Hrozba potravinovej krízy rastie – čo čakať a na čo sa pripraviť
Hrozba potravinovej krízy rastie – čo čakať a na čo sa pripraviť. Zdroj: https://www.shutterstock.com/AkulininaOlga

Dominový efekt katastrof, ktoré na seba nadväzujú, už zasiahol oblasť, ktorá sa týka nás všetkých – potraviny. Ešte neodznela pandémia, neskončila vojna na Ukrajine a recesia sa neprejavila naplno, už začínajú pribúdať správy o blížiacej sa potravinovej kríze a hladomore. Ide len o prehnané predikcie analytikov, alebo máme skutočne vážny problém?

Potravinová kríza už je

V posledných týždňoch pribúdajú správy o tom, ako po celom svete sú potraviny drahšie a niektoré tovary dennej potreby začínajú chýbať. V niektorých častiach sveta začína byť problém so slnečnicovým olejom, v Amerika hlásia v blízkej dobe nedostatok detskej výživy a potraviny dennej potreby ako mlieko, maslo či vajcia v Amerike za posledné obdobie zdraželi dvojnásobne. Bureau of Labor Statistics, americký úrad pre štatistiku práce, za mesiac apríl hlási nárast potravín v Amerike až 9,4 %.

David Beasley, výkonný riaditeľ Svetového potravinového programu OSN, povedal na Bezpečnostnej rade, že smerujeme k hladomoru, potravinovej kríze, ktorú Európa nezažila od konca 2. svetovej vojny.

Príčinou je podľa Beaslyeho predovšetkým vojna na Ukrajine, ktorá vytvorila „katastrofu na katastrofe“ a bude mať celosvetový dosah, ktorý „presahuje všetko, čo sme videli od druhej svetovej vojny“, pretože mnohí ukrajinskí poľnohospodári, ktorí produkujú značné množstvo svetovej pšenice, teraz bojujú proti Rusom.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj tiež: 5 TOP spôsobov, ako pasívne zarábať na kryptomenách

Kríza globalizovanej spoločnosti pokračuje

Príčina súčasnej potravinovej krízy má viacero tvári. Pandémia a s ňou súvisiace opatrenia a lockdowny vyústila do situácií, keď ľudia hromadne nakupovali múku a potraviny základnej potreby. Dialo sa to aj napriek tomu, že potravinová kríza ešte nebola scenár, o ktorom by sa nejako výrazne hovorilo. V súčasnosti geopolitická kríza na Ukrajine a západné sankcie voči Rusku vytvorili podmienky pre globálnu, nielen potravinovú krízu, ktorej následky si vieme ťažko predstaviť.

Ukrajina je zdrojom obilia a významným zdrojom potravín pre celú Európu. Donedávna krajina exportovala 42 % slnečnicového oleja na svete, 9 % pšenice, 10 % jačmeňa, 16 % kukurice. Vojna spôsobila poľnohospodársky šok. Rusko v súčasnosti blokuje export potravín z Ukrajiny po mori a okolo 25 miliónov ton pšenice uviazlo v krajine.

Na importe pšenice z Ukrajiny a Ruska sú závislé africké krajiny, kde je už dnes problém a vytvára sa potravinový šok. Deficit potravín povedie k novým vlnám migrácie smerom do Európy, ktorá sama bude totálne závislá od exportu, od koho, to však ukáže čas, no pozeral by som sa za oceán, kde už dnes ceny potravín sú, mimochodom, dvojnásobné.

Záver

Šírenie poplašnej správy je trestné, no upozorňovať na dáta, ktoré signalizujú nepríjemnú blízku budúcnosť je povinnosť, keďže núdza zasiahne nás všetkých. World Bank predikuje na rok 2022 nárast svetových energií o 50 % a cien potravín o 22,9 %. Toto tempo sa pod vplyvom globálnych makro faktorov môže zrýchliť. Už dnes vidíme, ako Indonézia zakázala export palmového oleja, alebo India zakázala export pšenice.

Čo možno pri takýchto negatívnych prognózach urobiť? Hoci to môže vyzerať pritiahnuté za vlasy, zaobstaranie trvácnych potravinových zásob je na mieste. Olej, sušené ovocie, sušené mlieko, orechy, semená či konzervy vydržia aj niekoľko rokov. Vývoj potravinovej krízy môže mať rýchly spád a nemožno čakať, že vlády budú svojich občanov varovať včas. Skôr naopak, je pravdepodobnejšie, že do poslednej chvíle budeme počúvať, ako je všetko pod kontrolou s cieľom zamedziť panike. Tak to bolo dosiaľ pri každej ekonomickej kríze a nemožno očakávať, že tentokrát to bude ináč.

Čítaj ďalej: „Krypto zima je tu a môže trvať viac ako rok“ – zakladateľka blockchainového fondu očakáva ďalší pokles

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance