[PO FORKU] Bitcoin Cash sieť sa pomaly stabilizuje – BCHSV ťahá za kratší koniec

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Predvčerom (15. 11. 2018) sme boli svedkami veľkej udalosti – pravidelnej aktualizácie kryptomeny Bitcoin Cash. Išlo o rôzne vylepšenia siete a o vytvorenie nových opkódov, ktoré umožňujú jednoduchšie ukončenie smart kontraktov. Na tom však nie je nič zaujímavé. Vylepšenia rôznych kryptomien sú na dennom poriadku.

Táto aktualizácia si však vyžadovala vytvorenie tzv. hard-forku – nekompatibilnej zmeny pravidiel konsenzu, čo znamená, že na to, aby bolo možné ťažiť aktuálnu verziu Bitcoin Cashu, by museli ťažiari aktualizovať svoj ťažobný softvér.

A tu nastal problém. Všetky forky dosiaľ prebehli pod réžiou spoločnosti Bitcoin ABC. Hard-fork je však citlivá vec. Musíte totiž presvedčiť stovky či tisíce minerov, aby zmenili svoj softvér a začali ťažiť podľa nových pravidiel. A to nie je také jednoduché.

Bitcoin Cash je (aspoň teoreticky) decentralizovaná teória – žiadna autorita nemá právo ju meniť, vytvárať nové coiny alebo blokovať transakcie. Pred niekoľkými mesiacmi sa na bojisku objavil nový hráč, ktorý mal jediný cieľ. Prevziať kontrolu nad Bcashom.

Bitcoin SV (Satoshi Vision)

O Bitcoin SV sme vás prvýkrát informovali v tomto článku. Ide o konkurenčnú implementáciu Bitcoin Cash konsenzu a jeho tvorcovia využili plánovaný hard-fork na to, aby ho pretlačili na verejnosť. Podobne, ako to pred viac než rokom spravili tvorcovia Bitcoin Cashu (vtipné, však?).

Skupine okolo Bitcoin SV sa dokonca podarilo pretiahnuť na svoju stranu väčšinový hashrate (použili pri tom zastrašovanie a veľké investície do Bcash ASIC minerov). Situácia zašla až tak ďaleko, že na niektorých burzách vznikli v snahe určiť hodnotu tohto forku BCHSV a BCHABC futures kontrakty.

Dva dni po forku – je rozhodnuté (?)

Tesne po forku začali takzvané hash-wars! BCHSV mal na začiatku veľký náskok. Hlásilo sa k nemu takmer 80 % výkonu siete, ale väčšina uzlov siete sympatizovala s návrhom od BTCABC. Klasický príbeh – mineri vs. ľudia.

bchabc vs bchsv

Po forku sa misky váh začali nakláňať v prospech BCHABC, po tom, čo tento návrh získal prvé dva vyťažené bloky. Navyše, BCHABC má doteraz dlhší chain, než jeho protivník. SV návrh má nižší hashrate, menšiu podporu od ľudí a od firiem a menej uzlov. Podľa stránky CoinDance je ABC 14 blokov pred SV.

Cena oboch forkov hovorí jasne

Pri pohľade na priemernú cenu oboch forkov môžeme konštatovať, že spoločnosť Bitcoin ABC tentokrát vyhrala. Futures kontrakty ich coinu sú obchodníkmi ohodnotené na cca 260$, zatiaľ čo BCHSV futures stoja iba 125$.

Takže… je dobojované? Uvidíme. Väčšina sveta stále obchoduje pôvodný Bitcoin Cash (BCH) a momentálne nie je jasné, kedy sa to zmení. Sledujte Kryptomagazín (prihláste sa na odber notifikácií do PC a do mobilu), a keď sa niečo zmení, okamžite o tom napíšeme.

Je bezpečné posielať Bitcoin Cash?

Ak je to možné, radšej Bitcoin Cash nikam neposielajte. BCHABC a BCHSV coiny zatiaľ nemajú implementovanú Replay Protection a v prípade prevodu by ste mohli prísť o jeden z forkov. To by bola škoda, pretože oba majú relatívne vysokú hodnotu.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Najčítanejšie články

1

Slovenské banky zatvárajú pobočky. V tomto meste nezostane už ani jedna

2

Vodiči, pozor. Pokuty za nedodržanie tejto povinnosti poriadne narastú

3

Sociálna poisťovňa začína vyplácať nový príspevok. Prilepší si táto skupina Slovákov

4

Veľký reťazec ruší 73 pobočiek a vyhlásil konkurz

5

Najväčšie slovenské kníhkupectvo sa topí v takmer dvojmiliónovej strate

PR články

Zarábaj s platformou Millionero s najúspešnejšími. Predstavujeme službu Copytrading

Marek Jendrál | 23. februára 2024

Copytrading je skvelá možnosť, ako si pasívne nechať zhodnocovať svoj kapitál, a zároveň pre skúsených obchodníkov príležitosť, ako speňažiť svoje know how i nadobudnuté skúsenosti.

Predstavujeme copytrading na platforme Millionero pre začiatočníka

Dobrý investičný plán vám môže zmeniť život. Tu je návod od A po Z na jeho vytvorenie

Henrieta Balázsová | 14. februára 2024 Horúca novinka

Žijeme vo svete, kde sú možnosti nekonečné, no predsa sa zdá, že cesta k finančnej nezávislosti je pre mnohých zahalená tajomstvom. Kľúčom k jeho odhaleniu je dobre zostavený investičný plán.

Dobrý investičný plán je základom úspechu
Horúca novinka