Zmenáreň Coinbase neoprávnene sťahovala peniaze z účtov – vráti ich

Novinky Zmenáreň Coinbase neoprávnene sťahovala peniaze z účtov - vráti ich
Zmenáreň Coinbase neoprávnene sťahovala peniaze z účtov - vráti ich Zdroj: shutterstock.com/OpturaDesign
BITmarkets BITmarkets

Najpopulárnejšia zmenáreň v USA omylom sťahovala peniaze z bankových účtov registrovaných užívateľov. Patríte medzi poškodených? Coinbase vám peniaze vráti.

Tento článok napísal záujemca o pozíciu externý redaktor, Matej Moško.

Jedna platba prebehla aj 50-krát

Ak ste medzi 22. januárom a 11. februárom nakupovali kryptomeny cez Coinbase, mali by ste si skontrolovať svoj bankový účet. Kartová spoločnosť Visa totiž zmenila kód obchodníka (MCC) pre nákup kryptomien, čo v prvom rade znamenalo zvýšenie poplatku za prevod. Už to by dokázalo nejedného zákazníka vytočiť.

Keďže sa však Coinbase tejto zmene včas neprispôsobil, jeden platobný príkaz znamenal opakovanie zdanlivo odmietnutých platieb. Tie však peniaze z účtu postupne vyťahovali. Užívatelia na oficiálnom reddite Coinbase hlásia, že takýmto spôsobom im z banky rovnaká suma odišla aj päťdesiatkrát. Ku každej platbe sa navyše účtoval zvýšený poplatok. Mnohí klienti americkej zmenárne, ktorí chceli nakúpiť lacný Bitcoin, tak na prelome mesiacov skončili bez peňazí na nájom. Tí, ktorí mali povolené prečerpanie, sa dokonca dostali do dlhov, čo znamená ďalšie poplatky za úroky banke.

Kto nesie zodpovednosť za tento bordel?

Spoločnosti Coinbase a Visa sa momentálne vzájomne obviňujú zo zodpovednosti za neoprávnené platby. Coinbase vo štvrtok oznámila, že za problémy môže Visa:

„V posledných mesiacoch veľké banky a vydavatelia kariet žiadali, aby kartové spoločnosti zmenili MCC (kód obchodníka) pre platby za digitálne meny. Visa zmenila MCC pre nákupy digitálnych mien na kód, ktorý umožnil veľkým bankám a vydavateľom kariet účtovať zákazníkom dodatočné platby.”

Podľa piatkového oficiálneho vyjadrenia spoločnosti Visa je ale chyba na strane zmenárne, keďže okrem Coinbase žiadni iní obchodníci so zmenou problémy nemali:

„Visa neurobila žiadne systémové zmeny, ktoré by mohli viesť k duplicitným prevodom, aké hlásia majitelia kariet.”

Peniaze odišli, čo teraz?

Vlastníci kryptomien sa už viackrát stali obeťami útokov hackerov či podvodníkov. Zdá sa, že po hackoch peňaženiek, krachoch búrz (Mt. Gox), či chybách v smart kontraktoch (DAO, Parity) prišiel pre zmenu Coinbase s úplne novým spôsobom, ako zneistiť používateľov kryptomien. Dobrou správou je, že tentokrát sa žiadne peniaze nestratili a americká zmenáreň ich môže a plánuje vrátiť.

Zatiaľ však nie je isté, kto ľudí odškodní za problémy, ktoré chyba spôsobila. Coinbase sa snaží zodpovednosť rozložiť aj na banky a kartové spoločnosti.

„Ak ste zaznamenali akékoľvek chybné poplatky spojené s nákupom digiálnej meny pomocou kreditnej alebo debetnej karty, prosím kontaktujte svoju banku alebo vydavateľa platobnej karty a informujte sa o poplatkoch. Okrem toho prosím, kontaktujte aj zákaznícku podporu spoločnosti Coinbase.”

V prípade, že ste sa stali obeťou tejto chyby, určite napíšte na podporu spoločnosti Coinbase a žiadajte nielen o vrátenie peňazí, ale aj o neoprávnené poplatky a prípadné ďalšie výdavky. Ak si chce Coinbase udržať dominantné miesto na americkom trhu, bude musieť tento problém vyriešiť proklientsky.

Situáciu okolo Coinbase budeme aj naďalej monitorovať a v prípade, že sa dozvieme viac informácií, publikujeme nový článok. Aktivujte si informácie pomocou zvončeka v ľavom dolnom obrazovky, aby vám to neušlo. Prípadne nás sledujte na facebooku.

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: cointelegraph.comTAGY: