Najpopulárnejšia kryptomenová burza Binance zvádza ťažký boj s regulačnými orgánmi. Neocitá sa pod ich paľbou prvýkrát, no v minulosti z takéhoto súboja vždy vyšiel ako víťaz samozrejme zákonodarca. Porazený Binance nemal nikdy inú možnosť, ako len sa prispôsobiť.
V poslednom období je kryptopriemysel ťažko skúšaný. Nachádzame sa v bode hlbokého bearmarketu. Sme svedkami bankrotov tých najznámejších kryptomenových značiek. Regulačné orgány v USA prísne zasahujú proti krypto spoločnostiam, ktoré „možno” porušujú zákon, a v Európskej únií vznikla legislatíva, ktorá označila kryptomeny ako najrizikovejšie aktívum.
Uprostred tohto diania stojí Binance, medzinárodný hráč, ako terč palebných útokov zo všetkých strán.
V našom nedávnom článku sme informovali o tom, že Coinbase (priamy konkurent Binance) oznámil delistovanie Binance staiblecoinu BUSD od 13.marca 2023. Burza Coinbase to oznamila na Twitteri s odôvodnením, že „BUSD už nespĺňa ich normy kótovania”. Zaujímave je, že sa to stalo práve v tom čase, keď sa stablecoin najväčšej kryptomenovej burzy zrazu ocitol v ohrození.
Tlak na stablecoin burzy Binance sa začal stupňovať pre dvoma týždňami, keď Komisia pre cenné papiere a burzu Spojených štátov (SEC) vydala pre spoločnosť Paxos (emitenta BUSD) nečakané oznámenie. SEC v ňom označil BUSD ako neregistrovaný cenný papier. Ministerstvo finančných služieb štátu New York (NYDFS) v tej iste dobe vydalo nariadenie, ktorým spoločnosti Paxos zakázalo ďalšie vydávanie BUSD.
Regulačné orgány USA sa zamerali na Binance
Regulačné orgány USA upriamili svoju pozornosť na kryptomeny po páde burzy FTX, ktorá pripravila investorov o miliardy dolárov. Dá sa polemizovať o tom, že CEO skrachovanej burzy FTX Sam Bankman-Fried (SBF) by mohol byť práve tým hlavným iniciátorom honu na Binance. O tom, že SBF obvinil z bankrotu FTX práve riaditeľa burzy Binance sme už písali začiatkom tohto roka.
Federálna vláda obvinila Sama Bankman-Frieda z viacerých trestných činov. Okrem prania špinavých peňazí, podvodu či konšpirácií aj z nezákonného prispievania na politické kampane. To veľmi jasne poukazuje na prepojenie SBF na politikov, a tým pádom aj na vládne inštitúcie.
Známy investor Kevin O’Leary, ako hovorca FTX, pred súdom povedal, že práve regulácie boli zbraňou v dlhotrvajúcej tichej vojny medzi šéfami dvoch najväčších kryptomenových búrz, informácie o tom zverejnil portál Cointelegraph.
Tlak vlády na Binance sme zaznamenali už v roku 2021, kedy mala problémy s licenciou na obchodovanie s derivátmi v Európe. Neskôr, zasa pod vplyvom regulačných orgánov viacerých štátov, musela najväčšia krypto burza zaviesť povinné KYC (Know Your Customer – poznaj svojho zákazníka). Boli aj tieto kroky vládnych orgánov len nástrojom konkurenčného boja medzi FTX a Binance? Čo bude nasledovať? Tému budeme aj naďalej veľmi pozorne sledovať.
Nezmeškaj dôležité novinky a analýzy z kryptomenovéh trhu. Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz.