Európska centrálna banka avizovala zvyšovanie základnej úrokovej sadzby!
Európska centrálna banka avizovala zvyšovanie základnej úrokovej sadzby! Zdroj: https://www.shutterstock.com/ilolab

Prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardeová uviedla, že banka by mohla v júli prvýkrát po 11 rokoch zvýšiť svoju základnú úrokovú sadzbu. Správa prišla po tom, ako nedávno americká centrálna banka (FED) zvýšila úrokovú sadzbu o pol percentného bodu.

Európska centrálna banka zvýši úrokové sadzby

Európska centrálna banka pravdepodobne do septembra zvýši svoju základnú úrokovú sadzbu, ktorá je v súčasnosti záporná, najprv na nulu a potom by mohla pokračovať vo zvyšovaní sadzieb, uviedla prezidentka banky Christine Lagardeová, čím naznačila koniec osemročného experimentu ECB so zápornými sadzbami v situácii rekordne vysokej inflácie a obáv zo slabosti eura.

ECB bola už istý čas kritizovaná pre to, že zatiaľ čo FED už zvýšil úrokovú sadzbu pre narastajúcu infláciu, Európska centrálna banka sa správala, akoby sa v eurozóne nič nedialo. Pritom miera inflácie v eurozóne sa vyšplhala v apríli na 7,5 %, čo je najviac od zavedenia eura v roku 1999. Banka tak doteraz neustále „pumpovala“ do obehu ľahké peniaze a tak prispievala k znehodnocovaniu meny.

Tvorcovia politiky ECB očakávali, že inflácia v tomto roku rýchlo klesne na ich cieľovú úroveň 2 %. Namiesto toho sa zvýšila. K agresívnemu zvyšovaniu sadzieb sa zdráhali pristúpiť aj pre obavy z otrasov na Ukrajine, ktorá hrozí prepadom regiónu do recesie.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj tiež: Čo nakupujú heďžové fondy ako ochranu pred recesiou?

Výška úrokovej sadzby

Christine Lagardeová sa k zvýšeniu úrokov vyjadrilo nasledujúco:

Na základe súčasného výhľadu je pravdepodobné, že do konca tretieho štvrťroka budeme môcť ukončiť používanie záporných úrokových sadzieb,“ napísala Lagardeová v príspevku zverejnenom na internetovej stránke ECB. Kľúčová sadzba ECB je v súčasnosti stanovená na úrovni mínus 0,5 %.

Vzhľadom na to, že výhľad inflácie sa v porovnaní s predminulým obdobím posunul výrazne smerom nahor, je vhodné, aby sa nominálne premenné upravili – a to vrátane úrokových sadzieb,“ napísala ďalej Lagardeová.

Niektorí predstavitelia ECB odhadovali, že neutrálna sadzba eurozóny by sa mohla pohybovať okolo 1 % alebo 1,5 %. Podľa Michaela Schuberta, ekonóma Commerzbank, vyjadrenia predstaviteľov ECB naznačujú, že by banka mohla zvýšiť svoju kľúčovú sadzbu o 0,25 percentuálneho bodu na každom zo svojich siedmich zasadnutí od júla tohto roka do apríla budúceho roka, čím by dosiahla úroveň 1,25 %. Otázkou zostáva, ako na to zareagujú trhy a kryptomeny.

Čítaj ďalej: 5 TOP spôsobov, ako pasívne zarábať na kryptomenách

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance