Tip týždňa: tieto udalosti budú hýbať trhmi v najbližších dňoch

Ekonomika
Tip týždňa. Zdroj: shutterstock.com/SpicyTruffel
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Aj tento týždeň budú investori sledovať niekoľko udalostí, ktoré môžu mať zásadný vplyv na dianie na trhoch. Vyberáme niekoľko z nich, ktoré môžu mať dosah aj na trh s kryptomenami.

USA

Minulý týždeň trhy reagovali pozitívne na správu o nižšej inflácii v USA. Tá dosiahla hodnotu 7,7 %, čo je menej, ako investori očakávali. Tento výsledok môže predstavovať pozitívny signál pre FED, ktorý môže zmierniť tempo zvyšovania sadzieb na najbližších stretnutiach. Jedným z ďalších signálov tento týždeň bude výsledok indexu cien výrobcov, ceny importu a exportu a maloobchodné tržby. Predovšetkým posledný údaj je dôležitý pre trhy, pretože informuje o miere míňania. Ak totiž spotrebitelia stále míňajú, je to dobrý signál pre ekonomiku. O stave americkej ekonomiky povedia viac aj kvartálne výsledky spoločností Home Depot, Walmart a Target.


Miera inflácie v USA. Zdroj: tradingeconomics.com

Európa

V Európe budú investori sledovať výsledky nemeckého indexu ekonomického sentimentu Zew. Európsky štatistický úrad Eurostat tento týždeň tiež zverejní finálny odhad HDP za 3. kvartál vrátane miery inflácie v eurozóne.

Spojené kráľovstvo

Situácia vo Veľkej Británii sa posledné mesiace nevyvíja dobre, z toho dôvodu budú trhy sledovať dôležitú správu o stave spotrebiteľských cien, mieru nezamestnanosti a maloobchodné tržby. Očakávania sú v prípade Británie negatívne. Inflácia by sa podľa predikcií mala zrýchliť na nové 40-ročné maximum, teda na 10,6 % v októbri zo septembrových 10,1 %. Dôvodom tohto rastu má byť nastavenie regulačných stropov pre ceny energií. Tento údaj môže mať tiež rovnako negatívny vplyv aj na kurz libry.

Miera inflácie v Spojenom Kráľovstve. Zdroj: tradingeconomics.com

Oproti predchádzajúcemu týždňu nás v nasledujúcich dňoch nečakajú také výrazné fundamenty, ktoré by mohli spôsobiť na trhoch veľké pohyby. Po minulotýždňovom raste možno očakávať menšie poklesy a ochotu investorov viac riskovať. Na kryptomenový trh môžu mať tento týždeň dosah aj vyjadrenia regulátorov či vládnych činiteľov ku kauze okolo burzy FTX.

Čítaj ďalej: Pozor! Po FTX má problém ďalšia kryptomenová burza Crypto.com. Hrozí scenár krachu?

Najčítanejšie články

1

Slovenské banky zatvárajú pobočky. V tomto meste nezostane už ani jedna

2

Vodiči, pozor. Pokuty za nedodržanie tejto povinnosti poriadne narastú

3

Najväčšie slovenské kníhkupectvo sa topí v takmer dvojmiliónovej strate

4

Robert Kiyosaki šokoval verejnosť svojou predpoveďou

5

Slovenská firma rozflákala prvé zisky na Porsche. Teraz jej súd rozpredáva majetok

PR články

Zarábaj s platformou Millionero s najúspešnejšími. Predstavujeme službu Copytrading

Marek Jendrál | 23. februára 2024

Copytrading je skvelá možnosť, ako si pasívne nechať zhodnocovať svoj kapitál, a zároveň pre skúsených obchodníkov príležitosť, ako speňažiť svoje know how i nadobudnuté skúsenosti.

Predstavujeme copytrading na platforme Millionero pre začiatočníka

Dobrý investičný plán vám môže zmeniť život. Tu je návod od A po Z na jeho vytvorenie

Henrieta Balázsová | 14. februára 2024 Horúca novinka

Žijeme vo svete, kde sú možnosti nekonečné, no predsa sa zdá, že cesta k finančnej nezávislosti je pre mnohých zahalená tajomstvom. Kľúčom k jeho odhaleniu je dobre zostavený investičný plán.

Dobrý investičný plán je základom úspechu
Horúca novinka