Akcie spoločnosti Meta sa výrazne prepadli. shutterstock.com/JOCA_PH

Kryptomenoví investori prežívajú jeden z najhorších rokov. V dôsledku krachu veľkých firiem, ktoré nezvládli správne manažovať riziko a obchodovali s vkladmi svojich klientov (čo by nemali), cena takmer všetkých kryptomien zaznamenáva dlhodobý pokles. Problém sa vynára aj v prípade Mety (bývalý Facebook), ktorá vykazuje veľmi zlé výsledky a akcie giganta výrazne poklesy.

Bitcoin a Meta klesli o 75 %

Bitcoin a akcie giganta Mety majú posledný rok takmer identický vývoj. Aktuálne sa pohybujú v približne rovnakej strate od historického maxima, a to o – 75 %. Na Bitcoine sú takéto pohyby bežné a patria k prirodzenému cenovému správaniu kryptomeny. Prečo ale akcie Mety takto výrazne klesli?

Porovnanie Bitcoinu a Meta
Porovnanie Bitcoinu a Meta. Zdroj: tradingview.com

Odpoveďou sú zlé výsledky firmy za posledné obdobie, čo spôsobuje nedôveru investorov a zbavovanie sa akcií. V tretom štvrťroku klesol zisk o 46 %. Podľa zdroja z fool.com Meta pracuje na tom, aby zmenila svoj reklamný biznis, investuje do metaverza a zlepšuje monetizačný systém. Práve pokles ziskov z reklám za posledný rok je najväčším problémom pre spoločnosť.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Hrozí spoločnosti Meta krach?

Bitcoin bol v dôsledku posledných poklesov niekoľkokrát označovaný za padajúcu pyramídu. A to aj napriek tomu, že v minulosti zažil horšie poklesy a nakoniec vždy vyrástol na nové maximum. Počas trhových poklesov veľmi dobre funguje psychologická manipulácia, ktorá vďaka cenovému prepadu v investoroch vzbudzuje dojem, že aktívum je zlé, končí a treba ho predať. Spoločnosť Meta rovnako môže vzbudzovať dojem, že sa blíži jej koniec.

Zatiaľ je ale málo pravdepodobné, že nastane najhorší scenár. Pre porovnanie, hodnota akcií je v súčasnosti stále vyššia ako v roku 2017, pričom firma posledné mesiace investovala do sektoru metaverza, čo navýšilo stratu, respektíve znížilo pravidelné zisky firmy. Na opačnej strane ale ide o dlhodobý projekt, ktorého výsledky investori uvidia až o niekoľko rokov. Ani prípadné zlyhanie metaverzových ambícií, vďaka čomu sa aj zmenil názov firmy na Meta, nemusí automaticky znamenať krach spoločnosti. Spoločnosť si v dlhodobom horizonte stabilne drží výnosy a napreduje.

V podobnej bubline sa nachádzali aj akcie firmy Zoom, ktoré rapídne vyleteli počas koronakrízy, a za posledný rok sa prepadli o 85 %.

Pokles akcií Zoom
Pokles akcií Zoom. Zdroj: tradingview.com

S trhom každý deň hýbu rôzne fundamenty a situácia vo svete. Niekomu kríza pomohla, iných zasa položila na kolená. Pokiaľ firmy robia svoju prácu kvalitne, tak je vysoká pravdepodobnosť, že dlhodobé výsledky sa vždy dostavania, čo sa prejaví aj na cenách akcií. Je nesprávne sa preto pozerať na cenový vývoj za posledný rok a spraviť si na základe toho unáhlený záver, že nemá zmysel investovať do daného aktíva.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance