Ekosystém Solana môže ďakovať tímu výskumníkov – chyba, ktorú našli, ich mohla pripraviť o 2,6 miliardy USD!

Kategorie: Altcoiny, Novinky
Ekosystém Solana s veľkou chybou
Ekosystém Solana. Zdroj: Shutterstock, Voar CC

Vo svete kryptomien sa čoraz častejšie objavujú problémy spojené s bezpečnosťou jednotlivých sietí. A to najmä v sektore DeFi. Prostredníctvom hackerských útokov prišli aplikácie DeFi už o viac ako 2 miliardy dolárov. Sieť Solana mala tentokrát šťastie.

Solana s nebezpečnou chybou

Podľa najnovšej správy bezpečnostných výskumníkov zo spoločnosti Neodyme, sa na protokole Solana nachádzala chyba, ktorá ich mohla vyjsť veľmi draho. Ekosystém by v prípade neopravenia tejto chyby mohol prísť až o 2,6 miliardy USD. Výskumníci potvrdili, že chyba v knižnici protokolu Solana umožnila potenciálnym zlodejom ukradnúť finančné prostriedky rýchlosťou až 27 miliónov USD za hodinu.

Prečítaj si tiež: Ako sa počas veľkých poklesov na trhu chrániť pred rizikami a stratou?

Ak chceš nakupovať kryptomeny cez internet, jednoznačne odporúčame použiť burzu Binance, kde máš široký výber coinov a jedny z najnižších poplatkov na trhu. Tie si ešte môžeš znížiť o 5 %, ak si vytvoríš účet cez >>>tento odkaz<<< a o ďalších 25 % nákupom BNB tokenov.

Zárodok problému

Na celý tento problém prvýkrát upozornil výskumník menom Simon, ktorý spozoroval chybu a uverejnil ju na Githube. Spočiatku sa táto chyba nezdala byť až taká závažná, a preto jej zainteresovaní ľudia nevenovali pozornosť. Simon však 1. decembra opäť preskúmal chybu a zistil, že ju nikto neopravil.

Následne sa tím výskumníkov pustil do testovania možností zneužitia chyby. Zdanlivo neškodná chyba zaokrúhľovania transakcií mohla spôsobiť obrovské škody prostredníctvom nekonečne veľa drobných transakcií.

Mohlo by ťa zaujímať: „Špekulant“ varuje pred špekuláciami – Vlk z Wall Street upozorňuje pred investovaním do memecoinov!

Aplikácie ekosystému SOL, ktoré využívajú referenčné dokumenty SPL, zaokrúhľujú prostriedky na najbližšie celé číslo v mieste výberu, v prípade, že používateľovi patrila časť najmenšej referenčnej jednotky. Takže v konečnom dôsledku by používatelia buď získali, alebo stratili veľmi malé zlomky svojich prostriedkov. Výskum ukázal, že táto chyba môže byť zrealizovaná 150- až 200-krát v rámci jednej transakcie.

Našťastie sa tímu Neodyme podarilo skontaktovať niektoré ohrozené projekty, ktoré si následne chybu opravili. Aj v prípade Solana Labs boli opravené referenčné dokumenty.