Dokáže Cardano na čele s Hoskinsonom nahradiť Buterina a Ethereum?

Novinky Cardano sa posnaží predbehnúť Ethereum
Cardano sa posnaží predbehnúť Ethereum, zdroj: www.shutterstock.com/JLStock
Kvakomat PC bannerKvakomat mobil

Kryptoinvestori a odborníci sa zamýšľajú, či Cardano môže nahradiť Ethereum a prevziať si druhé miesto v rebríčku kryptomien.

Cardano je momentálne na 3. mieste. Trhová kapitalizácia Cardana (ADA) je 70 miliárd dolárov. Hoci to má ešte riadne ďaleko od Etherea (ETH), pomalý a istý rast by sa mohol stať hrozbou pre Vitalika Buterina a Ethereum.

Môže ťa zaujímať: Je len otázkou času, kedy Ethereum predbehne Bitcoin – tvrdí spoluzakladateľ Polygonu

Výhody Cardana

Cardano bolo vytvorené na blockchaine podobne ako Bitcoin a väčšina ostatných kryptomien. Zakladateľom je Charles Hoskinson, ktorý sa taktiež podieľal na zakladaní Etherea v roku 2013.

Cardano je považované za jednú z najekologickejších kryptomien. Patrí dokonca do zoznamu TOP 5. Pre porovnanie, Ethereum používa približne 20 až 25 terawattov ročne. Naopak, Cardano používa len 6 gigawattov za rok.

Napriek nízkej spotrebe energie spracováva Cardano oveľa viac transakcií ako Bitcoin a Ethereum dohromady. Bitcoin spracováva približne 5 transakcií za sekundu a Ethereum ich dokáže spracovať 15. Cardano vie spracovať až 257 transakcií za sekundu. Cardano nepoužíva veľké množstvo uzlov na overenie transakcií. Namiesto toho používa Proof of Stake, ktorý znižuje počet zariadení potrebných na overenie transakcií.

Pokiaľ chceš obchodovať alebo iba nakupovať kryptomeny, odporúčame ti použiť burzu Binance. Nemáš ešte účet na Binance? Vytvor si ho teraz cez >>>zľavový odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu na poplatky pri obchodovaní.

Nevýhody Cardana

Hlavnou výzvou Cardana je v podstate samotná existencia Etherea. Hoskinson a jeho tím samozrejme pracujú nad svojím projektom, snažia sa zvýšiť jeho hodnotu, ale očividne v tíme Buterina robia presne to isté. ADA plánuje spustiť smart kontrakty a Ethereum plánuje využívať model Proof of Stake.

Zmeny sa očakávajú koncom roka 2021. Akonáhle Ethereum spustí Proof of Stake, Cardano sa už nebude môcť pýšiť svojou výhodou. ETH, podobne ako je to teraz u ich konkurenta, bude schopné vykonávať viac transakcií za sekundu a využívať menej energie.

Nedostatok smart kontraktov taktiež znamená, že o Cardano je menší záujem ako o Ethereum, čo ovplyvňuje jeho progres. Vývojári preto budú naďalej pracovať na tejto inovatívnej funkcii. To by časom mohlo presvedčiť niekoľko kryptoinvestorov prejsť na Cardano.

Akú má Cardano šancu?

Pri pohľade na trhovú kapitalizáciu a cenu má Cardano čo dobiehať. Predsa, rozdiel medzi trhovým kapitálom ETH a ADA sa pohybuje okolo 330 miliárd dolárov.

ADA za posledný rok vzrástla o viac ako 1,400 %, zatiaľ čo ETH zvýšilo svoju cenu o 330 %. Napriek tomu je cena Cardana celkom malá v porovnaní s ETH. 1 ADA momentálne stojí $2,20, zatiaľ čo 1 ETH sa obchoduje za viac ako $3,500.

Cena je poháňaná počtom používateľov, preto popularita zohráva veľmi dôležitú úlohu. Je potrebné pripomenúť, že ADA bola spustená v 2017, zatiaľ čo ETH funguje od roku 2013.  Záleží na vývojároch, ako sa budúcnosť kryptomeny vyvinie, a či predbehne svojho konkurenta. Nateraz je to však veľmi nepravdepodobné.

Čítaj ďalej: El Salvádor: prešiel mesiac od prijatia Bitcoinu v krajine – aké sú odozvy? 

txbOkazio mobil