Takto by malo vyzerať „ideálne” investičné portfólio. Do čoho sa teraz oplatí najviac investovať?

Titulky Ako na investične portfólio
Ako na investične portfólio. Zdroj: shutterstock.com/Number1411
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Ako správne vytvoriť investičné portfólio je veľmi subjektívny názor. Každý by na to mal mať vlastnú odpoveď. Prvoradé je hlavne to, aby sme o vybranom type aktíva vedeli čo najviac a poznali rizika. Inak úspešný bude realitný maklér v prípade investovania do nehnuteľnosti, ako napríklad študent, ktorý si popri škole privyrába, aby splatil hypotéku na svoju prvú nehnuteľnosť, ktorá ho živý cez nájom inej osoby. Úplne rovnaké pravidlo platí pri akejkoľvek investícií od akcií, cez kryptomeny až po komodity.

Základné pravidlo každého úspešného investora

Iba peniaze môžu tvoriť ďalšie peniaze a tu všetko začína. Najdôležitejšia vec pri investovaní je money management, čiže správne nastavený rozpočet. Na burze by sme v žiadnom prípade nemali investovať peniaze, ktoré na to nie sú určené, alebo pochádzajú z úveru či z vynúteného predaja inej veci iba preto, aby sme mohli investovať na burze.

Neskôr môže nastať situácia, že budeme na krátky čas potrebovať peniaze, ktoré sme vložili na burzu, a zároveň v tom čase sa aj trh prepadne. Zbytočne tak stratíme časť kapitálu. Toto je jedna z najčastejších chyb začiatočníkov.

Aké boli tvoje najhoršie chyby pri investovaní

Loading ... Loading ...

Pred samotným investovaním je preto najlepšie si spísať celý rodinný rozpočet a prísť k finálnej a rozumnej sume, ktorú budeme každý mesiac, resp. na iné stanovené obdobie investovať.

Téme nastavenia money managementu a tvorbe stabilného investičného systému sme sa venovali v tomto článku: 5 tipov, ako veľmi jednoducho vylepšiť svoj investičný systém na burze

Investovanie do nehnuteľnosti

Investovanie do nehnuteľnosti. Zdroj: shutterstock.com/Andrey_Popov

Do čoho investovať peniaze?

Osobne nemám rád, keď niekto napríklad tvrdí, že investovanie do nehnuteľnosti je v tejto dobe už staromódne a málo ziskové. Alebo že Bitcoin je pyramídová hra iba preto, lebo cena teraz výrazne klesla. O to viac, keď tento názor vychádza zo zlých rozhodnutí daného investora na burze, na základe ktorých prerobil. Napríklad nakúpil Bitcoin na 60 000 dolárov, cena spadla na 50 000 dolárov, zľakol sa a predal. Teraz v rámci pomsty nadáva na dané aktívum či na ďalšie osoby, ktoré do BTC pravidelne investujú.

Problém je vo finančnej gramotnosti a čiastočne aj v chamtivosti po rýchlom zisku a „nablýskanom Lamborghini”. Ak si skutočne niekto myslí, že za jeden rok bude v zisku, tak by mal zvážiť, či je investovanie pre neho správna voľba. Toto platí obzvlášť pri aktívach, ktoré sú volatilné ako akcie alebo Bitcoin. Platí to dokonca aj pri nehnuteľnostiach. Poznám sám ľudí, ktorí celoročný zisk z nájmu minú na modernizáciu prenajatých priestorov.

Rizík pri investovaní je oveľa viac ako potenciálnych benefitov. Rizík totiž môže byť aj niekoľko desiatok. Od regulácií, cez zvýšenie daňovej záťaže až po skrachovanie danej firmy, do ktorej sme vložili svoje peniaze. Pri Bitcoine to môže byť napríklad ešte stále neobjavená vážna chyba v kóde, ktorá sa môže kedykoľvek objaviť.

Z môjho pohľadu jediná správna cesta je sa stále vzdelávať a učiť sa z chýb. Pozorovať trhy, prípadne sledovať ako sa darí úspešným ľudom a niečo si z toho odniesť. Ako bolo spomenuté, neexistuje žiadne najziskovejšie ani najlepšie aktívum, do ktorého musíme investovať. Záleží na nás, našich vedomostiach a systéme, ktoré musíme byť ochotní za každú cenu dodržiavať.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Naše prvé portfólio

Platí, že čím lepšie máme diverzifikované portfólio, o to menšie riziko máme a je väčšia pravdepodobnosť, že časom sa skutočne staneme investormi na plný úväzok. Nemusí byť zo začiatku nikoho hlavnou prioritou mať 2 nehnuteľnosti, 20 uncí zlata, k tomu aspoň 30 rôznych kryptomien a akcií a ešte pripravenú hotovosť na využitie poklesov na trhu.

Všetko sa dá vybudovať časom. A skôr či neskôr sami prídeme na to, čo je pre nás najvhodnejšie a zároveň čo nám ide najlepšie. Poznám ľudí, ktorí začali investovať do nehnuteľností a chceli zároveň aj obchodovať s kryptomenami. Nemali ale na všetko čas a zároveň usúdili, že hľadať v zozname stoviek kryptomien, z ktorých si niektoré vybrať na kúpu, je pre nich oveľa zložitejšie ako sa držať už zavedeného úspešného systému založeného na budovaní hnuteľného majetku.

Na začiatok si môžeme vybrať napríklad 10 kryptomien, 10 akcií a ešte nejaký zvyšok vložiť do fyzického zlata formou malej mince. Dokonca cez rôzne firmy sa dá kupovať podiel na zisku danej nehnuteľností a teda investovať napríklad aj od 10 eur mesačne.

Takto vyzerá naše kryptomenové portfólio:

Keď už máme premyslené, do čoho investovať a s akou čiastkou, potom si je potrebné stanoviť investičný plán. Ten by mal hlavne obsahovať informácie ako často a koľko chceme pravidelne investovať. Prípadne či má ísť o pravidelnú investíciu, alebo iba o jednorazovú. Rovnako treba myslieť na investičný horizont, ten by mal byť obvykle čo najdlhší, aspoň viac ako 5 rokov, aby sme prežili prípadne recesiu na trhu a zároveň nám pomohlo zložené úročenie. Veľa ľudí dokonca investuje až do dôchodku, pretože peniaze nijako extra nepotrebuje. Občas pre dobrý pocit je optimálne sa aspoň malou čiastkou zisku nárazovo odmeniť. Dodá nám to motiváciu a vieme si kúpiť to, čo potrebujeme a na čo sme si sporili. Môže to byť napríklad 5 % z celého zisku.

Do čoho sa teraz oplatí najviac investovať?

Záleží od našich vedomosti a od finálneho výberu aktív, do ktorých chceme vkladať peniaze. V podstate takmer všetky akcie a kryptomeny sú teraz výrazne dole, čo môže byť priestor využiť túto príležitosť. V prípade nehnuteľností až na lokálne výkyvy sa zasa môžeme rozprávať o dlhodobom a stabilnom zhodnotení bez vysokej volatility. Navyše, vieme dať nehnuteľnosť aj do nájmu. Zlato je rovnako v súčasnosti na pomerne nízkej sume a dlhodobo stabilne rastie.

Kedy opustiť trh?

Jednou z možností, ako aspoň čiastočne vycúvať z trhu, je raz za čas si vybrať zisk, aby som si mohol napríklad kúpiť nové auta. Vieme sa tak rozvíjať v osobnom živote a stále mať dostatok kapitálu aj na burze. Asi nikto nechce mať 100 000 dolárov na účte a jazdiť v 20-ročnom aute, do ktorého opráv musí viac investovať, ako keby platil pravidelný lízing.

V prípade úplného odpredaja celého portfólia veľmi záleží na našom rozhodnutí. Sú ľudia, ktorí v 40 rokoch predajú svoj milión na burze, odídu na celoživotnú dovolenku, prípadne kúpia dom na Floride a s mesačným nákladom 1 000 eur žijú do konca života. Prípadne si odkladajú peniaze do dôchodku, kde ich potom využijú na prilepšenie si.

Prečítaj si aj: Ako nájsť nový a kvalitný kryptomenový projekt?

Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.