Graf na dnes: benzín a nafta opäť zdraželi
Graf na dnes: benzín a nafta opäť zdraželi. Zdroj: https://www.shutterstock.com/RecCameraStock

Za pohonné látky si Slováci opäť priplatia. Nafta aj benzín opäť v mesiaci máj rástli a pokračujú v rastúcom trende. Vodiči tak siahnu viac do svojho vrecka. O koľko teda ceny narástli?

Benzín a nafta zdraželi

Ceny spotrebiteľských cien pohonných látok v 18. týždni roku 2022 sú vyššie, ako v 17. týždni. Vodiči si viac priplatia za natural 95 oktánového benzínu, natural 98 oktánového benzínu, LPG, motorovej nafty, CNG a LNG. Oproti 17. týždňu tak zdraželi všetky pohonné látky.

Na rozdiel od predchádzajúceho týždňa je drahší 95 oktánový benzín o 0,055 eur (3,20 %), natural 98 oktánový benzín o 0,059 eur (3,09 %), LPG o 0,011 eur (1,27 %), motorová nafta o 0,055 eur (3,16 %), CNG o 0,026 eur (1,55 %) a LNG o 0,091 eur (2,73 %). Oproti predchádzajúcemu 17. týždňu, počas ktorého zdražel natural 95, natural 98, motorová nafta a LNG, ide o ďalší nárast cien bez poklesu. Ceny pohonných hmôt teda nepokračujú v klesajúcej tendencii, ale vrátili sa opäť k rastúcemu trendu. Nafta pokračuje ďalej v zdražovaní, pričom od začiatku roka zdražela už o 40 centov na liter.

K neustálemu rastu pohonných látok prispieva geopolitický konflikt na Ukrajine a sankcie voči Rusku zo strany Západu. Pokiaľ sa situácia na Ukrajine nevyrieši, môže nasledovať ďalšie zdražovanie. V súčasnosti však nič nenasvedčuje tomu, že by sa rastový trend cien pohonných látok mal zmeniť. Ako sme uviedli v článku o inflácii (tu), ceny pohonných látok oproti roku 2021 stúpli už o vyše 31 %.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj ďalej: Kryptomena týždňa: Oasis Network – kryptomena veľrýb a inštitúcií

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance