Čo vlastne stojí za snahou vlád regulovať kryptomeny?

Freedum fighters PCBitmarkets

Existuje niekoľko dôvodov, prečo sa vlády a zákonodarcovia jednotlivých krajín snažia vytvoriť pre kryptomeny regulačný rámec. Väčšina z týchto dôvodov je spätá s túžbou získať dodatočný zdroj príjmov, čo sa ľuďom samozrejme nehovorí a zvyčajne sa snaha maskuje pod vetičkou: „Bez regulácií je príliš nebezpečné do toho investovať”.

Okrem prirodzenej túžby vytvoriť ďalší zdroj príjmov však existujú aj ďalšie dôvody, viac politické než finančné. Poďme sa na tieto dôvody pozrieť trošku podrobnejšie.

Lákavá daň

Úplne rovnako ako čokoľvek iné, čo súvisí s financiami, tak aj kryptomeny sú náchylné na zdanenie. Ak sa napríklad živíte ako trader, ktorý obchoduje na finančných trhoch, tak vaše zisky sú vaším hlavným zdrojom príjmov. Vláda vás musí nejakým spôsobom zdaniť, a preto vám zdaní práve vaše zisky. To isté by malo platiť aj pre kryptomeny. Existuje však jeden zásadný problém, s ktorým sa v tejto chvíli zákonodarcovia stretávajú.

Kryptomeny nemožno jednoducho sledovať, pokiaľ to zámerne nerobí poskytovateľ služby. A ten zasa nebude nikomu poskytovať údaje o svojich zákazníkoch, ak pre to nebude mať legitímny dôvod. Oproti tomu je sledovanie obchodníkov na tradičných finančných trhoch oveľa ľahšie hoci aj preto, že spoločnosti sú povinné zverejňovať tieto informácie a nie je ani problém získať dáta zo softvéru forex brokerov.

Vzhľadom k obrovskému úspechu kryptomien počas jesene 2017 sa vlády snažia vymyslieť a presadiť zdanenie kryptomien. A tu nastáva problém, ako nastaviť regulačné rámce pre kryptomeny po celom svete. Aby bola daň z kryptomien legitímna, musia byť samy o sebe legitímne aj kryptomeny.

Narušenie mieru a rovnováhy

Pre vlády je dôležité mať všetko pod kontrolou. To zabráni problémom, ako je napríklad anarchia, sociálne nepokoje a ďalšie iné nebezpečenstvá pre právny štát. Prakticky každá osoba v rozvinutej krajine využíva služby niektorej z bánk. Na týchto účtoch sú zaznamenané vykonané transakcie, výbery peňazí či prevody. Keď sa objaví „sporná” transakcia s veľkou sumou peňazí, môže banka zasiahnuť a transakciu preveriť. To pomáha v boji proti praniu špinavých peňazí a zabraňuje financovaniu násilia a terorizmu.

A stále populárnejšie kryptomeny, ktorých transakcie sú navyše veľmi rýchle, vytvárajú problém pre tieto „právne štáty”.

  • Problém č. 1 je anonymita. Nikto nevie, kto, čo a kedy komu poslal. A keď je už toto niekde zaznamenané, vláda aj tak nemá k tomu prístup.
  • Problém č. 2 je nedostatok informácií a vzdelaniaAk vláda hovorí, že zakazuje alebo reguluje kryptomeny z dôvodu ochrany investora, nemusí nutne klamať (aj keď ochrana neznalých investorov môže tvoriť iba malú časť návrhu a väčšinou ide hlavne o kontrolu a zdanenia). Vláda nestojí o to, aby jej občania investovali peniaze do virtuálnych mien, ktoré navyše ani nie sú v krajine v obehu. Vláde sa páči, keď ľudia míňajú svoje peniaze doma, u miestnych predajcov, čo ďalej obohacuje domácu ekonomiku.

Záver

Ďalší extra príjem z daní a kontrola sú presne tie dva hlavné dôvody, prečo sa vlády snažia vytvoriť regulačný rámec. S odstupom za nimi je túžba inovovať, pretože inovácia prináša nové spoločnosti, nové spoločnosti prinášajú investície a investície zase prinášajú nižšie úrokové sadzby a tak ďalej.

Čo čítať ďalej?

Winklevoss: Kryptomeny nepotrebujú regulácie, ale kryptofirmy áno

Zdroj:
zycrypto.com

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Radek D.

Kvakomat PC bannerFlockers mobil