Totalita a internet – Nenechajte si vymyť hlavu propagandou, takto sa treba brániť v digitálnom svete

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Celý svoj život si všímam, že som náchylný na rôzne závislosti. Či už to boli sladkosti, rozprávky, počítač, neskôr alkohol a cigarety… Vyhľadával som všetko, čo ma dokázalo aspoň na chvíľu vytrhnúť z reality. Po dovŕšení 22. roku ma to už nahnevalo a začal som proti svojim závislostiam bojovať. Teraz som im vďačný, pretože ak by môj problém nebol tak alarmujúci, skončil by som ako všetci tí zombíci okolo. Vrátane teba. A samozrejme mňa… Tiež s tým mám problém.

My, civilizovaní ľudia 21. storočia, sme večne nespokojné super-inteligentné zvieratá a robíme všetko preto, aby sme sa rozptýlili od tvrdej reality našich životov.

Digitálna závislosť rozoberá našu spoločnosť

V 21. storočí sme vytvorili ultimátnu drogu, ktorá úplne opantala naše životy a všetci sme na nej totálne závislí. Zostrojili sme systémy, ktoré nás neustále rozptyľujú notifikáciami a zneuźivajú náš archaický mozog a jeho dopamínový systém odmien.

Najúspešnejšie internetové spoločnosti na svete o nás zozbierali obrovské množstvo informácií a vytvorili detailné modely psychiky každého človeka pripojeného k sieti, aby nás dokázali čo najdlhšie udržať na svojich stránkách. Postavili superpočítače, ktoré umožňujú tvorbu a používanie pokročilých AI algoritmov vyvinutých na to, aby nám ukázali ďalšiu zaujímavú vec, aby z nás dostali ďalší klik, aby nám mohli ukázať ďalšiu reklamu a zarobiť na nás pár centov.

Uzavreli nás do virtuálnych bublín, ktoré iba posilňujú naše názory a pokrivujú realitu, v ktorej žijeme. Všetko samozrejme v mene zisku. Skvelo je to vysvetlené vo filme The Social Dilemma od Tristana Harrisa. Určite odporúčam pozrieť si ho, prípadne si ho vypočujte na podcaste Joa Rogana:

Ak ťa serie, že neustále čumíš do obrazovky mobilu alebo do počítača a nerobíš to, čo ťa naozaj napĺňa, nie si jediný. Je nás strašne veľa a máme toho dosť. Nebaví ťa šesť hodín denne bezmyšlienkovite scrollovať facebook a zbierať liky alebo pozerať jedno dementné YouTube video za druhým? Super. Prvý krok je pripustiť, že si závislý. Potom musíš vytvoriť bariéru medzi svojou mysĺou, a čiernymi dieramina internete,

Smartfón o vás vie viac než vy samotní – Odhalí aj vašu osobnosť

Ako prestať padať do čiernej diery internetu

Tu sú v skratke praktiky, ktoré používam v boji proti inteligentným algoritmom, ktoré ma poznajú viac ako moja frajerka a zneužívajú slabiny môjho mozgu, aby na mne zarobili. Ak chceš, aby som sa tejto téme venoval viac do detailov, daj mi vedieť v komentároch.

Prestaň sa nudiť

Evolúcia nás, ľudí, vytvorila tak, aby sme dokázali prežiť v prírode. Namiesto toho bývame vo fádnych krabiciach s bielymi stenami a teraz keď vo svete “zúri pandémia” často ani nemôžeme chodiť vonku. Takže logicky nakoniec vždy skončíme pred obrazovkou, za ktorou sa nachádza oveľa zaujímavejší a rozmanitejší svet. Moja prvá rada znie, nájdi si činnosti, ktoré ťa bavia.

Ak sa chceš zbaviť závislosti, musíš zaplniť dieru vo svojom živote, ktorá o nej ostane. Pravdou je, že šesť hodín na internete ti dáva dopamín, ktorý teraz musíš dostať inak, inak upadneš do depresie. Zamysli sa a napíš si zoznam offline činností, ktoré si vždy chcelo robiť. Začni tou, ktorá je najjednoduchšia a pri ktorej vieš, ako začať a nevyžaduje žiadne prípravy.

Ak budeš mať vo svojom živote viac zaujímavých činností, nebude ťa to tak ťahať ku internetu. Hlavne v prvých týždňoch to však bude veľmi náročné a aj jediné pošmyknutie ťa vystrelí späť do čiernej diery, v ktorej potom stráviš niekoľko hodín, dní, mesiacov, rokov, celý život…

Preto je potrebné postaviť bariéry, ktoré ťa ochránia pred týmito digitálnymi drogami.

Ako napraviť škody, ktoré digitáne drogy narobili s tvojou schopnosťou sústrediť sa? Odprúšam vyskúšať pri práci binaurálne frekvencie:

Máte problém so sústredením? Skúste Binaurálne frekvencie – Vhodné pre traderov

Odstráň informačnú nerovnováhu

Zatiaľ čo my nevieme nič o AI algoritmoch, ktoré používa Google či Facebook, oni o nás vedia prakticky všetko a majú k dispozícii systémy, ktorých jediný cieľ je získať našu pozornosť. Aby odstránil túto nerovnováhu, mal by si sa trochu vzdelať (proste si pozri film The Social Dilemma, bude ťa baviť!) a prestaň za sebou zanechávať tak veľa digitálnych stôp.

VPN – šifrovanie aktivity na internete

Iste, špehovanie nikdy nezastavíš, ale minimálne ho môžeš obmedziť. Ja osobne NIKDY nepoužívam internet bez VPN služby, ktorá šifruje moju internetovú aktivitu. Momentálne mám zapnutú PIA. Naozaj odporúčam investovať zopár dolárov do kvalitnej VPN-ky. Ak si kúpiš PIA cez tento link, dostanem 30 dní zadarmo. Pokiaľ viem, ide o jednu z najbezpečnejších VPN služieb s open source softwarom a naozaj dobrými cenami.

Nepoužívaj Google Chrome

VPN je síce fajn, ale pokiaľ používaš Chrome prehliadač, Google o tebe aj tak vie úplne všetko a má prístup k tvojej internetovej histórii. Dáta o tebe potom predá každému, kto o nich má záujem. Preto odporúčam migrovať na iný prehliadač. Ja osobne som veľkým fanúšikom Brave, kde dokonca získavaš BAT kryptomenu za to, že vidíš reklamy. Navyše, Brave ťa ochráni pred phishing útokmi, nebezpečnými skriptami a ďalším pirátskym softwarom.

A keď už sme pri tom, vo všeobecnosti odporúčam nepoužívať produkty od Googlu. Táto firma je majster špehovania a chce o tebe vedieť aj ten najmenší detail. Ja osobne som dokonca prestal Googliť a namiesto toho používam duckduckgo.com (takže duckujem?). Tento vyhľadávač berie dáta od Googlu, takže je cca rovnako kvalitný, ale nesleduje ťa pri tom! A to je dôležité.

News feed eradicator

Pre mňa osobne spravilo divy toto rozšírenie pre Chromium prehliadače (Chrome, Edge, Brave…). Newsfeed burner úplne odstráni feed, ktorý ti ukazuje facebook a YouTube. Keď prídem na tieto stránky, nevidím žiadne posty ani videá. Proste nič. Môžem si iba pozrieť notifikácie alebo pustiť playlist či mrknúť na kanály, ktoré odoberám.

Nainštaluj si Newsfeed Eradicator aspoň pre facebook, trvá to doslova 5 sekúnd, tak to aspoň skús.

Poznáš to… jeden nenápadný klik na YouTube a stráviš na ňom hodinu. Mne sa nič také nestane, pretože doslova nevidím žiadne videá. Ha!

Znie to možno hlúpo, používať takéto rozšírenia, ale skús to. Funguje to oveľa lepšie, než si myslíš a uvidíš, koľko budeš mať voľného času. Faktom je, že naozaj k životu nepotrebuješ neustálu záplavu facebookových postov či YouTubových videí. Je to hnoj, ktorý si púšťaš do hlavy a tento hnoj ťa následne ovláda viac, než si pripúšťaš.

Existujú o tom celé vedecké štúdie. Do tretice, pozri si film The Social Dilemma a pochopíš, ako hlboko si na týchto veciach závislý, ako veľmi ťa ovplyvňujú a robia z teba chodiaceho zombíka závislého na dopamíne z debilných lajkov. A ako fundamentálne rozožierajú našu civilizáciu.

Ako skrotiť smartfón? – Ovládni najväčšieho predátora dnešnej doby

Jednou z najväčších čiernych dier je smartfón, ktorý pomocou notifikácií a nenápadných pípnutí neustále priťahuje pozornosť. So svojím smartfónom bojujem už dva roky a našiel som spôsob, ako ho skrotiť, aby som neslúžil ja jemu, ale on mne. O tom však napíšem nabudúce. Tak sleduj kryptomagazin, nech ti to neujde!

A ak chceš vedieť viac, odporúčam digitálny minimalizmus:

Dôvod, prečo stále musíte sledovať telefón a ako to napraviť – Digitálny minimalizmus