[Z ARCHÍVU] Analytik – Je veľká pravdepodobnosť, že Bitcoin spadne až na nulu

3

Ekonóm z renomovanej firmy, ktorá patrí medzi najväčších správcov aktív na svete, sa domnieva, že existuje „slušná pravdepodobnosť“, že cena Bitcoinu spadne až na nulu.

Cena Bitcoinu bude nulová?

Joe Davis, hlavný ekonóm vo firme Vanguard, ktorá spravuje majetok vo výške 5,1 miliardy USD napísal, že hoci je nadšený z technológie blockchainu, neverí, že kryptomeny sú životaschopné.

„Som nadšený technológiou blockchainu, ktorá umožnila Bitcoin. Vanguard v skutočnosti takisto používa túto technológiu. A pokiaľ ide o kryptomenu Bitcoin? Domnievam sa, že je slušná pravdepodobnosť, že jej cena bude nulová.“  

Tip redakcie: Porovnanie špekulatívnej a úžitkovej hodnoty kryptomien od Deutsche Bank

Opäť otázka uchovávateľa hodnoty

Davis tvrdí, že Bitcoin nemôže byť klasifikovaný ako peniaze, pretože aj keď by sa mohol kvalifikovať ako účtovná jednotka a ako prostriedok výmeny, nie je to efektívnym uchovávateľom hodnoty. Okrem toho uviedol, že jeho súčasné ocenenie je založené len na špekuláciách. Nie na ekonomických fundamentoch.

Davis sa k tomu vyjadruje:

Kryptomeny sú ako investícia zlé. Na rozdiel od akcií a dlhopisov nevytvárajú kryptomeny žiadne peňažné toky, ako sú úrokové platby alebo dividendy, ktoré môžu vysvetľovať ich ceny. Národné meny odvodzujú svoje ceny od základnej ekonomickej aktivity krajín, ktoré ich vydávajú. Na druhej strane sa ceny kryptomien všeobecne nezakladajú na ekonomických fundamentoch. Do dnešného dňa záviseli ich ceny skôr na špekuláciách ohľadom ich prípadného prijatia a použitia.“ 

Varovanie pred investovaním do kryptomien

Takisto varoval investorov pred investovaním hoci i malého percentuálneho podielu svojich aktív do Bitcoinu, pretože to zníži ich expozíciu vo vyskúšaných a naozajstných triedach aktív“ v prospech triedy aktív, ktorej investičná hodnota je „ťažko presvedčivá.“

Vzhľadom na to, že inovácie sa zrýchľujú a konkurencia sa zväčšuje, väčšina sietí (a ich pridružených kryptomien) môže rýchlo zastarať, takže mnoho kryptomien skončí ako tulipánové cibuľky v Holandsku…“

A čo ostatní?

Davis nie je prvým manažérom spoločnosti Vanguard, ktorý má negatívny názor na Bitcoin ako investíciu a na kryptomeny ako triedu aktív. Zakladateľ spoločnosti Vanguard Group, John Bogle, radil vlani investorom, aby „sa Bitcoinu vyhýbali ako moru“, pretože nemá žiadnu základnú mieru návratnosti.

Na druhej strane napríklad taká investičná banka Goldman Sachs a dokonca i JP Morgan začínajú pomaly meniť názor a akceptovať Bitcoin, alebo aspoň ponúkať svojím klientom možnosť investovať do Bitcoinu prostredníctvom futures.

Mohlo by vás zaujímať: Goldman Sachs zavádza Bitcoin futures pre inštitucionálnych investorov

Záver

Zdá sa, že sa medzi finančníkmi stále nájde dosť dinosaurov, ktorí nie sú ochotní prijať novú myšlienku. Urobia všetko, čo je v ich silách, aby ju, pokiaľ je to možné, zdiskreditovali. Našťastie je už aj na opačnom póle dosť odborníkov, ktorí si začínajú uvedomovať potenciál, ktorý táto technológia má a možno tiež to, že nie je kryptomena ako kryptomena.

Čo čítať ďalej?

Dokáže krypto-gigant Binance ještě dále růst? Šušká se o další bombě!

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
3 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre
Matej

Pán Davis je idiot. akce na klesne pod 3100 majneri prestanú ťažiť a to v živote veľryby nedovolia. To že spravuje päť celá jedna miliardy ešte neznamená že nemá v hlave nasraté presne ako Warren Buffett všetko len účelový FUD.

axell

Pride den, a Warren Buffet tiež pochopí a nakúpi. Tiež som to mal za hovadinu, dokoaľ som nad tým nezamyslel. Chce to viac pokory od starých veľrýb. Tak či tak neverím že pár Bitcoinov nemá zašitých v nejakej penaženke … keby náhodou. Len veľká hlupák môže mať desiatky miliárd na dnešných rizikových trhoch aby neobetoval aspoň 1 milión do kryptotrhu. A môže tu hrať divadlo do aleluja.

Matej

Warren Buffet je Pajác, vysvetlím. Behá po zemi a kidá na krypto. Pritom je potichu ivestorom č. 1 v novom projekte miliardovej firmičky s názvom Blockchains LLC na čele s Berrym Silbertom. To je taký smrkáč čo sa asi narodil so striebornou ližičkou v pr… Pred nedávnom kúpila Blockchains LLC tuším v utahu +- necitujte ma 🙂 64000+- akrov pôdy a chystajú sa tam od základu vystavať kompletné mesto fungujúce na blokových reťazcoch. Toto je z dobrého zdroja ale detaily si už nepamätám presne počul som to už dávnrjšie. Anglicky zdatným odporúčam UTUBE kanál https://www.youtube.com/channel/UCg572r4OBtnXQpY_QXQ_ZyA Bohatá truhlica informácií