Najpopulárnejšie vlákna na BitcoinTalk, ktoré sa oplatí prečítať – 1. časť

BITmarkets BITmarkets

Premýšľali ste niekedy, ktoré sú tie najčastejšie prezerané a diskutované vlákna na stránke BitcoinTalk? Na tejto stránke v hlavnej sekcii “Bitcoin Discussion” sme zoradili vláka podľa počtu zhliadnutí a počtu príspevkov. Výsledkom tohoto snaženia sú 4 úžasné a epické príbehy z histórie tohoto kráľa kryptomien. Dnes nás čaká prvý z nich.

#4 Príbeh Hala Finneyho

Pokiaľ máte záujem prečítať si celé vlákno, tu je priamy odkaz.

Hal Finney je možno prvým človekom hneď po Satoshim, ktorý mal tú česť stretnúť sa s Bitcoinom. Bohužiaľ, bol taktiež jedným z tých nešťastných ľudí, ktorí trpeli Amyotrofickou laterálnou sklerózou (ALS alebo Lou Gehrigovou chorobou). Príbeh o ňom a Bitcoine, ako ste asi už uhádli, je tiež príbehom veľkého triumfu a ľudskej tragédie.

Hal sa vo svojom živote zaoberal hlavne počítačovou bezpečnosťou a šifrovaním. Aj keď mnohí z jeho rovesníkov Bitcoin odmietali, on sa veľmi skoro stal jeho veľkým fanúšikom a propagátorom. Hal bol taktiež dôležitou osobou, ktorá sa zúčastnila historicky prvej Bitcoinovej transakcie, keď obdržal od Satoshiho vrámci testovania desať Bitcoinov. Bez zaujímavosti určite nie je fakt, že Hal mal program na ťažbu Bitcoinu pustený na svojom počítači len niekoľko málo dní. Potom, čo zistil, že proces ťažby jeho počítač príliš zaťažuje,program vypol a na vyťažené mince de facto zabudol. Tie zostali uložené na jeho pevnom disku.

Mohlo by vás zaujímať: Je ťažba Bitcoinu skutočne tak energeticky náročná?

V roku 2009 prežíval Hal jedno z najlepších období svojho života. V práci sa mu veľmi darilo a na jeho zabudnuté Bitcoiny na disku pomaly padal prach. Hal, v tom čase aktivny bežec, ktorý behal denne dvadsať kilometrov, sa pripravoval na maratón. Do toho všetkého ale, ako blesk z jasného neba, prišla zdrvujúca správa, keď sa dozvedel o svojej chorobe. Lou Gehrigova choroba spôsobuje, že ľudia v podstate strácajú kontrolu nad svojimi svalmi a postupne sú úplne paralyzovaní. Tak sa stalo i v tomto prípade a Hal skončil na elektrickom invalidnom vozíku, ktorý ovládal pomocou očných ovládačov, a s hlasovým syntezátorom.

Na svoje vyťažené mince si Hal spomenul až koncom roka 2010, keď sa začalo ukazovať, že Bitcoin nie je len hračka pre pár nadšencov, ale má už svoju hodnotu. Previedol svoje mince z pevného disku do offline peňaženky a rozhodol sa ich držať (HODLovať) pre svojich dedičov.

Pozitívny pohľad na život si, napriek všetkým úkladom osudu, udržal až do konca svojich dní. Ale môžeme v jeho prípade povedať, že slovo koniec je to pravé a definitívne, ako ho väčšinou vnímame? Hal sa totiž po smrti nechal zmraziť a uložiť v kryogenickej firme Alcor, kde čaká, kým sa nájde liek na jeho chorobu a bude znovu oživený. Mnohí ľudia sú navyše skalopevne presvedčení, že Hal Finney a Satoshi Nakamoto sú jedna a tá istá osoba.

Halovi sme tu na Kryptomagazíne venovali už samostatný článok: Hal Finney – Príjemca historicky prvej bitcoinovej transakcie a 128. „klient” kryogenickej firmy Alcor

Záver

Dá sa vôbec ešte niečo dodať k tomuto príbehu? Určite poďakovanie za jeho prácu pre bitcoinovú komunitu. A pokiaľ ste až dosiaľ nepočuli o Amyotrofickej laterálnej skleróze, tak vedzte, že svojho času veľmi populárna Kýbliková výzva (Ice Bucket Challenge) mala za cieľ práve zvýšiť povedomie o tejto chorobe a podporiť jej výskum.

Zdroj:
99bitcoins.com

Tento článok je preložený z originálu, ktorý pre český kryptomagazín napísal Raduz.

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
TAGY:
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.