Čínska chatovacia služba WeChat zablokovala účty Bitmainu a niekoľkým kryptoanalytikom

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Čínske orgány naďalej sprísňujú obmedzenia týkajúce sa prístupu svojich občanov ku kryptomenám, ako aj ku akýmkoľvek informáciám súvisiacim s ich obchodovaním, či ťažbou. Už v auguste tohto roku začal čínsky úrad Cyberspace Administration spolupracovať so spoločnosťou Tencent, prevádzkovateľom populárnej chatovacej aplikácie WeChat, na obmedzovaní informácií o kryptomenách.

Dôvodom bolo vládne nariadenie o zákaze obchodovania s kryptomenami a všetkých ICO aktivít v krajine. Tie by podľa vlády mohli poškodiť finančnú prosperitu jej občanov.

VPN a sťahovanie búrz mimo územia Číny

Burzy, obchodníci a aj investori si však našli iné spôsoby, ako obísť nepretržitú kontrolu a obmedzenia týkajúce sa prístupu na zahraničné zmenárne. Niektoré kryptoburzy zmenili oficiálne miesto svojho pôsobenia mimo Číny, čím sa dokázali vyhnúť spomenutým vládnym opatreniam. Jednotlivci obchodujúci s kryptomenami zas začali používať virtuálne privátne siete (VPN), čo im zabezpečilo prístup k zahraničným burzám.

Mohlo by vás zaujímať: Čína využije blockchain na monitorovanie osôb

WeChat vinia zo zdieľania osobných údajov s úradmi

Používatelia aplikácie WeChat odsudzujú jej krok zdieľať osobné údaje zaregistrovaných ľudí s vládnymi orgánmi. Tencent, ako prevádzkovateľ služby sa však bráni vydaním novej verzie „Zásady ochrany osobných údajov” v ktorej stojí:

„Vaše informácie zdieľame s vybranými tretími stranami, ktoré majú právny základ a platnú jurisdikciu, aby mohli tieto údaje požadovať. Medzi nich patria vládne, verejné, regulačné a justičné orgány, ako aj orgány činné v trestnom konaní. Sme povinný spolupracovať a dodržiavať platné zákony, predpisy a súdne príkazy. V prípade žiadosti od vyššie uvedených subjektov im budú vaše osobné údaje a informácie odovzdané.”

Bitmainu zablokovali jeho WeChat účet

V pondelok, 10. septembra, došlo k zablokovaniu oficiálneho účtu ťažobného gigantu Bitmain. Pri vyhľadávaní predošlých správ, ktoré Bitmain publikoval pod svojim WeChat ID „antminersale”, vás aplikácia odkáže na stránku, na ktorej stojí, že účet porušil príslušné pravidlá a obsah bol zmazaný. Podobný osud postihol aj ďalších viac ako 30 oficiálnych účtov. Podľa WeChatu na nich prebiehala nepovolená aktivita súvisiaca s kryptomenami. Na zoznam zablokovaných účtov sa tak dostal napríklad aj blockchain startup Delphy, ktorý sa zameriava na predikcie trhu.

Tip: Ak chcete nakupovať kryptomeny bez poplatkov a získať 10 USD za prvú registráciu na Coinbase, pozrite sa na tento návod.

Záver

Nie je žiadnym prekvapením, že WeChat začal cenzurovať svojich používateľov. Spoločnosť, ktorú vlastní internetový gigant Tencent, je monitorovaná čínskou vládou a niektorí dokonca tvrdia, že vláda má úplný prístup do aplikácie, čím dokáže monitorovať zasielanie správ ako aj históriu chatu.

Čínski predstavitelia už začiatkom tohto roka pripustili, že zhromažďujú a vyhodnocujú vymazané správy od používateľov WeChatu. V prípade, že majú súvis s trestnou činnosťou, slúžia následne ako podklady k súdnym procesom. Podobnú skúsenosť majú aj miestni novinári, ktorí tvrdia, že informácie, ktoré posielajú cez WeChat, sú bežne zachytené čínskymi vládnymi predstaviteľmi.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Zdroj:
bitcoinexchangeguide.com
ethereumworldnews.com
coindesk.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.