Facebook je pripravený oficiálne predstaviť svoju kryptomenu 18. júna. Ďalší technologickí giganti sú si toho nepochybne vedomí. Ako môžu na to reagovať?

Sociálna sieť Facebook sa pripravuje na veľký vstup do sveta blockchainu. A hoci sa o „kryptomene“ už nejaký čas hovorí, oficiálne bude predstavená až 18. júna. V súčasnej dobe poznáme len niekoľko konkrétnych podrobností o tejto virtuálnej mene.

Globalcoin s možným názvom „Libra“ bude stablecoinom integrovaným do platformy Facebooku. S najväčšou pravdepodobnosťou ho tak nájdete aj na WhatsAppe alebo Instagrame. Spustí sa so 100 uzlami, z ktorých každý stojí 10 miliónov dolárov. Len ľudia alebo spoločnosti, ktorí zaplatia túto sumu budú môcť nazerať dovnútra siete.

Takisto bola založená nová spoločnosť, ktorá bude mať špeciálne na starosti monitoring a riadenie projektu. Je zrejmé, že sa Facebook nebojí a ide do toho naplno. Ako na to zareaguje konkurencia?

Rivali sú všímaví

Spoločnosti Amazon, Google ani Apple sa k digitálnej mene Facebooku formálne nevyjadrili. Môžete sa však staviť, že postup Facebooku pozorne sledujú.

Všetci títo technologickí giganti v posledných rokoch významne investovali do blockchainu. Amazon má napríklad svoju vlastnú platformu Amazon Managed Blockchain, ktorá umožňuje vytvárať podniky postavené na Amazon Web Services.

Google použil blockchain na cloud computing. Informoval o tom server Bloomberg. Od minulého roka sa však spoločnosť o projekte nezmienila.

A potom je tu ešte Apple. Ten sa od dvoch už spomenutých spoločností prístupom veľmi líši. Táto spoločnosť sa totiž ukázala byť alergická na blockchainové projekty a tohto trhu sa zatiaľ stráni. Minulý týždeň vydala spoločnosť aplikáciu „CryptoKit“, ktorá je však (ku sklamaniu mnohých) zameraná skôr na kryptografiu než digitálne aktíva.

Ďalšie spoločnosti, ako napríklad Samsung, idú do toho naplno. Ich vlajková loď Samsung Galaxy S10 má byť totiž do budúcna kompatibilná s kryptopeňaženkami a používateľom ponúkne ochranu digitálnych prostriedkov.

Giganti budú chcieť z rastúceho kryptopriemyslu vyťažiť čo najviac sa len bude dať. A zatiaľ to vyzerá, že Facebook využije svoje kvalitne vybudované základy a vyšvihne sa tak v tomto pomyselnom závode na prvú priečku.

Facebook ide do rizika

Už dávno sa objavila kontroverzia ohľadom facebookového modelu príjmu založeného čisto na reklamách. Facebook sa teraz snaží vytvoriť si nový zdroj príjmov. Dúfa, že mu kryptomena umožní vstúpiť do sektoru e-reklám alebo zo spoločnosti čiastočne vytvorí aj portál na prevod platieb.

Zo strany Facebooku ide o zjavný risk. Už v minulosti totiž vyskúšal nápad s „Facebook kreditmi“, čo sa ukázalo ako obrovský prepadák.

Záver

Je jasné, že Facebook pociťuje nepríjemný tlak zo strany regulátorov aj verejnosti. Aj to je pravdepodobne dôvod, prečo sa vrhá do sveta kryptomien. Pre spoločnosť je to beh na dlhú trať, ale dúfa, že ju to zachráni pred súčasnými rastúcimi spormi. A možno pôjde ostatným gigantom príkladom a tí si tiež vytvoria svoje kryptomeny.

Čo čítať ďalej?

Švajčiarsko začína s vlastnou kryptomenou

Zdroj:
beincrypto.com

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Michael.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of