Inflácia v EÚ ďalej rastie. Zdroj: shutterstock.com/GoodIdeas

Štatistický úrad Európskej únie Eurostat dnes informoval o stave spotrebiteľských cien v EÚ. Inflácia aj naďalej pokračuje v raketovom raste a v mesiaci október dosiahla novú historickú hodnotu 11,5 %. To je nárast o 0,6 % oproti septembru, keď dosahovala hodnotu 10,9 %.

Situácia v EÚ je vo viacerých ohľadoch odlišná oproti situácii v USA, kde sme svedkami klesajúcej inflácie a deflačnej politiky zo strany americkej centrálnej banky (FED). EÚ zápasí s energetickou krízou a zlou monetárnou politikou, ktorú počas pandémie nastavila európska centrálna banka (ECB). Hoci došlo k zvýšeniu sadzieb, inflácia je naďalej podporovaná tlačou nových peňazí, ktoré sú súčasťou protipandemickej podpory štátom EÚ a podpory vojnou zasiahnutej Ukrajiny.


Miera inflácie v Európskej únii. Zdroj: tradingeconomics.com

V októbri bola najnižšia miera inflácie vo Francúzsku (7,1 %), v Španielsku (7,3 %) a na Malte (7,4 %). Naopak, najvyššia zaznamená bola v krajinách ako Estónsko (22,5 %), Litva (22,1 %) a Maďarsko (21,9 %). Inflácia rovnako rastie aj na Slovensku, kde už dosiahla hodnotu 14,5 % a očakáva sa, že čoskoro prekoná hladinu 15 %.

ECB zvýši opäť sadzby

ECB má podľa posledných informácií aj naďalej pokračovať vo zvyšovaní sadzieb, hoci rozsah zvyšovania je doteraz neznámy. Dnes to potvrdil viceprezident ECB Luis de Guindos, ktorého cituje agentúra TASR s odvolaním na agentúru Reuters:

„Môžem povedať toľko, že náš prístup bude vždy rovnaký. Budeme pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb na úroveň, ktorá nám umožní zabezpečiť smerovanie inflácie k našej definícii cenovej stability.“

Graf: euro/dolár. 1D
Graf: euro/dolár. 1D. Zdroj: Tradingeconomics

Podľa viceprezidenta ECB banka na decembrovom zasadnutí tak určite zvýši úrokové sadzby, diskutuje sa len o ich rozsahu. Čo sa týka percentuálneho vývoja inflácie, de Guindos predpokladá, že aj naďalej sa bude v najbližších mesiacoch pohybovať v hladine 10 %.

Medzitým v čase písania tohto článku sa cena eura vyšplhala na 1,0274 v kurze dolár/euro. Mena eurozóny sa tak drží nad paritou a zatiaľ sa drží v rastúcom trende.

Čítaj ďalej: Najbohatší ľudia na svete varujú pred ekonomickou krízou. Čo očakávajú v budúcom roku?

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance