Zakladateľ BubbleTone plánuje zmeniť svet telekomunikácií
Zakladateľ BubbleTone plánuje zmeniť svet telekomunikácií Zdroj: shutterstock.com/greenbutterfly

Yury Morozov, zakladateľ a CEO BubbleTone, bude odpovedať na otázky o prvom blockchaine pre telekomunikačný priemysel. Sám Morozov má pritom viac ako 20 ročné skúsenosti s telekomunikačným sektorom. Rovnako má skúsenosti aj v biznise ako takom. Zhruba 16 rokov bol predsedom CountryCom. Iba nedávno založil BubbleTone s úmyslom zrevolucionizovať mobilný priemysel a spôsob komunikácie.

Mohli by ste nám dať krátky prehľad o tom, čo vlastne BubbleTone je?

Morozov: BubbleTone vytvára prvý decentralizovaný globálny telekomunikačný blockchain systém, ktorý bude umožňovať priamu komunikáciu a spoluprácu medzi používateľmi a dodávateľmi komunikačných sietí. Všetko by malo byť pritom úplne bezpečné. Hlavná myšlienka projektu je vyvinúť celosvetovú telekomunikačnú platformu, na ktorej si budú môcť používatelia danej platformy zakúpiť dátové balíky iba pomocou ich SIM karty. Táto možnosť by mala byť dostupná ľuďom nachádzajúcim sa kdekoľvek na svete. Našim cieľom je eliminovať medzištátne telekomunikačné roamingy, ktoré sú neefektívne a predražené nielen pre používateľov, ale aj pre poskytovateľov samotných.

Schopnosť uchovať si SIM kartu a eliminovať poplatky za roaming určite znie ako zaujímavá myšlienka. Ako ale zabezpečíte systém, ktorý by mal zaistiť bezchybný chod tohto projektu?

Morozov: Naša platforma je vytváraná tak, aby používateľom poskytla bezproblémovú službu. Používatelia si jednoducho stiahnu aplikáciu a zaregistrujú sa. Identita používateľa bude overená prostredníctvom databázy, ktorú poskytne operátor. Používateľ môže následne vybrať dátový balík, ktorý bude potrebovať na mieste kam cestuje (alebo kde sa nachádza). Ten si môže zakúpiť za tokeny, kryptomeny alebo fiat peniaze. Akonáhle niekto zaplatí za svoj dátový balík, vytvorí smart contract na blockchain technológií. Zahraničný operátor prenesie kryptokľúče na používateľovu SIM kartu. Vďaka tomu bude následne môcť užívateľ volať alebo využívať dáta v zahraničí. To znamená, že užívatelia už nebudú musieť trpieť pomalý internet, pretože využívajú priamo miestnu telekomunikačnú sieť.

Úplne rozumiem, prečo by si cestujúci ľudia chceli zakúpiť lokálne telekomunikačné služby. Ale sú tieto transakcie naozaj bezpečné pre používateľov?

Morozov: Naša technológia zaisťuje to, že sa dáta nedajú presunúť nikam inam ako na zakúpené mesto. Vďaka blockchainu vieme overiť, či boli dáta zakúpené na miesto, kde sa používateľ rozhodne dáta používať. Smart kontract taktiež garantujú, že poplatky, ktoré určia poskytovatelia, budú odpočítané iba vtedy, ak sa contract dokončí, čo by malo ochrániť najmä užívateľov.

Zdá sa, že táto platforma rieši mnoho problémov, ktorým sú vystavovaní najmä ľudia využívajúci roaming. Ale aké aspekty BubbleTonu robia tento projekt zaujímavým aj pre potenciálnych poskytovateľov daných služieb?

Morozov: Naša platforma eliminuje bariéru, ktorú musia poskytovatelia prekonať pri vstupe na trh. Či už veľkí alebo malí operátori môžu jednoducho vstúpiť do platformy na akomkoľvek trhu. Dokonca aj malí hráči majú možnosť zvýšiť ich používateľskú základňu. Pomocou tohto ekosystému by tak mohli získať nový prísun financií. Naši potenciálni telekomunikační partneri budú môcť využívať platformu založenú na graféne (Graphene-based) úplne zadarmo. Zdrojový kód je dokonca už zverejnený na GitHube. Po vytvorení účtu na BubbleTone platforme poskytovatelia mobilných sietí môžu dodať smart kontrakty. Svoje ponuky budú môcť teda zverejniť priamo v aplikácií tak, aby ich mohli používatelia vidieť. To znamená, že si poskytovatelia môžu bezpečne „stiahnuť“ klientov na ich sieť pomocou smart kontraktov. Stane sa tak ale iba v prípade, že príde ku obojstrannej dohode. Rovnako môže blockchain technológia a smart kontrakty na nej založené vyriešiť jeden z najväčších problémov v tomto priemysle, ktorým je neplatenie za poskytnuté služby.

Ako si myslíte, že môže blockchain technológia zmeniť telekomunikačný priemysel?

Morozov: Blockchain má schopnosť otočiť telekomunikačný priemysel o 180 stupňov. Medzinárodné poskytovanie dát (roaming) je v dnešnej dobe veľmi neefektívne a zastarané. Je veľmi ťažkopádne a predražené pre operátorov na implementovanie. Čo je však oveľa podstatnejšie, tieto služby sú predražené najmä pre zákazníkov. Len zhruba 7% populácie si môže dovoliť zaplatiť poplatky, ktoré im poskytujú ich domovskí operátori pri roamingu. BubbleTone je globálny projekt, ktorý nebude mať žiadne lokálne reštrikcie a obmedzenia.

Zniete ako človek, ktorý chce zmeniť svet. Vedeli by ste nám ešte viac priblížiť ako bude vaša spoločnosť fungovať?

Morozov: Chceme zdemokratizovať telekomunikačný priemysel celosvetovo. Veríme, že sa nám to môže podariť najmä ak spravíme miesto pre malých alebo stredne veľkých operátorov. Rozvojové krajiny boli najviac postihnuté tým, čo ja nazývam „delenie roamingu.“ Miestni operátori majú často účtované vyššie poplatky najväčšími svetovými telekomunikačnými hráčmi, pretože tieto trhy nie sú vnímané ako zdroj profitu. Ako stredne veľký operátor týmto problémom úplne rozumieme a preto chceme vytvoriť platformu, ktorá by zahŕňala aj menších hráčov. S blockchainovou platformou, ktorú BubbleTone vyvíja, sa mobilní operátori a používatelia priamo prepoja. Operátori budú môcť vďaka tomu rozšíriť svoju používateľskú základňu takmer s nulovou investíciou. Používatelia si naopak budú môcť užívať mobilné služby najvyššej kvality za miestne ceny.

Aké iné služby bude BubbleTone potenciálne ponúkať?

Morozov: Vieme si predstaviť oveľa väčšie využitie blockchainu v telekomunikáciách. Napríklad aby sme zabezpečili bezpečné overenie transakcie na BubbleTone blockchaine, rozhodli sme sa predstaviť nový digitálny ID (dokumenty totožnosti) manažment. Hypoteticky akákoľvek online služba, ktorá prináša užívateľovi hodnotu, vie byť na BubbleTone blockchaine predaná kdekoľvek na svete. Môžu ňou byť napríklad cloud storage.

Momentálne BubbleTone vstupuje do poslednej ICO fázy. Čo čaká spoločnosť potom?

Morozov: Máme v pláne aktualizáciu BubbleTone messengeru, ktorý bude čoskoro prepojený s našou blockchain platformou. Rovnako sa snažíme aj pridať možnosť, vďaka ktorej by mohli používatelia ohodnotiť služby, za ktoré zaplatili. Našu aplikáciu budeme prezentovať na Mobile World Congress (Svetový kongres mobilných technológií) v Barcelone vo februári 2018.

Rozhodli ste sa pre spoluprácu s ICOBox, ktorý vám mal pomôcť zabezpečiť spustenie predaja UniversalMobileToken (UMT) ICO. Ako vnímate túto skúsenosť?

Morozov: SaaS riešenia, ktoré ponúka ICOBox, uľahčili a výrazne urýchlili prípravy na ICO. Mali sme pocit, že prispeli technickými, legálnymi ale aj marketingovými skúsenosťami do nášho projektu.

Tento článok a tip na ICO nám bol do redakcie zaslaný a publikujeme ho v originálnom znení. Neslúži a nemôže byť považovaný za investičný tip. Ak chcete investovať, spravte si prosím ďalší research.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance