ECB: Blockchain môže zmeniť obchod s cennými papiermi

Novinky ECB: Blockchain môže zmeniť obchod s cennými papiermi.
ECB: Blockchain môže zmeniť obchod s cennými papiermi. Zdroj: shutterstock.com/RDVector
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Z európskych najvyšších miest počúvame v poslednej dobe skôr o reguláciách. Nedávna štúdia Európskej centrálnej banky sa však zameriava na pozitíva kryptotechnológií, konkrétne teda na využitie blockchainu a distribuovanej účtovnej knihy (DLT) pri obchodoch s cennými papiermi.

Preložené z originálu, ktorý pre českú verziu kryptomagazínu napísal Michal V.

O potenciáli a využití blockchainu sme už mnohokrát písali a veľa toho ešte určite nebolo povedané. Európska centrálna banka sa však v poslednej dobe zameriava, okrem regulácií, tiež na využitie blockchainu pre obchod s cennými papiermi. Hovorí o tom v štúdii, ktorá bola zverejnená včera 27. marca. Obsahuje 52 strán a píše sa v nej o využití DLT a blockchainu pri zjednávaní a transakciách s cennými papiermi.

Projekt Stella: ako využiť blockchain vo financiách

Štúdia prebiehala od decembra roku 2016 v spolupráci s japonskou Bank of Japan. Nesie názov Projekt Stella a jej zameraním je predovšetkým využiteľnosť DLT vo finančnom prostredí. Skúmala sa napríklad dodávka cenných papierov v porovnaní s peniazmi a ako by DLT mohlo tejto oblasti pomôcť.

Nejedná sa však o prvú štúdiu, ktorú ECB ohľadom blockchainu a cenných papierov vykonala. Prvá správa bola vydaná v septembri minulého roku a výskumníci v nej napísali, že technológia nie je pripravená nahradiť súčasné platobné systémy. Zostávali tak opatrní vzhľadom ku stále sa rozvíjajúcej technológii blockchainu a kvôli rizikám, ktoré s ním súvisia.

Technológia distribuovanej knihy (DLT) a blockchainu sa však naďalej vyvíja a to rapídnym tempom. A zo štúdie Projekt Stella je poznať, že si toho všimli i v Európskej centrálnej banke, lebo z ich správy možno vyčítať pozitívny pohľad na vývoj a využiteľnosť blockchainu. Hovorí o novom systéme obchodovania s cennými papiermi, ktorý nazývajú “delivery versus payment” (DvP), teda v preklade “dodanie versus platba”. Ten má podľa správy zaistiť, že prevod jedného aktíva prebehne len vtedy, pokiaľ dôjde k prenosu iného aktíva.

Pre taký systém sa veľmi hodí práve blockchain. V jeho prostredí môže byť DvP koncipovaný dvomi spôsobmi a to buď s jednou alebo so separátnymi účtovnými knihami. V prípade konceptu so separátnou účtovnou knihou môže dôjsť k takzvanému atomickému swapu, teda k prenosu hodnôt medzi dvomi separátnymi blockchainami. To je okrem iného jav, ktorý využíva Lightning Network pre kryptomeny ako je Bitcoin a Litecoin.

Sledujte novinky z kryptosveta a navštívte náš Facebookprípadne Instagram,  alebo Twitter. Neváhajte sa tiež prihlásiť na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole.

 

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.