Dolárový index a kryptomeny
Dolárový index a kryptomeny. Zdroj: Shutterstock.com/FOTOGRIN

Dolárový index je jeden z najviac sledovaných indexov z pohľadu globálnych trhov a priamo ovplyvňuje ceny rôznych aktív. Výnimkou nie sú ani kryptomeny, ktoré reagujú na zhodnotenie alebo znehodnotenie dolára. Od začiatku roka 2021 index prudko rastie a zdá sa, že rast nekončí.

Index DXY prekonal 20-ročné maximum z júna 2002 a spôsobil vyrovnanie hodnoty voči euru takmer na pomer 1 : 1 v čase písania článku. Aj rastúci trend je však sprevádzaný menšími poklesmi. Podobný krátkodobý prepad zažíva index aj práve teraz. Za približne 5 dní klesol o 2,72 %, čo môžeme vidieť na grafe nižšie.

Dolárový index DXY
Dolárový index DXY. Zdroj: TradingView

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Prečítaj si tiež: Čo kupujú inštitucionálni investori? Výsledky vás prekvapia

Dolárový index a korelácia s kryptomenami

Keď sa zameriame na cenu kryptomien, zistíme, že Bitcoin presne v rovnakom období, teda počas posledných 5 dní, stúpol zhruba o 20 %. Bitcoin je stále najviac kapitalizovaná minca a jej rast priamo ovplyvnil aj ceny altcoinov. Tie však reagovali slabšie, keďže Bitcoin strhol dominanciou pozornosť na seba, keďže tá za posledných 5 dní stúpla o 5,65 %. Celkovo však pokles indexu DXY spôsobuje rast rizikových aktív.

Digitálne meny však nie sú jediné, ktoré pre pokles doláru rastú. Za rovnaké obdobie stúpol aj index S&P 500 o 4,60 %. Kryptomeny však na podobné zmeny reagujú vďaka volatilite viac dynamicky, či už ide o bullish, alebo bearish trend. Dolárový index však zatiaľ nejaví známky dlhodobej korekcie, čo by pre kryptomeny mohlo znamenať ďalší pokles cien v budúcnosti. Navyše stále platí, že otočenie dlhodobej korekcie stále nie je aktuálnou témou, či už z hľadiska technickej analýzy, alebo globálnej ekonomiky.

Mohlo by ťa zaujímať: Bitcoinový expert sa obáva extrémneho prepadu. Aké má dôvody?

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance