Oplatí sa teraz kúpiť Bitcoin
Oplatí sa teraz kúpiť Bitcoin. Zdroj: shutterstock.com/Audio und werbung

Bitcoin posledné mesiace prežíva najhorší prepad od roku 2018. Od historického maxima je dole o približne 75 %. Najväčší akciový index S&P 500 je rovnako v klesajúcom trende a od maxima je dole o 25 %, čo je jeden z najväčších poklesov od roku 2008. Má ešte zmysel do týchto aktív investovať?

Akcie nie sú na tom najlepšie

Pre porovnanie, niektoré akcie vzhľadom na cenový vývoj sú na tom rovnako ako Bitcoin. Príkladom je Meta, ktorá sa prepadla od maxima už o 75 %, čo je rovnako ako Bitcoin. V kryptomenových komunitách panuje frustrácia a Bitcoin je často označovaný ako pyramída alebo podvod. Čo ale potom akcie Mety? Sú technologickí giganti podvod len preto, že ceny ich akcií sa prepadli?

Za poklesom je trhová ekonomika, čoho výsledkom je, že špekulanti v panike predávajú svoje pozície v daných aktívach. Preto cena rapídne klesá. Samozrejme, k poklesu dopomohlo veľa negatívnych fundamentov, ako napríklad vojna na Ukrajine, slabé ekonomické výsledky v prípade projektov ako Meta. Pokles Bitcoinu bol spôsobený vysokou dôverou investorov v podvodné projekt ako Terra a Celsius. Stále ale treba brať do úvahy, že ide len o krátkodobé fundamenty.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Bitcoin opakuje cyklus z roku 2014

V podstate sa na Bitcoine opakuje podobný scenár ako v roku 2014, keď bola hacknutá najväčšia svetová kryptomenová burza. Ľudia stratili dôveru v Bitcoin a vtedy sa cena prepadla o približne 85 %, čo je dokonca ešte viac ako v súčasnosti. Len pre informáciu, vtedy cena spadla z 1 100 dolárov na 200 a dnes je cena Bitcoinu okolo 16 000 dolárov. Svet sa odvtedy výrazne pohol dopredu, burzy sú stále bezpečnejšie a kryptomeny z pohľadu rozvoja sú každý rok na úplne inej úrovni.

Ako jeden z najväčších míľnikov je spustenie bitcoinovej siete Lighting network, ktorá je efektívnejšie a lacnejšia ako platobné brány od Visa a Mastercard. Do kryptomien začali investovať miliardy aj investori z Wall Street a veľké firmy ako MicroStrategy či Tesla.

Oplatí sa teraz nakupovať?

Celý článok je o subjektívnom pohľade, ktorý vychádza z mojej 6-ročnej skúsenosti s kryptomenami a investovaním. Sú len 2 možnosti, ako úspešné prejsť cykly na kryptomenovom alebo akciovom trhu. Vytvoriť si dostatočnú dôveru v dané aktívum, ktoré vlastním, a držať dlhodobo, alebo sa investovaniu vyhnúť.

Veľa začiatočníkov investovalo do kryptomien aj akcií minulý rok, lebo chceli na tom do 12 mesiacov zarobiť veľké peniaze. To sa nepodarilo, tak vo frustrácii predali všetko, čo mali v strate a stali sa z nich krypto-skeptici. Často píšem v článkoch, že investovanie na menej ako 5 rokov je súkromný experiment. Je to veľmi krátke obdobie na to, aby sa na trhu vystriedali všetky cykly, vymenilo sa vedenie manažérov firiem (v prípady firmy investovaných na akciovej burze), alebo ďalšie fundamenty.

Veľa akcií a kryptomien, ako je spomenuté vyššie v článku, sú vo viac ako 70-percentnej strate a nie nadarmo sa hovorí, že keď je všetko dole, tak nakupuj, a keď hore, tak predávaj. Nemusíš časovať trh, môžeš investovať aj pravidelne a nákupnú cenu si spriemerovať na výrazne nižšiu. Na záver ti môžem odporučiť naše ďalšie články o investovaní:

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance