Krízovú situáciu, ktorú zažívajú banky Spojených štátov amerických, tamojšia vláda vyriešila. No globálna prepojenosť bánk medzitým preniesla nákazu šíriacu sa v bankovom systéme do Európy.
Švajčiarsku banku Credit Swiss musela pred krachom zachrániť centrálna banka. Dnes sa ale prepadajú akcie viacerých veľkých európskych bánk. Ako informoval portál CNBC, výraznejší pokles akcií zaznamenali banky BNP Paribas, Societe Generale, Commerzbank aj Deutsche Bank. O ďalších bankách, ktoré čelia obrovským problémom, sme písali v tomto článku.
Európska centrálna banka napriek silným turbulenciám na trhu, znova zdvihla úrokové sadzby. Ukázala tak, že boj s vysokou infláciou v eurozóne zostáva aj naďalej jej prioritou.
Príčinou problémov bánk sú vyššie úrokové sadzby
Súčasné problémy bánk sú dôsledkom prísnej menovej politiky centrálnych bankárov. V minulom roku FED aj ECB odštartovali boj s rekordnou infláciou tým, že začali navyšovať úrokové sadzby. FED sa postavil na bojové pole proti inflácií v marci 2022, kedy prvýkrát zdvihol úroky o 0,25 %. Eurozóna podnikla prvé kroky na bojisku až v júli 2022, zdvihnutím sadzieb o 0,50 %.
Obidve centrálne banky nekompromisne pokračovali v ďalšom a ďalšom navyšovaní, a dnes vidíme, že už toho je na trh priveľa. Nie len domácnosti a firmy, ale aj banky sú pod obrovským tlakom zo strany najvyšších finančných inštitúcií. O úrokových sadzbách v USA sme informovali pre pár dňami.
Po tom čo sa spustila vlna bankových kolapsov, investori predpokladali, že centrálne banky poľavia v agresívnych reštriktívnych opatreniach, aby ochránili stabilitu bankového systému. Európska centrálna banka minulý týždeň vyslala jasný signál, že inflácia je omnoho väčším strašiakom ako krachujúce banky.
Európska centrálna banka prilieva palivo do ohňa
Rada guvernérov Európskej centrálnej banky priliala palivo do ohňa, ktorý sa šíri naprieč bankovým sektorom. Napriek otrasom na trhoch, zdvihla základnú úrokovú sadzbu o ďalších 50 bázických bodov. Počas ôsmych mesiacov tak úrokové sadzby výrazne vzrástli, a to z 0 na 3,5 %.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Ako bude postupovať centrálna banka v USA
Federálna rezervná banka bude o úrokových sadzbách rozhodovať na najbližšom FOMC meetingu, ktorý sa uskutočni 21. – 22.marca. Očakávania investorov sú také, že s ohľadom na hroziacu krízu bankového systému, bude FED miernejší vo svojej monetárnej politike.
Predtým, ako začali banky krachovať (je to len týždeň dozadu), trh očakával navýšenie sadzieb o 50 bázických bodov. No pod vplyvom posledných udalosti, sa sentiment zmenil a investori predpokladajú, že FED zvýši úrokové sadzby len o 0,25% alebo vôbec.
Blížiacemu sa FOMC meetingu sme sa podrobnejšie venovali tu.
Inflácia je stále príliš vysoká
Cieľom týchto dlhodobo trvajúcich, prísnych reštriktívnych opatrení, je dosiahnuť úroveň miery inflácie 2 – 3 %. V mesiaci február bola inflácia na úrovni 6 % v USA, a 8,5 % v eurozóne. Viac o inflácií v eurozóne sa dozviete tu.
Obidve centrálne banky sú stále od cieľovej hodnoty veľmi ďaleko. Ak začnú zachraňovať potápajúce sa trhy, inflácia znova vyletí na nebezpečnú úroveň. Naopak, ak budú pokračovať vo zvyšovaní úrokov, bankový systém môže zažiť úplný kolaps.
Prečítajte si aj: Banková kríza už nabrala globálne rozmery