Európa víta malých aj veľkých blockchain hráčov

Novinky Európa víta malých aj veľkých blockchain hráčov.
Európa víta malých aj veľkých blockchain hráčov. Zdroj: shutterstock.com/NicoElNino
Okazio PCBitmarkets

Vzhľadom na výrazný rozmach kryptomien v takmer celom svete, sa vlády snažia pochopiť a využiť vo svoj prospech novú blockchain technológiu. Inovácie v oblasti FinTechu sľubujú značné výhody, ale môžu ohroziť fiat peniaze, s ktorými v súčasnom svete nielen súťažia, ale môžu sa ich aj pokúsiť nahradiť.

Odlišné prístupy vlád vo svete

To dostáva centrálne banky po celom svete do veľmi náročnej pozície. Musia totiž vytvoriť nové finančné a regulačné infraštruktúry. Rovnako ale budú musieť chrániť aj svoje vlastné národné meny a strániť ich od rôznych nástrah, ktoré by spolu s novými zákonmi a finančnými prostriedkami mohli prísť. Mnoho regulátorov sa snaží nájsť rovnováhu medzi fiat peniazmi a blockchainom vo vlastných štátoch, avšak takáto úloha musí byť spravená veľmi dôsledne.

Je tomu tak najmä preto, že postoje štátov sa veľmi odlišujú. Niektoré, napríklad Čína a Južná Kórea, pristupujú k ICO veľmi tvrdo.

Európa podporuje kryptomeny?

Zdá sa, že postoj Európy k novým digitálnym menám a blockchain technológií je pomerne prijateľný. Vzhľadom na to, že Európa bola veľmi silno postihnutá Finančnou krízou v 2008 a 2009, zaujal starý kontinent veľmi odhodlaný prístup a snaží sa o comeback. Práve preto sa v dnešných dňoch regulátori snažia vypracovať zákony, ktoré by umožnili rast Fintech sektoru.

Lídri Európskej Únie sami zisťujú, že blockchain krásne zodpovedá ideálom transparentnosti v informáciách a zdieľania dát. Práve to môže byť jeden z dôvodov, prečo by mal byť blockchain v Európe vítaný. Európsky parlament už poveril výkonnú radu, aby vytvorila vlastný blockchain.

Španielsko

Medzi prvých podporovateľov, ale aj propagátorov blockchainu, patria Gibraltár, Nemecko, Švajčiarsko a Španielsko. Iba donedávna španielski regulátori oznámili, že pracujú na vytvorení najbezpečnejšieho blockchainu pre investovanie v Európe.

Jeden zo španielskych regulátorov, Teodoro Garcia Egae, sa pre Bloomberg vyjadril, že vláda sa snaží prilákať spoločnosti zaoberajúce sa blockchainom v odvetviach, akými sú napríklad financie, vzdelávanie alebo zdravotníctvo. Taktiež naznačil, že sa pracuje aj na špeciálnych zákonoch, ktoré by zo Španielska spravili veľmi príťažlivú destináciu pre start-upy, spoločnosti zaoberajúce sa ICO projektami a kohokoľvek, kto sa snaží nájsť využitie pre blockchain technológiu.

Švajčiarsko

Rovnako ako v niektorých iných Európskych krajinách, Švajčiarsko sa zatiaľ nerozhodlo nijako špecificky kryptomeny a digitálne aktíva regulovať. Vláda tejto krajiny verí v pomerne otvorený prístup k tejto problematike.

Práve preto sa vo Švajčiarsku vytvorilo prostredie, ktoré je pre blockchain ako stvorené, na čele napríklad s projektami ako Crypto Valley Association. CVA je nezávislá nezisková organizácia vytvorená za pomoci švajčiarskej vlády. Jej úlohou má byť vybudovanie najväčšieho ekosystému pre blockchain a kryptografické technológie. Tejto spoločnosti sa podarilo získať spoluprácu s firmami ako napríklad KPMG, PwC, UBS alebo Thomson Reuters.

Nedávno sa o Crypto Valley Association vyjadril aj zakladateľ a CEO BubbleTone – prvého blockchainu v telekomunikačnom priemysle – Yuri Morozov:

„Veríme, že CVA robí veľmi dobrú a potrebnú prácu. Pomáha totiž rôznym firmám zakomponovať novú blockchain technológiu do švajčiarskej ekonomiky a infraštruktúry. Preto chceme aj my pomôcť tejto organizácii s našimi znalosťami ohľadom blockchain technológie. Našim cieľom je dopomôcť k čo najhladšiemu a najefektívnejšiemu presunu blockchainu do telekomunikácií.”

Nemusí byť všetko také ružové, ako sa zdá

Nie všetci sú však pripravení naskočiť na tento „európsky blockchain rýchlovlak.” Špecialisti zo spoločnosti Native Video Box si veľmi pozorne vyberali, v ktorej krajine by malo byť hlavné sídlo ich spoločnosti. NVB tím má obrovské skúsenosti pri práci v Rusku ale aj USA, čo im umožnilo takmer okamžite tieto krajiny zavrhnúť. Zakladateľ NVB a CEO Alexander Shishow sa vyjadril nasledovne:

„Pri USA sme videli mnoho výkričníkov. Jedným z nich sú napríklad regulácie, ktoré sa v USA chystajú. Rovnako sa už v mnohých prípadoch stalo, že aj multimiliónové ICO boli považované za security a preto boli súdmi po čase zatvorené.”

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek zvončekom vľavo dole. Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie i na Instagrame a Twitteri.

Na druhú stranu, Rusko má ešte veľmi ďaleko k tomu, aby vytvorilo jasnú legislatívu zaoberajúcu sa kryptomenami. Preto, keď sa NVB tým snažil nájsť ideálne pôsobisko v Európe, zameral sa najmä na Veľkú Britániu a Švajčiarsko. Od Veľkej Británie ich však odradili fámy o tom, že sa britskí štátnici chystajú odstrániť akúkoľvek anonymitu v oblasti kryptomien. Švajčiarsko, aj keď sa zdalo byť najväčším favoritom, bolo nakoniec odmietnuté z veľmi prostého dôvodu: the General Data Protecion Regulation (GDPR).

„My v NVB veríme, že Švajčiari majú zdravý úsudok, ale tento typ regulácie ja časovaná bomba. Preto sme sa nakoniec rozhodli, možno trochu exoticky, pre Seychely – s výborným prostredím pre biznis. Koniec koncov, kedykoľvek budeme chcieť, vždy môžeme našu firmu presunúť inde. V opačnom prípade by to ale mohlo byť oveľa ťažšie a práve preto sme sa rozhodli vybrať Seychely.”

Keith Teare a Nick Evdomikov

Keith Teare, zakladateľ a líder mnohých projektov nielen v úspešnej Silicon Valley, bol sám poradcom pre rôzne ICO. Podporoval napríklad projekty ako Crypterium a sám je veľmi optimistický ohľadom úsilia Švajčiarska. Tomuto štátu a ich prístupu ku blockchain technológií zložil poklonu:

„Jednoznačná, prehľadná a dôveryhodná infraštruktúra pre Initial Coin Offering je veľmi potrebná. ICO sú skvelou príležitosťou, ako priviesť svoje inovatívne produkty a služby na trh pre nové, ale aj existujúce biznisy. Tlieskam švajčiarskej vláde za to, že sa snažia sprostredkovať možnosť ICO pre high-tech biznisy.”

Teareho nálada a optimizmus boli podporené aj kolegom z branže, Nickom Evdokimov, poradcom a spoluzakladateľom pre rôzne blockchain projekty, nevynímajúc ICOBox, popredného poskytovateľa SaaS ICO riešení. Nick Evdokimov sa vyjadril, nasledovne:

„Takéto vládou sponzorované a podporované iniciatívy sú neoceniteľné. Je to jeden z najlepších spôsobov, ako môže štát veľmi rýchlo a bez zbytočného investovania obrovských súm získať výhodu na celosvetovom trhu. Pre mňa je toto jasná win-win situácia pre obe strany, štát ale aj blockchain komunitu.”

txbFreedum fighter mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.