Inflácia v USA
Inflácia v USA. Zdroj: Shutterstock.com/SergeyCo

Dosiahla inflácia najsilnejšej svetovej ekonomiky vrchol? To je otázka, ktorou sa aktuálne zaoberá celý svet. Minulý mesiac síce nastal pokles, je však otázne, či sa tento stav dokáže udržať.

Inflácia klesá, ale…

Inflácia v USA sa v októbri znížila viac ako sa očakávalo. Trhy na tento stav reagovali rastom. Ide síce o pozitívny výsledok, ale inflačný tlak bude zrejme naďalej narastať a FED tak bude musieť opäť reagovať zvyšovaním úrokových sadzieb. Najnovšie správy však poukazujú na to, že by sme predsa len mohli byť svedkami inflačného vrcholu.

Spotrebiteľské ceny sa v medziročnom vyjadrení dostali na hranicu 7,7 %, čo je slušný výsledok v porovnaní zo septembrom, keď boli na úrovni 8,2 %.

Index spotrebiteľských cien
Index spotrebiteľských cien. Zdroj: St. Louis FED

Tento ukazovateľ potešil aj obchodníkov na Wall Street. Akciové trhy rástli a naopak, výnosy zo štátnych dlhopisov klesli. Môže však ísť iba o krátkodobý trend. Kľúčovým faktorom bude ďalšie oznámenie FED-u, ktoré sa odohrá 14. decembra. Predstavitelia tohto úradu varujú:

Jeden mesiac pozitívnych údajov neznamená víťazstvo. Ide len o jednu pozitívnu správu, nič viac. My však sledujeme celý súbor informácií a ten je dôležitý,“ uviedla prezidentka FED-u v San Franciscu Mary Dalyová.

Prečítaj si tiež: Miliardár Jeffrey Gundlach: FED čoskoro prestane zvyšovať sadzby, recesia je však vysoko pravdepodobná

Opatrnosť v prípade inflácie je, samozrejme, na mieste. Zvrat však naznačujú aj ďalšie ukazovatele ako mzdová inflácia a taktiež pokles indexov inflačného skreslenia CPI. Všetky tieto aspekty merania spotrebiteľskej inflácie, ktoré zverejňujú jednotlivé úrady FED-u, naznačujú, že by inflácia v USA naozaj mohla byť na vrchole. Kľúčový preto bude december.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance