovú hrozbu podporiť.

Záver

Krátkodobo je ešte možný ďalší rast. Z dlhodobého hľadiska si však v Kryptofonde myslíme, že tento mocenský boj v rámci Bitcoin Cash komunity povedie k jej rozkladu, vzhľadom na to, že stabilita je vo svete kryptomien jednou z najcennejších komodít. Je tak viac než možné, že skutočným víťazom tohto sporu nakoniec bude Bitcoin Core.

Tento článok je preložený z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Jiří Karpják, analytik Kryptofondu.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.