Znížená inflácia môže spôsobiť rast akcií a kryptomien. Zdroj: Shutterstock.com/SewCream

Posledná správa o zníženej inflácii v USA by mohla znamenať potenciálny rast akcií a kryptomien. Medziročná inflácia dokonca klesla o 0,3 %, čo je viac ako očakávali analytici. Tom Lee, bývalý hlavný akciový stratég JPMorgan, sa domnieva, že index S&P 500 by mohol v priebehu nasledujúcich 50 dní vzrásť až o 25 %.

Keďže inflácia vykazuje známky uvoľnenia, FED by nemusel na najbližšom zasadnutí reagovať takou agresívnou reštriktívnou menovou politikou ako doposiaľ. Zasadnutie je naplánované na 13. a 14. december, pričom mnohí očakávajú zmiernenie v otázke zvyšovania úrokových sadzieb.


Vývoj inflácie v USA. Zdroj: tradingeconomics.com

Lee zdôraznil predovšetkým 3 hlavné faktory, ktoré spôsobili zmiernenie inflácie:

  • bývanie
  • zdravotné poistenie
  • tovary dlhodobej spotreby

Existujú hnacie sily na masívne spomalenie jadrovej inflácie CPI v priebehu niekoľkých mesiacov a je možné, že tri až štyri po sebe idúce mesiace uvidíme pokles 0,3 % jadrovej CPI medzimesačne,“ povedal Lee.

Podľa Leeho vyjadrenia by sa údajne jadrová inflácia mala stiahnuť na 3,5 %, čo je takmer polovica zo 6,5 % hodnoty, ktorá je zaznamená skoro po celý rok 2022. Netreba zabúdať ani na fakt, že údaje o inflácii sú oneskorené, a preto v realite môžu byť čísla ešte nižšie.

Index SPX
Index SPX. Zdroj: TradingView

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čaká akcie rast o 25 %?

Prípadné zmiernenie politiky FED-u by zabezpečilo rast rizikovejších aktív, akými sú akcie alebo kryptomeny. Ak by skutočne index S&P 500 (SPX) dosiahol rast o 25 %, znamenalo by to, že by zaznamenal nové historické maximum na 5 000 bodoch zo súčasnej úrovne 3 992 bodov.

SPX sa v čase písania článku nachádza v rastúcom trende, ktorý za posledný mesiac znamenal zhodnotenie o 14,50 %. K podobným rastom v histórii už došlo mnohokrát, a preto nie je vylúčené, že sa tak stane aj teraz. Ak naozaj inflácia dosiahla vrchol, rastový potenciál pre koniec roka 2022 je vysoký.

Mohlo by ťa zaujímať: Kryptomeny opäť sklamali a investori sa nepoučili. Ako sa sektor vyrovná s rokom 2022?

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance