Využitie volatility kryptomien
Využitie volatility kryptomien. Zdroj: shutterstock.com/jantsarik

Obchodovanie kryptomien čelí zvýšenému riziku volatility. Ako obchodníci však môžeme aj tieto pohyby využiť vo svoj prospech. Ako? Na to sa pozrieme v tomto článku.

DCA – najlepší investičný systém

Pokles na trhu nemusí byť žiaden problém. Dokonca pre nás predstavuje výhodu, že môžeme nakupovať lacnejšie. Keďže Bitcoin a akcie sú vysoko volatilné aktíva, investori aplikujú investičný systém DCA (dollar cost average). Ide o pravidelné nakupovanie aktív, ktorých cena sa postupne spriemeruje.

Nákup si môžeme rozložiť na viac častí a zvyšuje sa pravdepodobnosť, že nakúpime aj lacnejšie. Každý mesiac si môžeme odložiť časť svojej výplaty a v pravidelnom čase (deň, týždeň) investovať. Ak by sme aj začali minulý rok (začali sme na 67 000 dolároch), keď bola cena Bitcoinu na historickom maxime, dnes by bola už naša priemerná nákupná cena pri pravidelných nákupoch okolo 30 000 dolárov.

Kompletný návod, ako používať DCA nájdeš v tomto článku: DCA: najlepší obchodný systém na kryptomeny – oplatí sa používať?

Predaj vždy, keď je trh hore

Paralelná Polis je pravdepodobne jediná česká a slovenská kaviareň, kde sa dá platiť iba bitcoinom a kryptomenami. Podľa knihy Hackni sa, ktorú napísal jeden z majiteľov slovenskej Paralelnej Polis Juraj Bednár, volatilitu riešia veľmi jednoducho. Neodkladajú náklady na poslednú chvíľu, ale zamestnancov, náklady a nájom platia čo najskôr, keď im kryptomeny prídu na peňaženku.

Ak netvorí náš príjem celú sumu v kryptomenách, zvyšok si môžeme odložiť a nechať na neskôr, keď cena bude vyššie a predať (čo, samozrejme, nikto nevie, keďže ale už akceptujeme Bitcoin, pravdepodobne veríme v jeho budúcnosť a dlhodobý rast). Nevýhodu prijímania platieb tak môžeme otočiť na neskorší benefit, že si kryptomeny odložíme a možno neskôr budú mať väčšiu hodnotu.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Grid systém – otočenie hry na našu stranu

Grid systém, známy ako postupné nakupovanie na rôznych úrovniach, je pravdepodobne najlepší a celkovo jeden z najjednoduchších obchodných systémov na zvýšenú volatilitu. Je teda ideálny pri kryptomenách a akciách. Ako funguje? Predstavme si, že cena Bitcoinu je teraz na 20 000 dolárov. Máme 1 000 dolárov vklad na obchodovanie a chceme sa zviesť s trendom. Týchto 1 000 dolárov môžeme rovnomerne rozložiť na 10 hladinách. Napríklad na 18 000, 16 000 až po 2 000 dolárov. Vždy, keď sa cena pohne dole, my prikúpime a po pohybe hore zasa budeme odpredávať v približne 10 % zisku.

Ukážka nastavenia bota
Ukážka nastavenia bota, zdroj: 3commas.com

Reálne to môže vyzerať tak, že cena spadne na 16 000 dolárov z aktuálnych 20 000 dolárov a my do trhu vstúpime na 2 hladinách po 100 dolárov. Náš obchod otvorený z hladiny 16 000 dolárov zatvoríme o jednu úroveň vyššie, teda na 18 000 dolárov, a keď sa cena pohne až na 20 000 dolárov, zatvoríme aj druhý obchod. Celkovo sme počas tohto pohybu, ktorý sa môže udiať aj počas jedného dňa, zarobili 20 dolárov. Ročne tento systém stabilné generuje zisk okolo 20 až 50 %.

Kompletný návod ako nastaviť Grid systém na burze nájdeš v tomto článku: Ako profitovať v klesajúcom trhu: obchodná stratégia, ktorú sa oplatí používať

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance