Graf na dnes: 300-miliardový pokles švédskych akcií!
Graf na dnes: 300-miliardový pokles švédskych akcií! Zdroj: https://www.shutterstock.com/concept w

V pondelok 2. mája zažili európski investori šok, keď boli svedkami prepadu švédskych akcií, konkrétne švédskeho akciového indexu OMX 30. Ten sa nakrátko prepadol približne o 8 % a pripravil investorov podľa agentúry Bloomberg o vyše 300 miliárd eur.

Pokles švédskych akcií

V pondelok sa nakrátko švédsky akciový index OMX 30 prepadol o 8 %, čo spôsobilo pád akcií v Štokholme. Tie klesli na 5 minút o 300 miliárd eur. Prepad nakrátko ovplyvnil aj ostatné európske akciové trhy. Hoci pri kryptomenách, ktoré sa vyznačujú vysokou volatilitou, sú investori zvyknutí na prepady aj vo výške viac ako 8 %, na akciových trhoch ide o ojedinelý jav.

Graf na dnes: Pokles švédskych akcií.
Graf na dnes: Pokles švédskych akcií. Zdroj: Bloomberg

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj tiež: Bitcoin na 28 000! Peter Brandt varuje pred poklesom Bitcoinu

Odborne sa situácia, keď sa akcia či iné aktívum bez príčiny prepadne aj o niekoľko percent, nazýva flash crash. Ten vzniká vtedy, keď sa napríklad zadá chybná objednávka ako výsledok omylu, a tá následne spôsobí zvýšený tlak na kúpno-predajné algoritmy. Podľa agentúry Bloomberg spúšťačom flash crashu na švédskom indexe bol omyl obchodníka pracujúceho pre spoločnosť Citigroup. Tá sídli v Londýne a podľa agentúry ku crashu mohla prispieť aj nízka likvidita, keďže v pondelok bolo vo Veľkej Británii voľno.

Hoci sú burzy preventívne vybavené nástrojmi, ako podobným situáciám predchádzať, nie je vylúčené, že aj v budúcnosti budeme svedkami podobných prepadov. Známym prepadom je aj pokles indexu DJIA z roku 2010. Ten sa prepadol následkom zvýšenia shortovacích objednávok na predaj S&P futures.

Čítaj ďalej: Kryptomena týždňa: THORChain – kryptomena, ktorá môže radikálne zmeniť sektor DeFi!

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Odoberať
Upozorniť ma
guest
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre