Ethereum vývojári schválili ASIC-rezistentný ProgPow hard-fork – Dátum zatiaľ neznámy

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Pre Ethereum od minulého roka platí, že už nie je rezistentné voči ťažbe na ASIC mineroch. Po tom, čo Bitmain v minulom roku predstavil prvý ethash miner, Ethereum komunita volá po hard-forku, ktorý by zmenil ťažobný algoritmus tejto kryptomeny. Pre túto potrebu bol dokonca vytvorený nový algoritmus – ProgPow.

O prípadnom prechode na nový ťažobný algoritmus sa dnes rozprávali Ethereum vývojári a opäť dospeli k záveru, že by bolo vhodné implementovať ho do ETH mining protokolu. Core vývojár Greg Colvin počas stretnutia poznamenal, že už o tom raz diskutovali a zhodli sa, že ProgPow je cestou vpred. Takže… kedy a kde?

Môže vás zaujímať: Ethereum vývojári hľadajú nového koordinátora hard-forkov

Teória: Vývojárom Etherea sa nechce zbytočne forkovať

Nakoniec však nepadol presný termín (resp. blok), kedy by malo byť spomínané vylepšenie aktivované. Sám Vitalik Buterin je známy názorom, že žiadna zmena vlastne nie je potrebná. Iba by im zabrala čas.

Treba si uvedomiť, že zmena mining algoritmu so sebou nesie ďalekosiahle následky a nie je úplne jasné, nakoľko by nový algoritmus pomohol.

Neexistuje nič ako imunita voči ASIC-om. Vždy, keď máte dobre definovanú úlohu, je možné vytvoriť zariadenie, ktoré danú úlohu vypočíta rýchlejšie a efektívnejšie než grafická karta. Čo sa stane, ak pol roka po forku Bitmain príde s ďalším ASIC-om? Bude sa zase forkovať? Ethereum vývojári sa predsa musia sústrediť na dôležité projekty ako Casper, Sharding a Plasma (ktoré, mimochodom, obídu súčasný problém s ASIC-mi)! A nakoniec, je vôbec nutné kvôli ASIC-om forkovať? Bitcoin na nich beží už viac ako päť rokov a napriek tomu, čo tvrdia istí členovia komunity, funguje veľmi dobre.

Súčasné Ethereum tak aspoň robí radosť AMD a Nvidii.

Čo čítať ďalej?

Intercontinental Stock Exchange (ICE) razantne rozširuje ponuku kryptomien

Zdroj:
cointelegraph.com