GlobalCoin bude podporený svetoznámymi spoločnosťami – ktoré to sú?

0

O tom, že whitepaper kryptomeny Facebook – GlobalCoin – by mal byť údajne vydaný už 18. júna (či  je to pravda sa dozvieme už budúci týždeň), vieme už istý čas. Ako sa však zdá, Facebook v tom nebude sám. Na podporu si mal tento gigant medzi sociálnymi sieťami zohnať nejednu významnú spoločnosť. Spolu s nimi sa bude Facebook snažiť o vytvorenie stablecoinu, ktorý by mal byť naviazaný na niekoľko rôznych fiat mien. To všetko vyplýva zo správy, ktorú vydal včera The Wall Street Journal.

Uber, Visa, Mastercard, ale aj Paypal pomôžu Facebooku

Presne tieto spoločnosti (a ešte niekoľko ďalších) by mali byť prvými veľkými spoločníkmi Facebooku pri tvorbe ich GlobalCoinu. Každá z týchto spoločností by mala podporiť projekt sumou zhruba 10 miliónov dolárov. Vďaka tomu nielen prispejú k vývoju tohto stablecoinu, ale takisto získajú aj hlasovacie právo v konzorciu, ktoré bude všetko ohľadom GlobalCoinu riešiť. Mali by slúžiť na vytvorenie uzlov, ktoré by mali validovať transakcie a schvaľovať bloky.

Takisto bola oznámená aj spolupráca so spoločnosťami ako Stripe, Booking.com alebo aj MercadoLibre. Ich pozícia a úloha pri tvorbe danej kryptomeny je však zatiaľ nejasná. Rovnako by mal Facebook ďalej rokovať aj s inými spoločnosťami a tak by sa finálny zoznam mohol ešte rozrásť o iné, veľké a známe konglomeráty.

Využitie stablecoinu od Facebooku

Prvé informácie, špekulácie a klebety sa o GlobalCoine začali šíriť už koncom decembra 2017. Vtedy však išlo naozaj iba o špekulácie. Odvtedy už ale prešlo veľa času a kryptomena Facebooku – GlobalCoin – začína nadobúdať reálne kontúry.

GlobalCoin by sa mal používať najmä vrámci samotných sociálnych sietí. Takisto sa aktuálne však špekuluje, že tento stablecoin by mal nájsť využitie aj v obchodoch. Možnosť platby prostredníctvom Facebooku, Whatsappu ale aj Instagramu by mala byť v obchodoch na celom svete. Obchodníkom by to malo pomôcť zvýšiť zisky a GlobalCoinu zase rozšírenie a uplatnenie.

Záver

Nech už má pre nás Facebook pripravené čokoľvek, s istotou vieme povedať, že ak skutočne príde k spusteniu GlobalCoinu, tak kryptomenový svet nebude taký ako predtým. Či sa však zmení k lepšiemu alebo horšiemu teraz ešte povedať nemôžme. Aj napriek tomu, že GlobalCoin sa na prvý pohľad môže zdať ako skvelá správa (najmä z hľadiska adopcie a využitia kryptomien), jedným dychom treba dodať, že už teraz vieme, že nemôže byť skutočnou kryptomenou. Okrem toho, že ide o stablecoin, tak bude táto minca extrémne centralizovaná a regulovaná spoločnosťou Facebook. A to je úplne proti základným vlastnostiam a charakteristikám kryptomien.

Čo čítať ďalej?

[HOT] Poznáme dátum spustenia Bitcoin Futures na burze Bakkt!

Zdroje:
coindesk.com
english.chaindd.com

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of