Čo sa stane, keď sa vyťažia všetky bitcoiny?

Novinky Bitcoin a vyťaženie poslednej mince
Bitcoin a vyťaženie poslednej mince. Zdroj: Shutterstock.com/Lemberg Vector studio
Okazio PCBitmarkets

Jednou z najsilnejších vlastností Bitcoinu je jeho obmedzená ponuka. Dizajn digitálnej meny poskytuje maximálnu celkovú zásobu 21 miliónov mincí. Dnes je už vyťažených približne 90 percent bitcoinov. Keď sa blížime k limitu ponuky kryptomeny, existuje neistota, ako sa bude Bitcoin správať, keď ťažiari vyčerpajú celú zásobu.

Ako sa do obehu ponuky bitcoinov pridávajú nové mince

Pevne zakódovaná obmedzená ponuka mincí bitcoinu je regulovaná jeho konsenzuálnym algoritmom Proof of Work (PoW). Baníci využívajú výpočtovú silu na ťažbu nových blokov na bitcoinovom blockchaine, aby dostali kompenzáciu vo forme blokovej odmeny vyplatenej v novo vyťažených jednotkách Bitcoinu (okrem poplatkov za transakcie v reťazci).

Nové bitcoiny vstupujú do obehu približne každých 10 minút. Toto je priemerné obdobie potrebné na vytvorenie nového bitcoinového bloku. Nové BTC sa uvoľňujú predvídateľnou rýchlosťou prostredníctvom mechanizmu blokovej odmeny.

Po každých štyroch rokoch sa bloková odmena zníži o 50 percent v prípade udalosti nazývanej halving. To znamená, že každých 210 000 blokov sa odmena za blok zníži na polovicu. V súčasnosti je odmena za vyťaženie nového bloku 6,25 BTC. Očakáva sa, že posledný Bitcoin bude vyťažený až niekedy v roku 2140.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Mohlo by ťa zaujímať: Čaká nás zelený jún? Tento mesiac bol väčšinou pre Bitcoin ziskový

Čo sa stane, keď sa vyťaží posledný Bitcoin?

Po vyťažení maximálneho počtu mincí sa tok nových bitcoinov zastaví. Zatiaľ čo bitcoinové transakcie sa budú aj naďalej združovať do blokov a spracovávať, ťažiari budú odmeňovaní len transakčnými poplatkami a nie blokovými odmenami.

Baníci bitcoinov sú nevyhnutní, pretože priamo zabezpečujú bezpečnosť siete. Zníženie schopnosti zarábať môže viesť k tomu, že niektorí baníci sa presunú do iných kryptomenových sietí, čo potenciálne zníži úroveň decentralizácie a bezpečnosti siete.

Ak by však adopcia bitcoinov v nasledujúcich desaťročiach pokračovala v stabilnom raste, poplatky za transakcie v reťazci budú pravdepodobne raketovo rásť, zatiaľ čo väčšina každodenných platieb bitcoinmi bude prebiehať v riešeniach druhej vrstvy, ako je napríklad Lightning Network. Výsledkom je, že ťažiari budú naďalej zarábať peniaze aj bez blokových odmien, pretože presun BTC v reťazci by mohol byť veľmi nákladný.

Pamätajte, že každých desať minút sa potvrdzuje iba obmedzený počet transakcií. Používatelia preto možno budú musieť platiť vyššie poplatky za potvrdenia transakcií, najmä v čase, keď budú všetky bitcoiny vyťažené.

Nezamýšľaným dôsledkom absencie blokových odmien môžu byť tajné dohody baníkov v snahe získať vyššie transakčné poplatky. V tomto prípade môžu byť poplatky extrémne vysoké. To by však pravdepodobne neovplyvnilo väčšinu používateľov Bitcoinu, pretože celý rad riešení druhej vrstvy s najväčšou pravdepodobnosťou umožní škálovateľné, bezpečné, lacné a okamžité transakcie bitcoinov.

Každý, kto sa obáva o budúcnosť Bitcoinu v čase, kde bude vyťažená posledná minca, si môže byť istý, že dômyselná štruktúra Bitcoinu bola nastavená tak, aby zabezpečila prežitie siete.

Prečítaj si tiež: Bitcoin dominancia pokračuje v raste – altcoiny sú v strate

txbKvakomat mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.