Americký dlh
Americký dlh. Zdroj: shutterstock.com/perfectlab/FOTOGRIN

Už o pár dní budeme svedkami dlho očakávaného zasadnutia Federálneho rezervného úradu, ktorý môže výraznou mierou prehovoriť do diania na finančných trhoch. Okrem tejto udalosti sa stále zabúda na americký gigantický dlh, ktorý pred nedávnom prekročil povolenú hranicu. Market Business Insider citoval popredného analytika spoločnosti Goldman Sachs a podľa neho ide o veľký a zanedbávaný problém.

Americký dlh tlačí svet do chudoby

Jan Hatzius patrí k popredným analytikom americkej nadnárodnej spoločnosti Goldman Sachs. V jeho nedávnom rozhovore pre televíziu CNN uviedol rozhorčenie nad tým, že sa aj naďalej ignoruje otázka amerického dlhu.

Tento dlh sa dostal až na úroveň 31 biliónov dolárov. Jan Hatzius si myslí, že ak by sa tento problém naďalej ignoroval a nezačal by sa splácať, svet sa môže veľmi rýchlo dostať do recesie, z ktorej nebude jednoduchý návrat.

To je skutočný dôvod na obavy. Ak to budeme ignorovať dôjde k otrasom na finančných trhoch, veľkému sprísneniu finančných podmienok a to zvýši tlak na zníženie hospodárskej aktivity. Ak by sa objavili akékoľvek pochybnosti o schopnosti americkej vlády splácať úroky a istinu, mohlo by to mať veľmi nepriaznivé dôsledky,“ uviedol Jan Hatzius.

Prekročenie stanovenej hranice

Podľa televízie CNN dosiahol americký dlh neuveriteľnú hranicu 31,4 bilióna dolárov. Tento alarmujúci stav prinútil konať aj ministerstvo financií, ktoré okamžite zastavilo investície v dôchodkovom a investičnom sektore pre cenné papiere.

Ani tento krok nemusí stačiť. Americká vláda musí pokračovať v plnení záväzkov a s veľkou pravdepodobnosťou si na tieto kroky bude musieť opäť požičať peniaze. Politici sa nedokážu zhodnúť ani na tom či je aktuálny dlh na úrovni stropu alebo sa bude naďalej zvyšovať. Ministerka financií Janet Yellenová prišla s varovaním.

Ak nezačneme konať včas, USA bude čeliť hrozivým hospodárskym problémom,“ uviedla Yellenová.

Podľa posledných informácií a vyjadrení popredných vládnych predstaviteľ má FED iba 35 % šancu na to, aby sa krajina vyhla recesii.

O americkom dlhu si môžete prečítať aj v našom nedávnom článku: Americký dlh, ktorý bude splácať celé ľudstvo, dosiahol 31 biliónov dolárov