ECB: Blockchain môže zmeniť obchod s cennými papiermi.
ECB: Blockchain môže zmeniť obchod s cennými papiermi. Zdroj: shutterstock.com/RDVector

Z európskych najvyšších miest počúvame v poslednej dobe skôr o reguláciách. Nedávna štúdia Európskej centrálnej banky sa však zameriava na pozitíva kryptotechnológií, konkrétne teda na využitie blockchainu a distribuovanej účtovnej knihy (DLT) pri obchodoch s cennými papiermi.

Preložené z originálu, ktorý pre českú verziu kryptomagazínu napísal Michal V.

O potenciáli a využití blockchainu sme už mnohokrát písali a veľa toho ešte určite nebolo povedané. Európska centrálna banka sa však v poslednej dobe zameriava, okrem regulácií, tiež na využitie blockchainu pre obchod s cennými papiermi. Hovorí o tom v štúdii, ktorá bola zverejnená včera 27. marca. Obsahuje 52 strán a píše sa v nej o využití DLT a blockchainu pri zjednávaní a transakciách s cennými papiermi.

Projekt Stella: ako využiť blockchain vo financiách

Štúdia prebiehala od decembra roku 2016 v spolupráci s japonskou Bank of Japan. Nesie názov Projekt Stella a jej zameraním je predovšetkým využiteľnosť DLT vo finančnom prostredí. Skúmala sa napríklad dodávka cenných papierov v porovnaní s peniazmi a ako by DLT mohlo tejto oblasti pomôcť.

Nejedná sa však o prvú štúdiu, ktorú ECB ohľadom blockchainu a cenných papierov vykonala. Prvá správa bola vydaná v septembri minulého roku a výskumníci v nej napísali, že technológia nie je pripravená nahradiť súčasné platobné systémy. Zostávali tak opatrní vzhľadom ku stále sa rozvíjajúcej technológii blockchainu a kvôli rizikám, ktoré s ním súvisia.

Technológia distribuovanej knihy (DLT) a blockchainu sa však naďalej vyvíja a to rapídnym tempom. A zo štúdie Projekt Stella je poznať, že si toho všimli i v Európskej centrálnej banke, lebo z ich správy možno vyčítať pozitívny pohľad na vývoj a využiteľnosť blockchainu. Hovorí o novom systéme obchodovania s cennými papiermi, ktorý nazývajú “delivery versus payment” (DvP), teda v preklade “dodanie versus platba”. Ten má podľa správy zaistiť, že prevod jedného aktíva prebehne len vtedy, pokiaľ dôjde k prenosu iného aktíva.

Pre taký systém sa veľmi hodí práve blockchain. V jeho prostredí môže byť DvP koncipovaný dvomi spôsobmi a to buď s jednou alebo so separátnymi účtovnými knihami. V prípade konceptu so separátnou účtovnou knihou môže dôjsť k takzvanému atomickému swapu, teda k prenosu hodnôt medzi dvomi separátnymi blockchainami. To je okrem iného jav, ktorý využíva Lightning Network pre kryptomeny ako je Bitcoin a Litecoin.

Sledujte novinky z kryptosveta a navštívte náš Facebookprípadne Instagram,  alebo Twitter. Neváhajte sa tiež prihlásiť na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole.

 

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance