Dôvod, prečo stále musíte sledovať telefón a ako to napraviť – Digitálny minimalizmus

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

V dnešnom svete prepojenom sociálnymi sieťami je smartfón prakticky nutnosť. Nosíme ho všade so sebou a sme tak neustále pripojení na virtuálny svet, ktorý je pre nás stále dôležitejší. Iste, internet je dnes už nutnosť. No stalo sa vám niekedy, že ste sa rozprávali s kamarátom a každú chvíľu niečo robil so svojím telefónom? A potom nevedel, o čom hovoríte?

Verte či nie, no všetci sme občas vinní. Toto správanie je spoločensky nevhodné, ale aj patologické a negatívne ovplyvňuje váš život. Vďaka smartfónom sa nám skracuje doba, počas ktorej sa vieme sústrediť na danú vec (attention span). Tieto zázračné vreckové zariadenia prakticky eliminovali nudu z nášho života, takže sa ani nemáme čas poriadne zamyslieť.

Neustále pípanie notifikácií, blikanie LED diódy, zvonenia, alarmy v prípadoch, keď nejaká kryptomena spraví väčší pohyb… To všetko narušuje prirodzený chod života a v konečnom dôsledku spôsobuje akúsi disociáciu vedomia. My, ľudia modernej doby, sa prestávame identifikovať so svojím telom a stále viac prenikáme do vlastného digitálneho sveta. Nie telo a myseľ, ale profil na sociálnej sieti tvorí našu identitu.

A potom sme nešťastní.

Digitálny minimalizmus

Samozrejme, tento popis nevystihuje každého, no je na ňom niečo pravdy. Ak sa v ňom vidíte a máte pocit, že vás telefón ovláda viac, než je zdravé, odporúčam digitálny minimalizmus. Ide o spôsob myslenia.

Internet, mobily, hry a aplikácie, to všetko je pre nás strašne nové. Ľudia majú novinky radi a  venujú im veľa času. Bohužiaľ, tie skutočne dobré a praktické aplikácie sú často zároveň aj návykové. Vytrénujú si nás tak, aby sme reagovali na každú notifikáciu. Pretože, nič predsa nie je dôležitejšie, než odpovedať na správu na Messengeri. Nič nie je dôležitejšie, ako čeknúť ceny kryptomien alebo skontrolovať, či sa na facebooku nedeje niečo zaujímavé… však?

Ako z toho von?

Digitálny minimalizmus uprednostňuje kvantitu pred kvalitou. Iste, existuje more aplikácií, ktoré by mohli mať pozitívny vplyv na váš život, no deň má iba 24 hodín, a tak si treba vybrať ktoré skutočne stoja za to.

Začnite tým, že si vypnete notifikácie v telefóne. Nebudú vám tak zbytočne pípať správy, upozornenia na nový komentár a podobné hlúposti. Prevezmete tak kontrolu nad svojím telefónom a po čase zistíte, že skutočne nie je nutné okamžite reagovať. Môžete si vybrať, kedy je vhodná doba skontrolovať facebook alebo odpísať na e-maily.

Druhý krok je vymazanie aplikácií, ktoré používate iba veľmi málo alebo vôbec. Zbytočne zaberajú miesto vo vašom telefóne a vo vašej mysli.

Viete že facebook funguje podobne ako droga?

https://qtube.eu/drogy/drogy-facebook-navykova-socialna-siet-ktora-meni-chemiu-vasho-mozgu/