Je Bitcoin stále ziskový? Čísla hovoria jasne!

BITmarkets BITmarkets

Momentálne sa v kryptomenovom svete pohybujú asi dva typy investorov. Prvým typom sú investori, ktorí už pomaly strácajú vieru v Bitcoin, a chcú ho predať. Druhým typom sú naopak investori, ktorí sú stále optimistickí ohľadom budúcnosti tejto meny. A práve druhý typ investorov sa poteší správe, ktorú nedávno zverejnila stránka CoinDesk. Podľa nej totižto situácia, v akej sa kryptomenový trh nachádza, nemusí byť ani zďaleka taká kritická, ako si všetci myslia.

2018 nie je jediným stratovým rokom

Iba raz v minulosti sa (zatiaľ) stalo, že by mal Bitcoin za jeden jediný rok väčšie straty, ako je tomu v tomto roku. Bol to rok 2014, a nikto nevie s určitosťou vymenovať všetky dôvody až 58 % prepadu ceny najväčšej kryptomeny. S určitosťou však vieme povedať, že v roku 2013 BTC zaznamenal rast až 5500 % na cene, a tak sa dalo očakávať, že jeho hodnota klesne. A klesala takmer celý rok 2014.

Rok 2015 Bitcoinu takmer vôbec nepomohol „vrátiť sa na scénu.” Dokonca, Bitcoin počas roku 2015 primárne na cene strácal. Všetko sa zmenilo až v období medzi októbrom a decembrom, kedy cena vyskočila na 480 dolárov za jeden BTC. Následne sa rok uzavrel na hranici 430 dolárov (zhruba 35 % ročný nárast).

Obrovský rast jeden rok = výrazný prepad nasledujúci rok

Ako sme už spomenuli, rok 2013 so sebou priniesol obrovský rast, rok 2014 výrazný prepad a 2015 takmer nič. Rovnako aj rok 2016 bol nevýrazný, avšak rok 2017 zaznamenal obrovský rast a 2018 (doteraz) výrazný prepad, a to na hranici 54 % od tohtoročného maxima ceny BTC. Všimli ste si aj vy podobnosť?

Na základe štatistiky, ktorú CoinDesk priniesol, by sa Bitcoin tento rok pravdepodobne mal držať zhruba na číslach, na ktorých sa nachádza dnes. Následne by mal byť rok 2019 pomerne nevýrazný, a až zhuba v roku 2020 by sme sa mali dočkať rastu, aký spomínal napríklad CEO Binance Zhao Changpeng.

Zaujímavosťou je aj to, ako sa cena Bitcoinu počas roku vyvíja. Stáva sa totižto akýmsi pravidlom, že medzi októbrom a decembrom sa takmer vždy podarí Bitcoinu výrazne navýšiť na hodnote. Všimnúť sme si to mohli najmä koncom minulého roku.

Záver: Čo je strata 54 % oproti zisku 5500 %?

CoinDesk poukázalo aj na fakt, že sa nedá porovnávať strata 54 % a zisk 5500 %. Alebo dá? To už necháme na vás, avšak to, čo nabral Bitcoin na cene minulý rok, kedy zo zhruba 1000 dolárov vystrelil takmer na 20 000 dolárov, nemôže stratiť v priebehu tohto roku. Je takmer isté, že cena v januári 2017 bola výrazne nižšia, ako tá, ktorá nás čaká v decembri 2018. Takže aj keby sme v decembri tohto roku videli BTC na burzách v hodnote 5000 dolárov, smelo môžeme povedať, že sa tejto kryptomene podarilo iba za 2 roky navýšiť svoju cenu až 5x. Išlo by s určitosťou o stále úctyhodnú a veľmi ziskovú investíciu.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Zdroj:
bitcoinist.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.