Peniaze nikto nechce, asi to už ukončíme – Top 10 citátov proti bohatstvu

BITmarkets BITmarkets

Už to asi ukončíme, peniaze nikto nechce… Tento článok bude venovaný zaujímavým citátom od autorov, ktorí z nejakého dôvodu odmietajú peniaze. Pri niektorých sa možno zasmejete, iné vás donútia zamyslieť sa, či sú peniaze skutočne tak potrebné. Nakoniec, včera boli peniazmi drahé kovy, dnes sa platí sľubom na papieri a zajtra to budú len čísla v počítači, v mobile, alebo na blockchaine.

Každý má právo na svoj názor, rovnako ako autori našich dnešných citátov. Tento článok určite neberte ako kritiku ktoréhokoľvek z nich. Ide skôr o zaujímavé názory a argumenty na zamyslenie.

Ekonomický systém je falošný!

Náš prvý citát bude trochu dlhší. Jeho autorom je vodca severoamerického kmeňa Hopi. Hopiovia sú známi svojím proroctvom ohľadom zničenie Spojených štátov atómovými bombami v 3. svetovej vojne a príchodom nového sveta. Veľmi kriticky a výrečne sa ich vodca vyjadril na adresu našich fiat peňazí.

“Dnešný ekonomický systém je založený na falošných financiách. Ak by mali mať skutočnú hodnotu, boli by sme ju schopní nielen udržať, ale taktiež by sa zvyšovala geometrickým radom. Falošné peniaze robia pravý opak. Ustrašené držanie falošných peňazí z nás urobí súčasť  ,falošnej spoločnosti’. Nebuďte zaslepení a nestotožňujte sa s tým, čo môže ,existovať’ iba vďaka klamlivej koncepcii, v rámci ktorej je možné manipulovať s mysľou.”

Roy Littlesun (vodca kmeňa Hopi; 1934)

Peniaze sú na nič!

Hovorí vám niečo meno Robert Allen Zimmerman? Ak nie, možno vám bude niečo hovoriť jeho umelecké meno – Bob Dylan. Tento obľúbený herec a predovšetkým muzikant, držiteľ Nobelovej ceny za literatúru, si nemyslí, že peniaze by mali byť  synonymom úspechu.

“Na čo sú peniaze? Úspešný človek je pre mňa ten, čo ráno vstane, večer ide spať a medzitým robí, čo chce. “

Bob Dylan

Koňa nepodplatíš!

Náš ďalší citát pochádza z čias filozofov starého Grécka. Moralista, historik, filozof a veľmi plodný autor z tohto obdobia varuje všetkých otcov pred peniazmi a bohatstvom. Podľa jeho slov by možno bolo lepšie posadiť všetky rozmaznané deti bohatých otcov na koňa…

“Je pravda, že synovia boháčov a kráľov sa môžu naučiť dokonale jazdiť na koni, ale nič iné, pretože v školách im svojím vychvaľovaním drží stranu učiteľ, pri zápase im úmyselne podlieha súper. Len kôň, ktorý nevie a nerozlišuje, kto je boháč a kto chudák, zhodí vždy len tých, ktorí nevedia jazdiť. “

Plútarchos

Za peniaze si šťastie nekúpiš

Kritický realista, alebo romantik? Tento francúzsky spisovateľ a literárny kritik, vlastným menom Henri Marie Beyle, nám svojím dielom aj výrokmi hovorí, aby sme nehľadali bohatstvo, ale lásku, resp. šťastie. Bol okrem iného považovaný za znalca života a jeho citát nám len potvrdzuje, že sa často zamýšľal nad tým, prečo vlastne žijeme a čo tu robíme.

“Človek nežije na zemi preto, aby nadobudol bohatstvo, ale preto, aby našiel šťastie.”

Stendhal

Niečo vlastniť ti nezaručí život

Aj náš ďalší autor rozjíma o zmysle života. Tohto výrazného pána asi netreba príliš predstavovať. Jedni ho nenávidia, iní nenávidia tých, ktorí by ho chceli pošpiniť svojou kritikou či upozorňovaním na jeho politickej aj iné prešľapy. Na youtube bolo istý čas populárne video, kde vybehol na člena svojej ochranky, po jeho nevydarenom zostupe zo schodov.

Radšej však nechajme ďalšie poznámky, aby sme na seba neprivolali spravodlivý hnev inkvizítorov. V každom prípade ide o najstručnejší a možno teda aj najvýstižnejší citát tejto prvej časti nášho článku zhrňujúceho tie najlepšie “protipeňažné” citáty.

“Sú ľudia, ktorí vlastnia a ľudia, ktorí žijú.”

Miloš Zeman

Záver

A to už je z prvého dielu všetko. Dúfam, že sa vám dnešné citáty páčili rovnako ako mne. Svoje názory či vecné pripomienky určite nezabudnite napísať do komentárov pre ostatných. Napíšte nám aj či máte radi zaujímavé citáty, určite zostaňte s nami do druhej časti. A ak sa vám nechce čakať, môžete sa mrknúť na moju fb skupinu, kde si niečo zaujímavé určite nájde každý priaznivec finančnej slobody a ďalších súvisiacich tém.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Tento článok je preložený z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Kytka.

Zdroje: 
https://citaty.net/
https://azcitaty.cz/

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
TAGY:
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.