Elon Musk oslavuje, jeho Tesla vstúpi do indexu S&P 500. Vieme prečo to tak trvalo

0

Elon Musk, fanúšikovia a akcionári spoločnosti Tesla dnes oslavujú. Automobilka bola konečne prijatá do S&P 500. Každý, kto vlastní podiely v tomto indexe po novom bude musieť kúpiť Teslu. Akcie spoločnosti v reakcii na túto novinku tento týždeň začali prudko rásť.

Akcie Tesly sú tesne pod historickým maximom

Zatiaľ čo minulý piatok uzavreli na cene 408$, v pondelok otvorili o 50$ vyššie a aktuálne sa na burze obchodujú za 486 $. To je 20% zisk za tri dni! Tesla útočí na historické maximum a je dosť možné, že ho do konca týždňa prekoná.

Tesla Model Y dostane masívny Upgrade! Tu je všetko, čo vieme

S&P 500 patrí medzi najdôležitejšie akciové indexy na svete. Ľudia a fondy po celom svete v ňom majú investované bilióny dolárov a index viac menej reprezentuje vzostupy a pády americkej ekonomiky. I keď, počas krízy v roku 2020 sa oddelil od ekonomiky a vďaka finančnej injekcii od Fedu si ide viac menej vlastnou cestou.

Tento akciový index sleduje hodnotu 500 veľkých amerických firiem. Kritériá na prijatie sú veľmi prísne. Medzi tie najdôležitejšie patri kapitalizácia minimálne 8,6 miliardy dolárov, minimálne štyri ziskové kvartály za sebou a transparentnosť.

Prečítajte si našu technickú analýzu akcií spoločnosti Tesla

Prečo bola Tesla prijatá do indexu S&P 500 tak neskoro?

Tesla je obrovská firma ktorá má hodnotu 461 miliárd dolárov. V posledných štyroch kvartáloch tiež vykázala zisk. Ľudí teda právom zaujíma, prečo ešte stále nebola prijatá do indexu. S&P 500 väčšinou mlčí o svojich dôvodoch, no legendárny predseda komisie David Blitzer nedávno v rozhovore pre Bloomberg rozhovoril o situácii okolo Tesly.

V podstate povedal to, čo sme tvrdili ešte v septembri, keď celý svet šokovala správa o neprijatí Tesly do indexu. David už vtedy avizoval, že treba byť trpezlivý a rozhodnutie komisie nie je finálne.

Teslu neprijali do S&P 500, aj keď splnila podmienky – Chcete vedieť prečo?

Skrátka a dobre, akcie Tesly v prvých ôsmich mesiacoch 2020 zaznamenali šialený rast. Z ceny 75 $ sa dostali až na 500 $. Komisia má za úlohu zaistiť, aby index reprezentoval reálny stav ekonomiky. V minulosti vzniklo mnoho firiem, ktoré rýchlo získali obrovskú kapitalizáciu a potom ich hodnota rovnako rýchlo spľaskla.

Komisia indexu S&P 500 sa musí uistiť, že takéto firmy nezahrnie do portfólia. Mali by totiž veľmi zlý vplyv na USA a vlastne aj na celý svet. Index by stratil kredibilitu a investori by svoj kapitál presunuli inde. Komisia sa preto rozhodla počkať a ešte nejakú dobu Teslu sledovať. Akcie tejto spoločnosti sa udržali v rozumnom rozmedzí a preto padlo rozhodnutie pridať najväčšiu automobilku na svete do S&P 500. Stane sa tak 21.12.2020.

Tesla prekonala všetky očakávania. Najlepší kvartál histórie! Hovorí Elon Musk

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre