Facebook uchovával až 600 miliónov hesiel ako obyčajný text – mohli ich čítať!

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Zdá sa, že Facebook ešte asi stále nemá dosť rôznych afér a máme tu ďalšiu, opäť veľmi nepríjemnú, ktorá vás môže dokonca ohroziť.

Ohrozených je až 600 miliónov používateľských hesiel pre Facebook, Facebook Lite a Instagram.

Spoločnosť totiž niekoľko rokov nesprávne ukladala milióny používateľských hesiel v podobe obyčajného textu (nie zašifrované). Vaše heslo si tak mohli zamestnanci Facebooku jednoducho prečítať.

Tona hesiel v nezabezpečenej forme je nevídaná a lákavá

Nebolo by to nič nové, keby nejaký zamestnanec heslá zneužíval. Stovky miliónov hesiel môžu byť lákavé, či už na pobavenie sa v práci alebo dokonca predaj niekde ďalej. Hodnota takéhoto zoznamu môže byť nevyčísliteľná, pre hackerov by to bol sen.

Mohlo by vás zaujímať: Koľko Facebook prerobil na poslednom obrovskom výpadku, ktorý ste pocítili aj vy?

Čas na revíziu hesiel

Ak ste si dlho nemenili heslá naprieč svojimi účtami, teraz nastal ten správny čas. Riskovať to určite nechcete, aj keby z Facebooku nakoniec nič neuniklo, budete mať pokoj. Kto vie, kde ešte si vaše heslá v poslednej dobe prečítali. A samozrejme platí pravidlo, čo stránka/služba, to iné heslo!

Facebook hovorí, že prebiehajúce vyšetrovanie doteraz nezistilo, že by zamestnanci zneužívali prístup k týmto údajom.

Hláška o podozrivom prihlásení a zablokovanie môjho FB

Prechádzam si Facebookom na mobile a bez toho, aby som sa kdekoľvek prihlasoval mi zrazu vyskočila hláška: Došlo k podozrivému prihláseniu, váš účet bol zablokovaný. Spadol mi teda naraz Facebook aj Messenger. Potom som si účet odblokoval, zmenil heslo a už to fungovalo…

Zneužil niekto moje heslo?

Je to dosť možné, asi sa nedozviem či FB heslo kvôli spomínanej kauze resetoval, alebo ho niekto zneužil. V každom prípade to nie je príjemný pocit. A ešte horší pocit by bolo zistenie nejakých škôd, ktoré sa nemusia prejaviť hneď.

Záver

Facebook zápasí s problémami dnes a denne, niet sa čomu diviť, že z neho mnoho celebrít odišlo, keď je takýto deravý. Nehovoriac o dátach, ktoré si o vás za roky nazhromaždil…

Čo čítať ďalej:

Kryptomeny prinesú oveľa väčšiu revolúciu ako Facebook – Tvrdia Winklevossovci

Zdroj: dailymail.co.uk

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Dariusz Matuszyński.